Warren_Buffett_Medzi_znackami_a_maloobchodnikmi_prebieha_dalsi_boj_2017

Podľa generálneho riaditeľa (CEO) investičnej spoločnosti Berkshire Hathaway – Warrena Buffetta, spotrebitelia čoraz viac uprednostňujú vlastné produkty maloobchodníkov pred vonkajšími značkami a dohoda medzi spoločnosťami Amazon a Whole Foods to len dokazuje.

Miliardár a investor v rozhovore pre steakhouse Smith & Wollensky na Manhattane, kde sa koná každoročný charitatívny obed poznamenal: “Jedná sa o rozsiahly súboj,” … “Medzi značkami a maloobchodníkmi sa to už deje desiatky rokov. Myslím, že je to z toho dôvodu, keďže maloobchodníci sa do istej miery pokúšajú uprednostniť svoje vlastné (lacnejšie) značky a preto sa snažia prichádzať s vlastnými produktmi.”

Buffett dodal: “Keď získate obzvlášť silné maloobchodné predajne – Walmart, Costco a aktuálne Amazon, dochádza k navyšovaniu ich sily a tým sa aj ich pozícia zlepšuje,” … “Známe balené výrobky majú v posledných rokoch viac problémov pri vytváraní vlastných značiek.”

Tím analytikov banky Barclays v poznámke ku klientom, počas tohto mája poznamenal: “Odklon spotrebiteľov od známych značkových produktov vytvára tzv. “sféru zúfalstva”. Maloobchodní predajcovia sú “stále vo väčšej miere ochotní investovať do vlastných “obchodných značiek.”

V skutočnosti tak majú vlastný priestor aj generické (bio) potraviny, kde jeden start-up za to že na obaly dáva iba zloženie, nedávno na financovanie od firiem rizikového kapitálu získal v jednom kole až 50 miliónov dolárov.

Súvisiace:
Spoločnosť Google a Walmart spájajú svoje sily voči Amazonu
Budúcnosť nákupných centier: 25% z nich do 5 rokov skončia

Amazon ako aj Whole Foods v posledných rokoch prichádzajú so svojimi vlastnými značkami.

Amazon dokonca na trhu online batérií dosahuje až 90% podiel, keďže podľa analytikov z UBS, ich batérie značky AmazonBasics predstavujú značnú časť tohto podielu. Batérie sú lacnejšie a v očiach spotrebiteľov sú identické. To predstavuje negatívnu správu pre značku, ktoré vlastní aj sám Buffett – Duracell.

Spoločnosť Whole Foods predtým oznámila rad samostatných obchodov pod označením “365 Stories”, ktoré by predávali iba výrobky značky Whole Foods. Avšak osud týchto obchodov s menším formátom je po akvizícii spoločnosti Amazon neistý.

Tím Barclays napísal: “Napriek tomu nárast obchodných značiek výrazne znížil cenovú vojnu medzi výrobcami.” Z tohto segmentu pochádzajú aj veľké spotrebiteľské konglomeráty ako Mondelez (podiel drží aj Berkshire), Nestlé, Unilever a Proctor & Gamble.

Buffett poznamenal: “Vždy to bude boj,” … “Ale práve v súčasnosti sa predajcom v tomto kole bojuje lepšie.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, Bloomberg

Facebook komentár