Japonsky-gigant-SoftBank-sa-zbavuje-celeho-svojho-podielu-v-Uber

SoftBank dnes zverejnil, že odpredal svoj zostávajúci podiel v americkom gigante Uber, keďže japonský konglomerát sa snaží získať, čo najväčší podiel hotovosti za účasti rastúcich strát, v rámci svojej investičnej divízií.

Tento krok prichádza po tom, čo investičná divízia SoftBank so zameraním na sektor technológií s označením Vision Fund, za štvrťrok končiaci júnom vykázal stratu 2,93 bilióna japonských jenov (21,68 miliardy dolárov), čo je jednou z najvyšších v histórii.

SoftBank uviedla, že v období medzi aprílom a júlom predala svoje podiely v spoločnosti Uber za priemernú cenu 41,47 dolárov za akciu. SoftBank uviedla, že priemerná cena za akciu bola 34,50 dolárov, takže spoločnosť predala podiel akcie firmy Uber so ziskom.

Japonský gigant neuviedla, koľko zarobila predajom akcií spoločnosti Uber, ani veľkosť podielu, ktorý odpredala.

SoftBank investovala do firmy Uber v roku 2018 a následne aj v roku 2019, čím sa stala jej najväčším akcionárom. V priebehu minulého roka SoftBank predala približne tretinu svojho podielu v skupine Uber. Aktuálne sa tak vzdala všetkých akcií, ktoré ešte mala.

Akcie spoločnosti Uber v pondelok uzavreli obchodovanie v strate len o 0,5 %.

SoftBank uviedla, že celkovo od apríla do júla dosiahla realizovaný zisk vo výške 5,6 miliardy dolárov z celkových podielov v spoločnostiach, ktoré odpredala, medzi ktoré patrí aj Uber, online realitná firma Opendoor, zdravotná spoločnosť Guardant a čínsky realitný a maklérsky gigant Beike.

Investičnému biznisu skupiny SoftBank – Vision Fund v prvej polovici roka dochádzali peniaze, pretože technologické akcie prudko poklesli, ako nekontrolovateľná inflácia viedla centrálne banky na celom svete k zvýšeniu úrokových sadzieb. Niektoré z jej akcií, ako napríklad juhokórejská spoločnosť elektronického obchodu Coupang a americká spoločnosť na doručovanie potravín DoorDash, počas tohto roka extrémne poklesli.

Súvisiace: Opäť meme akcie v hodnote až 300 miliárd dolárov!

Masayoshi Son, ktorý je generálnym riaditeľom skupiny SoftBank, sa začiatkom tohto roka zaviazal, že spoločnosť prejde do „obranného“ režimu po tom, čo zaznamenala rekordnú stratu v rámci investičnej divízie – Vision Fund. Súčasťou tejto stratégie bol odpredaj niektorých svojich akcií, aby sa posilnila jej hotovostná pozícia.

V štvrťroku končiacom v júni, SoftBank predala akcie spoločnosti Alibaba, prostredníctvom derivátu nazývaného forwardový kontrakt, čím spoločnosť získa 10,49 miliardy dolárov.

Son zarobil svoje bohatstvo včasnou investíciou do skupiny Alibaba, pred viac ako dvoma desaťročiami. Čínsky gigant elektronického obchodu sa stal jednou z najhodnotnejších spoločností na svete predtým, ako mesiace regulačného sprísnenia zo strany Pekingu vymazali miliardy z ohodnotenia jej akcií.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár