Svetový obchod so zbraňami za poslednú polovicu desaťročia neustále rastie, k čomu prispieva aj veľký apetít po zbraniach na blízkom východe a takmer zdvojnásobený export z Číny.

Čísla, ktoré uverejnil Štokholmský medzinárodný inštitút pre mierový výskum (SIPRI, Stockholm International Peace Research Institute, pozn. prekl.), ktorý situáciu monitoruje, ukazujú, že svetový predaj zbraní v období medzi rokmi 2011 a 2015 vzrástol o 14 percent a najväčší vývozcovia zbraní, Rusko a USA si pripísali dokonca ešte vyššie hodnoty.

Americký export zbraní tvoril tretinu svetového predaja, pričom v rokoch 2006 až 2010 išlo o 29%.

Súvisiace: Mapa: Kde 3 najväčší vývozcovia zbraní posielajú svoje zbrane

Podľa správy amerického kongresu, predaj amerických zbraní vzrástol len v roku 2014 o viac ako tretinu, pričom obrat vzrástol z 26.7 mld. dolárov ročne na 36.2 mld. dolárov. Podľa SIPRI Spojené Štáty za posledných 5 rokov vyviezli zbrane do minimálne 96 krajín, čo je len trocha menej ako polovica štátov OSN.

Podľa najnovšieho stanoviska SIPRI, Rusko vyviezlo až štvrtinu všetkých vyvezených zbraní za posledné sledované obdobie.
Spoločne s dlhodobo podporovanými bezpečnostnými alianciami v Perzskom zálive, poslali Spojené štáty takmer 10% z celkového exportu zbraní v období medzi rokmi 2011 až 2015 do Saudskej Arábie a 9.1% do Spojených Arabských Emirátov.

Obe krajiny sú členmi koalície, ktorá už takmer rok vojensky pôsobí v Yemene, zväčša s lietadlami a muníciou zo Spojených štátov. Podľa prieskumnej služby amerického kongresu predali Spojené štáty od roku 2010 zbrane a výzbroj za vyše 91 mld. dolárov.

Jemen je v rozsiahlej humanitárnej kríze, ale zároveň má rozsiahle obchody so zbraňami.

Celkový dovoz zbraní na blízky východ vzrástol o 61%, pričom Saudská Arábia a Spojené Arabské Emiráty boli druhým a štvrtým najväčším odoberateľom zbraní na svete za obdobia 2011-2015. Čo sa týka iných krajín v tejto oblasti, import Quataru vzrástol o 279 percent, kým dovoz Egyptu len o 27 percent. Výdaje na zbrane Iraku, ktorý aktuálne bojuje s teroristickou organizáciou Islamsky štát vzrástli za posledných 5 rokov o 83% viac, ako v rokoch 2006-2011, pričom stále pokračuje prísun zbraní, ktorý začal po USA vedenej invázií do krajiny v roku 2003.

“Napriek nízkej cene ropy budú veľké dodávky zbraní na Blízky východ pokračovať podľa plánu ako súčasť kontraktov podpísaných za posledných 5 rokov.”, povedal Pieter Wezeman, šéf pre prieskum v SIPRI.

Rusko poslalo takmer 40% celkového vývozu zbraní do Indie, nasledovanej Čínou a Vietnamom. Čína zvýšila výdaje na zahraničné zbrane o neskutočných 699 percent, čo ich za posledných 5 rokov vystrelilo v zozname dovozcov zbraní zo 43. miesta na 8. priečku. Takmer všetky zbrane dovezené do Vietnamu pochádzajú z Ruska, vrátane 8 bojových lietadiel, 4 ponoriek a 4 menších bojových lodí. Podľa SIPRI zvýšené vojenské výdaje Vietnamu odrážajú ich strach zo vzrastajúcej sily Pekingu a ich nárokov na územia v Juhočínskom mori, ktoré sa prekrýva z ich vlastným morským územím.

Súvisiace: 
Rebríček najsilnejších armád sveta pre rok 2015
10 najneuveriteľnejších systémov zbraní používaných ruskou armádou

Kým čínsky podiel na trhu so zbraňami stále tvorí len 5.9 percenta, rastie rýchlejšie ako prakticky ktoréhokoľvek iného štátu. Za roku 2006-2015 vzrástol ich podiel o 88 percent. Väčšina z vyvezených zbraní smerovala do iných ázijských krajín, vrátane Pakistanu. SIPRI poznamenala, že  Peking je stále schopnejší produkcie vlastných pokročilých zbraní a je stále menej závislí na dovoze zbraní zo zahraničia, ktorý spadol o 25 percent za posledné sledované obdobie.

“Avšak Čína ostával stále sčasti závislá na dovoze niektorých kľúčových zbraní alebo komponentov, vrátane veľkých nákladných lietadiel a helikoptér a motorov do lietadiel, vozidiel a lodí” napísal výskumník.

Po prvý krát prevýšil Čínsky vývoz zbraní export Francúzska, ktoré je dlhodobo najväčšim predajcom v Európe. Z 7.1 percenta Európskeho vývozu patrilo až 5.6 percenta Francúzsku. Podiel Nemecka klesol ešte viac, z pôvodných 11 percent na 4.7 percenta.

Podiel Veľkej Británie vzrástol len minimálne, z 4.1 percenta na 4.5 percenta. Medzi tým klesol dovoz zbraní do Európy o 41 percent.

Preložil: Adam Rajčan

Zdroj: ViceNews

Facebook komentár