SoftBank_a_Saudska_Arabia_su_velkymi_vitazmi_z_IPO_Uber

IPO spoločnosti Uber vytvára v Silicon Valley nadšenie. Zahraniční investori by však mohli patriť medzi najväčších víťazov vďaka starostlivo naplánovaným stávkam na spoločnosť.

Ak emisia ich akcií prebehne podľa plánu, japonská SoftBank a Saudská Arábia zarobia miliardy.

Sú hlavnými podporovateľmi Fondu SoftBank Vision, ktorá je najväčším akcionárom spoločnosti Uber s 16,3% podielom. Štátny investičný fond Saudskej Arábie taktiež vlastní priamy podiel v hodnote 5,3%.

Z úspešného IPO je podobne pripravení profitovať aj generálny riaditeľ (CEO) spoločnosti SoftBank – Masayoshi Son. Miliardár sa venuje agresívnej stratégii investovania do startupov, ktoré by podľa neho mohli vyrásť v lídrov priemyslu. IPO spoločnosti Uber by mohla byť pre Sona veľkým víťazstvom, čo mu pomôže v presvedčení skeptikov a usilovať sa o viac obchodov.

Daniel Ives, výkonný riaditeľ akciového výskumu v spoločnosti Wedbush Securities poznamenal: “To im poskytuje viac impulzov v týchto typoch investícií.”

Stávka na spoločnosť Uber

SoftBank prevzala riziko v decembri roka 2017, keď sa rozhodla naliať viac ako 7 miliárd dolárov do Uberu, čo je stávka ktorá mohla dostať sľubnú spoločnosť do veľkého neporiadku.

Uber bol vtedy ocenený sumou 48 miliárd dolárov, keď chrlil neustále množstvo negatívnych titulkov. Čelil vyšetrovaniu, súdu od spoločnosti Google z dôvodu samoriadiacej divízie cez údajné ukradnuté obchodné tajomstvo ako aj internému vyšetrovaniu spoločnosti.

SoftBank si myslela, že zmeny v dozornej rade a nové vedenie by mohli zmeniť situáciu v spoločnosť. Aby pripravil cestu pre dohodu, bývalý CEO Travis Kalanick súhlasil vzdať sa svojej pozície.

Ives poznamenal, že Vision Fund podržal Uber v kľúčovom momente: “Boli tam, keď ich Uber najviac potreboval.”

Na oplátku boli spoločnosti SoftBank pridelené dve miesta v rade. Výkonný riaditeľ spoločnosti SoftBank v piatok pre agentúru Reuters poznamenal, že spoločnosť ponechala tieto miesta otvorené až do prešetrení s ohľadom na národnú bezpečnosť USA. Vláda preskúmala investície SoftBank, ale nie pozície v predstavenstve.

Verejný investičný fond Saudskej Arábie, ktorý v roku 2016 investoval, má tiež miesto v rade spoločnosti Uber, ktorý zastáva jeho výkonný riaditeľ Yasir Al-Rumayyan. Fond investoval 3,5 miliardy dolárov v júni roku 2016, keď Kalanick v tej dobe čelil “hlasovaniu o dôvere.”

Výnos spoločnosti Uber

Počiatočná verejná ponuka akcií (IPO) spoločnosti Uber pravdepodobne bude jednou z najväčších, spomedzi technologických spoločností. Spoločnosť si plní svoje ambície nielen v oblasti zdieľania jázd, ale aj v oblasti dopravy, stravovania a logistiky.

To by bola dobrá správa pre štátny investičný fond SoftBank, pána Sona a Saudskú Arábiu.

Bill Aulet, profesor na MIT Sloan School of Management poznamenal: “SoftBank očakáva, že jej peniaze poskytnú spoločnosti Uber dostatok možností pre udržanie konkurencie na uzde, kým sa využívanie ich aplikácie pre väčšinu ľudí nestane zvykom.”

Akonáhle sa to stane, platforma bude môcť neustále pridávať ďalšie možnosti, ako aj širší počet vodičov, ako aj zákazníkov.

Samozrejme, veľké riziká pretrvávajú. Uber v roku 2018 dosiahla stratu 1,8 miliardy dolárov, čo je bezprecedentná suma pre spoločnosť, ktorá sa chystá ponúknuť akcie verejnosti. Akcie spoločnosti Lyft, ktorá je hlavným konkurentom spoločnosti Uber, rýchlo klesli pod svoju cenu IPO po tom, čo na začiatku mesiaca poskytla akcie verejnosti. Tento týždeň dokonca dosiahli rekordné minimum.

Uber taktiež čelí náročným právnym problémoch. Vo svojom podaní IPO spoločnosť cituje „množstvo otázok, vyšetrovaní a žiadostí o informácie od amerického ministerstva spravodlivosti a iných vládnych agentúr v USA a zahraničí“, ktoré by mohli poškodiť podnik.

Pre SoftBank sa zdá, že sľuby v optimistické vyhliadky prevažujú nad potenciálnymi problémami.

Steven Kaplan, profesor pre oblasť podnikania a financií na Univerzite v Chicagu v Booth School, poznamenal, že IPO predstavuje jednoznačné pozitívum pre fond Vision a povzbudí jej budúce úsilie v oblasti fundraisingu.

Špekulatívna stávka spoločnosti SoftBank na Uber bude tiež predstavovať zabezpečenie voči stávkam na iné spoločnosti v tomto sektore, vrátane čínskeho startupu Didi Chuxing a podobnej služby juhovýchodnej Ázie – Grab.

 

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár