SoftBank_a_Saudska_Arabia_vytvaraju_investicny_fond_o_100_miliardach_dolarov

Saudská Arábia a japonská SoftBank Group poznamenali, že vytvoria investičný fond pre sektor technológií, ktorého objemy by mohli dosiahnuť až 100 miliárd amerických dolárov a jej cieľom je dopomôcť k vytvoreniu jedného z najväčších svetových fondov súkromného majetku.

Tento plán je súčasťou série dramatických podnikateľských iniciatív Saudskej Arábií, zavedených v Rijáde počas tohto roka, keďže ich ekonomika počas tohto roka čelí nízkym cenám ropy, čím nasadzujú obrovské finančné rezervy, ktorých cieľom získať príjmy mimo ropného sektora.

Súvisiace: Saudsko-Arabský princ plánuje investičný fond v hodnote $ 2 biliónov!

Zakladateľ a predseda SoftBank – Masayoshi Son, ktorý vybudoval svoju firmu do rozsiahlej spoločnosti z oblasti telekomunikácií a technológií, v hodnote 68 miliárd dolárov a týmto plánom chce investovať do nových oblastí.

Najväčší fond zvrchovaného majetku zo Saudskej Arábie – Public Investment Fund je pripravený stať sa vedúcim investičným partnerom a v priebehu nasledujúcich piatich rokov môže investovať až 45 miliárd dolárov, zatiaľ čo SoftBank by podľa vyhlásení japonskej spoločnosti mohla investovať najmenej 25 miliárd dolárov.

V rokovaniach o možnom zapojení je niekoľko ďalších veľkých investorov a tým by sa hodnota tohto nového fondu mohla dostať až na úroveň 100 miliárd dolárov. Mená investorov však neboli zverejnené.

Masayoshi Son, ktorý je predseda spoločnosti SoftBank uviedol: “So zriadením tzv. “SoftBank Vision Fund” budeme môcť urýchliť investície do technologických firiem po celom svete. Počas budúceho desaťročia sa SoftBank Vision Fund stane najväčším investorom v odvetví informačných technológií.”

Fond by mal byť riadený dcérskou spoločnosťou SoftBank, v Británii.

SoftBank_a_Saudska_Arabia_vytvaraju_investicny_fond_o_100_miliardach_dolarov_2

Investičný výkon

Námestník korunného princa Saudskej Arábie – Mohammed bin Salman, ktorý je vedúcim predstaviteľom ekonomických reforiem v kráľovstve, v priebehu tohto roka odhalil niekoľko investičných zámerov.

Poznamenal, že si kladie za cieľ rozšíriť Public Investment Fund, ktorý bol založeným v roku 1971 k financovaniu rozvojových projektov v kráľovstve a až do tohto roku bol v zahraničí málo známym, ale keďže sa jeho rozsah navýši z 160 miliárd na zhruba 2 bilióny dolárov, stane sa najväčším suverénnym fondom na svete.

V júni sa Public Investment Fund odchýlil od tradičnej stratégie Saudskej Arábie, kde svoje hlavné zameranie presunul z investícií s nízkym rizikom a urobil krok do sveta technológií, keďže oznámil nákup podielu v americkej spoločnosti Uber, v hodnote 3,5 miliardy dolárov.

Súvisiace: Prepad ropy môže za pokles platov v Saudskej Arábií až o 20%!

Táto dohoda tak poukazuje na to, že Rijád aktuálne dúfa, že využije svoje investície do rozvoja svojej ekonomiky: Uber je populárnou formou dopravy medzi ženami zo Saudskej Arábie, ktoré majú šoférovanie automobilov zakázané a vytvára veľmi potrebné pracovné miesta mimo ropného sektora.

Technologické a telekomunikačné portfólio gigantu SoftBank siaha od telekomunikačného operátora USA – Sprint, k čínskej spoločnosti Alibaba.

Jeho kúpa britskej spoločnosti ARM v mesiaci júl, za 32 miliárd dolárov tak založil svoju prvú veľkú prítomnosť v oblasti čipov, čo poukazuje na prechod do tzv. sektoru okolo internetu – sieťach ktoré prepájajú zariadenia, vozidlá a senzory.

Son na začiatku tohto roka poznamenal, že chce aby “SoftBank 2.0” prišla s netradičnými nápadmi.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, Bloomberg

Facebook komentár