Svet fitnesu prechádza obrovskými zmenami a stáva sa z neho neskutočne výnosný business.

Počínajúc SoulCycle, cez CrossFit až po popularitu Tough Mudders, ľudia míňajú na fitnes stále viac a viac. SoulCycle sa dokonca minulé leto pokúsilo dostať na burzu.

A všetko toto sa deje v čase kedy ľudia míňajú čoraz menej na oblečenie.

Jediné značky ktoré prosperujú sú, neprekvapivo tie, ktoré sa venujú aktívnemu životnému štýlu ako Nike, Under Armour a Lululemon.

Ale prekvapivo, fitnes môže byť celkom nákladné hobby – tak prečo sa ľudia snažia míňať peniaze na hodiny fitnessu?
Môže to byť preto, že to v podstate spadá do kategórie ktorú poznáme ako lásku mladých ľudí: zážitky.

Súvisiace: Značky s fanatickými zákazníkmi a rozsiahlymi komunitami

Jason Kelly, šéf New Yorského Bloombergu a autor „Sweat Equity poznamenal: „Jeden zo súčasných megatrendov je presne ten, že ľudia začínajú míňať viacej na zážitky ako na veci,“ … „Naozaj si myslím, že ide o veľkú vec… ako, hlavne mladí ľudia, nakladajú so svojím príjmom. Kladú oveľa väčší dôraz na to čo robia ako na to, čo majú.“

Kelly povedal, že niektoré z najtrendovejších fitnes zážitkov sa zameriavajú na komunitu.

„A myslím si, že jedna z najdôležitejších vecí je, že z fitnesu sa stala spoločenská udalosť. Po dlhú dobu bol fitnes veľmi samostatná činnosť, či už išlo o beh, cyklistiku, či stacionárny bicykel čo máte v garáži, alebo aj dokonca ľudí chodiacich do fitnescentra, vždy ste boli len jeden z ľudí v rade stacionárnych bicyklov, hlavne ak ste v New Yorku, kde ste doslova jeden z ľudí v rade 50tich stacionárnych bicyklov.“ povedal Kelly. „Ale teraz, keď ste súčasťou skupinového cvičenia – ako SoulCycle alebo Flywheel – ste oveľa viac zapojený do diania okolo vás a to vám dáva skutočný pocit komunity.“

Tough Mudders sa tiež stal docela populárnym

Sociálny aspekt je obrovský. Kelly poukazuje na predstavu zdieľania toho čo robíte s ľuďmi, na Twitteri a Facebooku, ale pravdepodobne ešte dôležitejší je pocit, že patríte do komunity. A naozaj platí, ak si chcete vybudovať silnú – alebo dokonca kultovú značku –starať sa o komunitu je veľmi dôležité.

„Čo sa zdá byť spoločným znakom je budovanie – a toto slovo nerád používam – niečoho ako autentických značiek zameraných na komunitu,“ povedal Kelly. „Ľudia naozaj reagujú rôznymi spôsobmi na niečo čo cítia, že chcú byť toho súčasťou, a ich priatelia sú súčasťou toho istého, a je to značka ktorá im skutočne rozumie a stará sa o nich a o ľudí im podobným.“

Pure Barre je ďalší spôsob, ako sa ľudia definujú cez fitnes komunitu

A, čo je najdôležitejšie, sú to práve zážitky ktoré definujú ľudí, nie značkové oblečenie – čo môže tiež byť jeden z dôvodov, prečo je fitnes na tak veľkom vzostupe.

Súvisiace: 15 spoločností, ktoré najviac profitujú z generácie Milénia

„V minulosti, to čo z vás robilo súčasť kasty bola vaša košeľa alebo topánky čo ste mali obuté, alebo čokoľvek čo ste mali oblečené. Teraz je to to, čo robíte,“ povedal Kelly.

To všetko znamená, že ľudia sú radšej, ak sú definovaní tým že, míňajú peniaze na hodiny SoulCycle a sú súčasťou svorky, ako to, že vyhodia peniaze na J.Crew košeľu. A okrem toho, ak to majú zdokumentované na Instagrame, zážitok bude žiť dlhšie ako by žila tá košeľa.

Preložila: Katarína Dobrotinová

Zdroj: BusinessWeek, Fortune

Facebook komentár