Nová správa ukazuje, že štyri z piatich nákupov vo Švédsku sú hradené elektronicky, alebo kartou.

Miestne správy uvádzajú, že priemerný Švéd využíva elektronické platby 260-krát na jeden rok. Elektronické platobné systémy, ako Swish (prevod peňazí cez telefón) pomáhajú obísť nutnosť pre ľudí používať bankomaty, zatiaľ čo na úrovni ulice, dokonca aj predajca švédskej verzie tzv. časopisu Notabene – Situation Stockholm prijíma platby kartou.

Súvisiace: Spoločnosť PayPal začala vyvíjať medziplanetárny platobný systém

Nie je to celoeurópsky trend. Napríklad v Taliansku je hotovosť kráľom, keďže predstavuje tri štvrtiny všetkých nákupov.

Bezhotovostné platby prichádzajú so zvýšením nákladov na bezpečnosť, čo je viac než kompenzovaný poklesom peňažných prostriedkov pre manipuláciu s nákladmi. Odhady nákladov na manipuláciu s hotovosťou vo Švédsku sa pohybujú na približne 1,2 miliardy dolárov, čiže 0,3% HDP krajiny.

A podľa Asociácie švédskych bankárov, ozbrojení lupiči sa ocitli bez práce. V roku 2012 bolo oznámených len päť bankových lúpeži, čo je najnižšia úroveň vo Švédsku za posledných 30 rokov.

Hoci trendom úplne bezhotovostnej spoločnosti, prieskum ukázal, že Sifo pustil úplne by mohol byť proces preťahuje.

Súvisiace: JPMorgan si dala patentovať platobný systém podobný systému Bitcoinu

Dvaja z troch Švédov stále veria, že hotovosť je dôležitá, teda je základným ľudským právom, zatiaľ čo profesor priemyselnej systémov – Niklas Arvidsson povedal, že to môže trvať až do roku 2030, kedy fyzické peniaze úplne zmiznú zo švédskej sústavy.

Zdroj: ABCNews

Facebook komentár