Spoločnosť Nintendo má pre investorov zlé správy. Z dôvodu veľkej popularity hry Pokemon Go  nečaká žiadnu obrovskú podporu pre zisky.

Akcie spoločnosti Nintendo počas dnešného obchodovania poklesli o limit, keďže legendárna firma zo sektora hier investorom povedala, že Pokemon Go bude mať “obmedzený” vplyv na jej výsledky.

Prečo? Nintendo nie je jedinou spoločnosťou s podielom v tejto obľúbenej hre rozšírenej reality a tým by mohla získať omnoho menší podiel na zisku, než investori nakoniec očakávali.

Súvisiace: Pokemon Go čelí úspešným hackerským útokom

Pokemon Go bola v skutočnosti vyvíjaná a distribuovaná spoločnosťou s názvom Niantic. Obe firmy – Nintendo a Pokemon Company sú jednou z jej dcérskych firiem, ktoré nakoniec investovali do súkromne držanej spoločnosti Niantic.

Tieto tri spoločnosti spolupracovali na rozšírení hry. Ale firma Niantic má však ďalších investorov, ktorí majú svoje práva na ziskoch, vrátane spoločnosti Google.

Nintendo taktiež vlastní 32% podiel vo firme Pokemon Company, ktorá kontroluje merchandising a licencovanie povolení okolo hry Pokémon. Dcérska spoločnosť dostane licenčný poplatok, ako aj platbu “pre spoluprácu v oblasti vývoja a prevádzky” hry.

Nintendo by taktiež mohla profitovať z predaja samostatného zariadenia “Pokémon Go Plus”, ktoré zvyšuje zážitok z hry.

Investori dúfali, že tieto zdroje vo veľkom navýšia finančné prostriedky spoločnosti Nintendo. Na jednom mieste po vydaní hry, akcie spoločnosti vzrástli o viac ako 120%, čím sa zvýšila jej trhová hodnota o 23 miliárd dolárov.

Akcie od tej doby vrátil časť enormných ziskov a ich cena je tak od 6. júla aktuálne v zisku o skromnejších 60%.

Ostré straty zverejnené počas dnešného dňa odrážali nové vyjadrenia spoločnosti Nintendo. Firma uviedla, že už predaje zariadení Pokemon Go Plus ovplyvnil vydané predchádzajúce očakávania zárobkov. To isté platí pre licenčné poplatky, ktoré sú vyplácané firme Pokémon Company.

Nintendo dodala, že do “úvahy už započítala súčasný stav,” ale rozhodla sa nevykonať aktualizáciu ich finančnej prognózy.

V prípade, že ošiaľ okolo Pokemon Go bude trvalejším, firma Nintendo by mala byť schopnou profitovať z nákupu doplnkových funkcií.

Súvisiace: Viete prečo sa hodnota firmy Nintendo navýšila o $23 miliárd?

Jedná sa o model, ktorý využívajú mnohí vývojári mobilných hier: Vytvoria hru, ktorá je voľne k stiahnutiu, ak sa jej popularita razantne navýši, následne začne predávať ďalšie položky, v snahe o dosahovanie ďalších príjmov.

Spoločnosť Nintendo oznámi jej výsledky ziskov už túto stredu.

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár