Každý vie ako je stresujúce sťahovať sa do nového domu, ale obyvatelia švédskeho mesta Kiruna (18 tis. obyvateľov) čelia hrozivejšej úlohe, presťahovať cele svoje mesto.

Počas 100 rokov, obyvatelia Kiruny vybudovali svoje mesto vôkol najväčšej svetovej železnej bane, ktorú vlastní štátna spoločnosť Luossavaara-Kiirunavaara AB (LKAB). V roku 2004 LKAB rozhodla, že pre pokračovanie v extrakcii železa je treba ťažiť hlbšie, a tým pádom vyľudniť 3 000 domov, radnicu a stáročný kostol nevynímajúc.

Zástupcovia mesta následne rozhodli o presunutí  celého mesta o dve míle východne.

Náklady na toto sťahovanie budú hradené banskou spoločnosťou, ktorá plánuje uvoľniť jednu miliardu dolárov (časť  svojho zisku) na pokrytie nákladov spojených s demoláciou budov, s demontážou a opätovným “poskladaním” miestnych pamiatok a taktiež s nákladmi na projektovanie a konštrukciu nových budov.

V marci 2013 bol vybraný z množstva projektov zameraných na premenu mesta, ktorá sa odohrá v  najbližších desaťročiach, projekt “ ‘Kiruna 4-Ever’ proposal”, z dielne White Arkitekter a Ghilardi + Hellsten.

Tento návrh projektu predstavuje novú adresu pre 3000 premiestnených domácností, niekoľko hotelov a dva milióny štvorcových stôp nových kancelárií, verejných a ako aj obchodných priestorov, ktoré vdýchnu mestu hospodársku rozmanitosť, na rozdiel od doterajšej monotónnosti.

Kristina Zakrisson, splnomocnenkyňa mesta Kiruna, je pripravená na sťahovanie. “Ideálne by bolo zatvoriť centrum mesta v piatok a otvoriť ho na novom mieste v pondelok, čo je nereálne, ale naším cieľom je predovšetkým to, aby všetko išlo tak plynule ako sa len bude dať.”

Pre miestne obchody nebude ľahké premiestniť  sa, keďže tak môžu prísť o svojich verných zákazníkov, plán sťahovania im preto dovoľuje presťahovať sa v nimi zvolený čas, počas nasledujúcich 10 rokov.

Pod vplyvom svetového trendu súčasnej architektúry, ktorým je husto obývané mesto, prichádza obrovská výzva pre projektantov. Krister Lindstedt, architekt z White, to vníma ako možnosť pre mesto začať odznova. “Kiruna bola mestom, aké jeho občania v skutočnosti  nechceli.”, naznačujúc, tým že nízka hustota obyvateľstva, znemožňovala jeho rozvoj a udržateľný rast populácie a práve preto nový projekt môže byt stimulom pre zmenu.

Projektanti rátajú s ukončením sťahovania v horizonte 20-25 rokov. Nová radnica, dokončená v roku 2016 bude medzitým slúžiť ako styčný bod pre budúcu expanziu mesta.

Preložil: Andrej Kunošík

Zdroj: ArchDaily

Facebook komentár