Firma Interbrand ktorá sa zaoberá manažmentom značiek dnes (30. sept) vydala svoj zoznam 100 najcennejších značiek na svete, a jednotkou sa stala iná spoločnosť.

Po 13-tich po sebe nasledujúcich rokoch na vrchole rebríčka Interbrand 100, Coca-Cola bola vyšachovaná firmou Apple. Svetovo najznámejší výrobca nealko nápojov so zraneniami pristál na tretej priečke v zozname.

Nástupníctvo Apple na vrchol bolo naznačené jej technologickou dominanciou, ako najznámejšej značky v sektore. Technický priemysel bol zodpovedný za 7 z 10 najcennejších značiek a štyri z piatich značiek celkovo, ktoré zaznamenali najväčší skok hodnoty oproti roku 2012.

Pre vykonanie štúdie Interbrand posudzovala množstvo prílevu peňazí do firiem, nakoľko bola dôležitá ich značka pre premenenie týchto peňazí v profit, a ako si každá značka viedla proti konkurentom.

( Súviasiaci článok: TOP 20 Najcennejších značiek na svete )

20. Honda

Hodnota značky: $18.5 miliardy
Umiestnenie minulý rok: 21
Zmena hodnoty: pokles  7%

19. Amazon

Hodnota značky: $ 23.6 miliardy
Umiestnenie minulý rok: 20
Zmena hodnoty: nárast 27%

18. Oracle

Hodnota značky: $ 24.1 miliardy
Umiestnenie minyly rok: 18
Zmena hodnoty: nárast 9%

17. Louis Vuitton

Hodnota značky: $ 24.9 miliardy
Umiestnenie minulý rok: 17
Zmena hodnoty: nárast 6%

16. Gillette

Hodnota značky: $ 25.1 miliardy
Umiestnenie minulý rok: 16
Zmena hodnoty: nárast 1%

15. HP

Hodnota značky: $ 25.8 miliardy
Umiestnenie minulý rok: 15
Zmena hodnoty: pokles 1%

14. Disney

Hodnota značky: $ 28.1 miliardy
Umiestnenie minulý rok: 13
Zmena hodnoty: nárast 3%

13. Cisco
Hodnota značky: $ 29.1 miliardy
Umiestnenie minulý rok: 14
Zmena hodnoty: nárast 7%

12. BMW

Hodnota značky: $ 31.8 miliardy
Umiestnenie minulý rok: 12
Zmena hodnoty: nárast 10%

11. Mercedes – Benz

Hodnota značky: $ 31.9 miliardy
Umiestnenie minulý rok: 11
Zmena hodnoty: nárast 6%

( Súviasiaci článok: 10 veľkých spoločností s hroznou povesťou )

10. Toyota

Hodnota značky:

$ 35.3 miliardy

Umiestnenie minulý rok: 10

Zmena hodnoty: nárast 17%

Toyota bola schopná vzchopiť sa z rokov výziev – 2010 a 2011 na zameranie sa na výborný dizajn a radosť z dobrodružstva. Značka je hnaná faktorom parádnej výrobnej rady Prius ktorá spolu s cenovo dostupným a pevným Camri posúva predaj.

9. Intel

Hodnota značky:

$ 37.2 miliardy

Umiestnenie minulý rok: 8

Zmena hodnoty: pokles 5%

S tabletmi a smartfonmi ktoré sa stali stále viac štandardnými, výzva Intel-u bude vyzistiť ako urobiť doslova „Intel inside“ urobiť takým relevantným pre spotrebiteľov ako to bolo naposledy v ére PC. Nove vedenie firmy už reorganizuje dôležité obchodné skupiny a pracuje na vývoji nových produktových rád vytvorením divízie New Devices.

8. Samsung

Hodnota značky:

$ 39.6 miliardy

Umiestnenie minulý rok: 9

Zmena hodnoty: nárast 20%

Samsung pokračuje v snahe smerom k primátu Apple ako „naj-cool“ značke v smartfónoch, majúc v hľadáčiku podporu celebrít ako Jay Z a LeBrown James. Firma si zakotvila pozíciu tým, že jej produkty sú navzájom prepojiteľné, a ako táto funkcia uľahčuje život spotrebiteľov.

7. McDonald’s

Hodnota značky:

$ 42 miliardy

Umiestnenie minulý rok: 7

Zmena hodnoty: nárast 5%

McDonald´s pracoval tvrdo na posilnení značky po prvom poklese predaja za posledných 9 rokov. Zlaté oblúky sa prispôsobili spotrebiteľskej túžbe pre viac nutričných volieb tým, že zrolovali menu ako Egg White Delight a Premium Chicken Wraps.
Svoje odhodlanie na otvorenie viac pekných McCafe lokalít urobilo tento cieľ viac dosiahnuteľným.

6. General Electric

Hodnota značky:

$ 46.9 miliardy

Umiestnenie minulý rok: 6

Zmena hodnoty: nárast 7%

GE si upevnil svoju pozíciu ako líder v expanzii „veľkých dát“ investovaním $ 1.5 miliardy na prepojenie svojich strojov na podnikateľský software a internet. Ich „brilliant machines“ kampaň bola víťazom v ich pokračujúcom pomalom a stabilnom raste.

5. Microsoft

Hodnota značky:

$ 59.5 miliardy

Umiestnenie minulý rok: 5

Zmena hodnoty: nárast 3%

Microsoft prepojil mnohé svoje produkty pod svojou značkou „One Microsoft“, aby udržal konzistentný prístup k všetkým svojim produktom. Ktokoľvek nasleduje Steva Ballmera ako CEO, bude označený za toho kto zmení podnikovú stratégiu zo software biznisu na hardware biznis.

4. IBM

Hodnota značky:

$ 78.8 miliardy

Umiestnenie minulý rok: 3

Zmena hodnoty: nárast 4%

Veľká Modrá pokračuje v inováciách, vypĺňa viac žiadostí o patent ako iná spoločnosť už po 20ty rok po sebe. IBM expanduje svoj dosah do rozvojových krajín, otvárajúc 144 kancelárii v týchto regiónoch v roku 2012. Spoločnosť však stále zápasí s výnosmi.

3. Coca-Cola

Hodnota značky

: $ 79.2 miliardy

Umiestnenie minulý rok: 1

Zmena hodnoty: nárast 2%

Svetovo najznámejšia značka spadla z prvého miesta ktoré držala 13 rokov vkuse. To neznamená že nealko firma urobila niečo chybné. V roku 2013 Coke bola označená ako Kreatívny marketér roka v ocenení reklamných spoločností, pre svoj čerstvý zaber v interaktívnom marketingu ako napríklad kaskadérske video vyrobene pred uvedením bondovky Skyfall.

Napriek svojmu najlepšiemu úsiliu, Coca-Cola nemohla držať krok so svojimi dvoma rapídne rastúcimi technologickými firmami ktoré ju predčili.

2. Google

Hodnota značky:

$ 93.3 miliardy

Umiestnenie minulý rok: 4

Zmena hodnoty: nárast 34%

Google predčil IBM  a Coca-Colu v tohtoročnom rebríčku svojimi vlastnými inováciami ako Google Glass a samo-jazdiace vozidlo. Firma upevnila svoju pozíciu na trhu webových vyhľadávačov. Google sa urobil všadeprítomným aj pre najmenej technicky dosiahnuteľných spotrebiteľov.

Hoci ostáva istá nezrovnalosť medzi rozličnými Google značkami ako Youtube a Android, ich výnimočné inovácie by mali firmu držať v horných priečkach zoznamu v najbližšej budúcnosti.

1. Apple

Hodnota značky:

$ 98.3 miliardy

Umiestnenie minulý rok: 2

Zmena hodnoty: nárast 28%

Po masívnom 129% skoku v hodnote za posledný rok v hodnoteniach, Apple nemusel ísť ďaleko aby sa stal jednotkou na zozname. Tu je hodnotenie Interbrand:

„Často firmy menia naše životy, nie len svojimi produktmi, ale aj svojim étosom. To je dôvod prečo, sledujúc 13-ročný beh Coca-Coly na vrchole rebríčka najlepších globálnych značiek, Interbrand má novú jednotku – Apple. Iba málo značiek umožnilo toľkým ľuďom urobiť tak veľa a pritom tak ľahko. To je dôvod prečo je Apple učievaný légiami fanúšikov, ako dokazuje rekordný nástup iPhone 5c/5s. Pre revolúciu v spôsobe práce, hraní sa, a komunikácie – a pre majstrovskú schopnosť prekvapiť a potešiť – Apple určil vysokú latku pre estetiku, jednoduchosť, a jednoduché používanie. Je všeobecne očakávané že iné značky budú môcť Apple dobehnúť, a že Apple samo o sebe bude danú latku vedieť opäť prekročiť.

Preložil: Matej Švec

Zdroj: Interbrand

Facebook komentár