Mercedes-prekonal-Teslu-v-automatizovanej-jazde-na-dialnici

Spoločnosť Mercedes-Benz urobí krok smerom k ponuke samojazdiacich vozidiel v Spojených štátoch, alebo aspoň v niektorých štátoch, keď ešte tento rok začne predávať vozidlá s novým systémom Drive Pilot.

Systém Drive Pilot od spoločnosti Mercedes je navrhnutý tak, aby fungoval na diaľniciach v hustej premávke pri rýchlosti nižšej ako 60 kilometrov v hodine.

Na rozdiel od asistenčných funkcií pre jazdu v dopravných zápchach, ktoré sú už dnes v USA dostupné vo viacerých luxusných modeloch vrátane vozidiel značky Mercedes-Benz, systém Drive Pilot umožňuje vodičovi úplne sa odpojiť od riadenia. Keď je systém v činnosti, Mercedes považuje za bezpečné, aby vodič nevenoval pozornosť ceste – hoci vodič musí byť stále pripravený prevziať späť kontrolu v prípade potreby, napríklad ak sa zmení situácia v premávke alebo ak sa systém stretne s neobvyklou situáciou, ktorú nie je schopný zvládnuť.

Systém automobilky Mercedes sa považuje za automatizáciu 3. úrovne – podľa definície Zoskupenia automobilových inžinierov (SAE). Predstavuje automatizovanejší ako systém úrovne 2, ako napríklad Autopilot od Tesly, Super Cruise od General Motors a BlueCruise od Fordu, v ktorom brzdy a riadenie vozidla v určitých situáciách fungujú samostatne, ale vodič musí stále venovať pozornosť ceste.

SAE uvádza: V systéme úrovne 3 “keď sú tieto automatické jazdné funkcie zapnuté, nešoférujete vozidlo, aj keď sedíte na sedadle vodiča.”

Vodič môže napríklad kontrolovať e-maily na svojom telefóne alebo sledovať video. Dokonca aj technológia Autopilot a takzvaná “úplná samojazdiaca” služba od spoločnosti Tesla vyžaduje, aby vodič neustále venoval pozornosť ceste v okolí vozidla.

Markus Schäfer, vedúci pre technológie spoločnosti Mercedes-Benz, uviedol: “V modernom svete je čas jednou z najcennejších komodít a vrátiť čas našim zákazníkom je základným prvkom našej stratégie vytvárať najžiadanejšie vozidlá na svete.”

Podľa spoločnosti Mercedes je systém v súlade s nevadskými dopravnými predpismi pre autonómne vozidlá a dúfa, že čoskoro získa certifikáciu aj v Kalifornii. Systém bude k dispozícii v modeloch Mercedes EQS a S-class v rámci modelového roku 2024, ktoré sa v USA začnú predávať koncom tohto roka. Systém bude fungovať len na určitých zmapovaných diaľniciach v štátoch, kde je považovaný za legálny, ako je Nevada a pravdepodobne čoskoro aj Kalifornia.

Súvisiace: Nový elektromobil Audi je luxusné SUV s rozšírenou realitou

Systém automobilky Mercedesu sa okrem iných technológií spolieha na systém LIDAR, ktorý je podobný radaru, ale na detekciu objektov v okolí využíva laserové svetlo, a nie rádiové vlny. LIDAR dokáže poskytnúť oveľa podrobnejšie informácie o okolí vozidla ako samotný radar alebo kamery a mnohí odborníci ho považujú za nevyhnutnosť pre bezpečné autonómne vozidlá. Elon Musk, generálny riaditeľ spoločnosti Tesla, však povedal, že samotné kamery sú dostatočné.

Systém automobilov značky Mercedesu využíva aj zadnú kameru v zadnom okne, mikrofón pre počúvanie núdzových vozidiel a snímače vlhkosti vozovky v podbehoch kolies. Spolieha sa aj na trojrozmerné údaje s vysokým rozlíšením, ktoré sa pravidelne aktualizujú, ako aj na mimoriadne presný systém určovania polohy vozidla, ktorý je podľa spoločnosti Mercedes-Benz oveľa presnejší ako bežné GPS.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: ZDnet

Facebook komentár