Tvorca hry Pokemon Go môžno, že narazili na vlastného zriedkavého bájneho tvora: jednorožca.

Vďaka raketovému vzostupu hry Pokemon Go je podľa analytikov v Citibank odhadovaná hodnota spoločnosti Niantic na úrovni okolo 3,65 miliardy amerických dolárov. Tým sa tak táto začínajúca spoločnosť (startup) dostala do územia, kde sú podobné firmy označované za jednorožce.

Len pri pohľade na odhadované príjmy spoločnosti Pokemon Go, analytici Citibank v poznámke ku klientom počas minulého týždňa uviedli, že firma Niantic v tomto roku dosiahne príjmy na úrovni 750 miliónov amerických dolárov.

Hra Pokemon Go od svojho spustenia počas 6. júla po sa po celom svete rýchlo rozšírila a je naozajstným šialenstvom a pozdĺž svojej cesty láme rôzne rekordy. Dominuje v najsťahovanejších aplikáciách či už pre operačný systém iOS aleno Android a spoločnosť Apple počas minulého týždňa uviedla, že počas prvého týždňa sa stala najsťahovanejšou aplikácii pre iOS v histórií. Ľudia trávia s touto aplikáciou viac času (v priemere 33 minút denne) ako s populárnejšími a rozšírenejšími aplikáciámi, ako je Facebook a Snapchat.

Súvisiace:
Akcie Nintendo dnes prepadli až o 18%, kvôli Pokemon Go
Pokemon Go čelí úspešným hackerským útokom

Zistiť však kto z tejto hry naozaj zarába je v podstate komplikované. Pokemon Go je sielom spolupráce medzi spoločnosťami Niantic a Pokémon Company. Hoci aplikácia je k stiahnutiu a využívaniu voľne k dispozícií, ponúka rôzne produkty a služby, ktoré je možné nakúpiť v aplikáciách, ktoré sú lukratívne či už pre Niantic, rovnako ako Google Play a App Store, ktoré dostávajú svoj podiel zo zisku. Analytici Citibank taktiež uviedli, že Google Play by v tomto roku mohla z hry zarobiť až 77 miliónov dolárov a firmy ako Facebook a Google dosiahnu nárast príjmov z reklamy.

Aplikácia Pokémon GO vychádza z konceptu hry Ingress, ktorá je od rovnakej spoločnosti – Niantic a funguje na báze rozšírenej reality a prepojenia s Google mapami, čo závisí od polohy. Google ju uviedol do prevádzky počas minulého roka vlani, ale vo firme si ďalej udržal iba 6% podiel. Podľa odhadov Citibank by tento podiel mohol byť aktuálne v hodnote 200 miliónov dolárov.

Jedna zo spoločností o ktorej si investori mysleli, že bude z tejto hry ťažiť je Nintendo. Jej akcie však na začiatku tohto týždňa prudko poklesli potom, čo firma Nintendo v neskorých piatočných hodinách vydala vyhlásenie v ktorom vysvetľovala, že vlastní len 32% podiel vo firme Pokemon Company. Predtým v dňoch, akcie spoločnosti Nintendo razantne vyleteli, keďže investori mylne predpokladali, že hra bola vytvorená touto hernou spoločnosťou.

Zdroj: Recode

Facebook komentár