SoftBank_pracuje_na_dalsom_technologickom_fonde_o_hodnote_100_mld

Prečo mať jeden mega technologický investičný fond v hodnote 100 miliárd dolárov, keď môžete mať dva?

Vedúci predstaviteľ spoločnosti SoftBank – Masayoshi Son v priebehu tohto týždňa oznámil, že sa chystá založiť druhý fond – Vision. Prvá verzia investičného fondu bola podporená Saudskou Arábiou a nasmeroval miliardy dolárov do spoločností ako Uber, WeWork a Slack.

Son pri prezentácii zisku spoločnosti poznamenal: “Toto je prvýkrát, čo oficiálne oznamujeme, že sa pripravujeme na založenie Fondu SoftBank – Vision 2.”

Ďalej uviedol: “O veľkosti a štruktúre nového fondu sa ešte nerozhodlo,“ … “Vieme, že by sme chceli podobnú veľkosť ako Vision Fund 1.”

Son poznamenal, že mnohí investori, ktorí podporili prvý fond Vision, majú záujem o účasť. Takmer polovica finančných prostriedkov pre tento fond pochádzala zo saudskej vlády. Ďalšími investormi boli skupiny ako Apple, Qualcomm, Foxconn, Shar ako aj štátny investičný fond Spojených arabských emirátov – Mubadala.

Zakladateľ japonskej technologickej skupiny v priebehu minulého roka poznamenal, že SoftBank nevezme ďalšie finančné prostriedky Saudskej Arábie, kým nebude známa pravda o vražde saudského novinára Jamala Khashoggiho.

Saudská Arábia v dôsledku rastúceho celosvetového odporu priznala, že smrť Khashoggiho na konzuláte kráľovstva v tureckom Istanbule bola vopred premyslenou, ale tvrdila, že ani korunný princ Mohammed bin Salman, ani kráľ Salman nemali informácie o riadení tejto operácie.

Počas tohto týždňa na otázku, či by zvážil ďalšiu investíciu zo Saudskej Arábie pre fond Vision 2, Son povedal, že je ešte príliš skoro na diskusiu o konkrétnych detailoch.

Dodal, že jednou z možností financovania je, aby SoftBank poskytla 100% peňazí, čím sa nový fond Vision rýchlo rozbehne “a následne neskôr pozveme ďalších investorov.”

Súvisiace:
Microsoft a Softbank pomáhajú Abu Dhabi s centrom pre startupy
SoftBank investuje $200 miliónov do fondu Abú Zabí pre európske startupy

Prvý mega fond so zameraním na oblasť technológií sa už začal SoftBank vyplácať. Prevádzkový zisk fondu Vision a súvisiaceho fondu za fiškálny rok končiaci v marci vzrástol o viac ako 300% na 1,26 bilióna jenov, čo predstavuje viac ako polovicu zisku skupiny.

SoftBank uviedla, že neočakávaný zisk bol vedený z predaja podielu v indickej spoločnosti internetových služieb – FlipKart, skupine Walmart a z dôvodu rastúcej hodnoty jej portfólia.

Dvaja príjemcovia peňazí z Vision Fund – Guardant Health a Ping An Good Doctor v priebehu minulého roka vykonali verejnú ponuku akcií (IPO). Tri ďalšie – Uber, WeWork a Slack v priebehu tohto roka plánujú taktiež svoje IPO (Uber dnes).

Spoločnosť SoftBank vo štvrtok uviedla, že hodnota jej investícií o objeme 7 miliárd dolárov v spoločnosti Uber sa zvýšila o 418 miliárd jenov (3,8 miliardy dolárov). Fond Vision je tak najväčším akcionárom spoločnosti s 16,3% podielom.

Výborné investície a výnosy do startupov viedli k informáciám, že SoftBank zvažuje IPO svojho veľkého technologického fondu.

Son uznal “zvažovanie” IPO u fondu Vision Fund, ale túto záležitosť odmietol komentovať.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters

Facebook komentár