Stavka_Facebooku_na_Stories_moze_dopadnut_velmi_dobre

  • Príjmy spoločnosti z Instagram Stories sú nastavené tak, aby rástli ešte rýchlejšie ako mobilné príjmy spoločnosti Facebook na začiatku roka 2010.
  • Spoločnosť je uprostred veľkého posunu k založenom na zdieľanie stories (príbehov) a nové finančné odhady spoločnosti Nomura sú hlasom o dôvere v tento úspech.
  • Stories (príbehy) môžu podľa tejto investičnej firmy v roku 2021 priniesť Facebooku príjmy v hodnote 7,5 miliardy dolárov.

Mark Zuckerberg hazardoval s budúcnosťou zdieľania na Facebooku, keďže sa zameral na miznúce fotografie a videá, ktoré sa automaticky vymazávajú a zdá sa, že táto stávka sa už začína vyplácať.

Zhruba za posledný rok sa Facebook silne naklonil do oblasti Stories (príbehov), kde tento formát ukradol od spoločnosti Snapchat, ktorý umožňuje používateľom posielať fotografie a videá, ktoré sa automaticky mazali po 24 hodinách.

Nová výskumná správa od analytika banky Nomura – Marka Kelleyho naznačuje, že posun od tradičného škandalózneho News Feed (Noviniek) sa odohráva rýchlejšie, ako sa očakávalo – a jedná sa o podobný posun Facebooku ako k mobilnému prostrediu na začiatku desaťročia, vďaka ktorému v konečnom dôsledku zaznamenali rozsiahly nárast zisku.

“Prechod na Stories prebieha oveľa rýchlejšie, ako sme pôvodne predpokladali,” napísal Kelley, aj keď nás “hlavné trendy užívateľov Facebooku prekvapili.” Odhaduje, že Stories samotné v roku 2018 dosiahli príjmy z reklamy vo výške 750 miliónov dolárov – a pre rok 2019 predpovedajú príjmy vo výške 2,2 miliardy dolárov a 7,5 miliardy dolárov v roku 2021.

Facebook začal vkladať reklamy do príbehov Instagramu v marci roka 2017 a následne v septembri 2018 túto na reklamu spustil aj v Stories vrámci svojich základných aplikáciách.

Ak sa čísla Nomury ukážu ako presné, zložené ročné tempo rastu (CAGR) výnosov pre spoločnosť Instagram pre Stories v najbližších rokoch bude ešte väčšie ako v prípade mobilných príjmov spoločnosti Facebook, medzi rokmi 2013 a 2016.

Graf: Predpovede spoločnosti Nomura o raste príjmov zo služby Instagram Stories v porovnaní s mobilnými príjmami spoločnosti Facebook od roku 2013.
Stavka_Facebooku_na_Stories_moze_dopadnut_velmi_dobre_1

Kelley dodal: “Od inzerentov sme neoficiálne tiež počuli, že rozpočty na úrovni spoločností naďalej rastú, s výdavkami, ktoré boli prerozdelené skôr do Stories ako na Feed (Nástenke) a spätná väzba je docela naozaj pozitívnou.”

Hlasovanie o dôvere bude na Facebooku vítanou správou, ktorá čelí ťažkým dvom rokom z hľadiska vzťahov s verejnosťou. Pesúvajú sa zo škandálu k škandálu, v jednom mesiaci sa dokonca podieľali na šírení nenávistných prejavov, ktoré podnietili genocídu v Mjanmarsku.

Nomura naznačuje, že Facebook sa aktuálne nachádza v období oslabovania v rámci škandálov, s krízami, ktoré im nedokážu až tak uškodiť: “Celkovo si myslíme, že negatívne protivetre boli do značnej miery vyčerpané, s nižšou reakciou na negatíva ako doteraz.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Nomura, Bloomberg

Facebook komentár