V exkluzívnom rozhovore s OilPrice.com, Jim Rogers vyhlásil Mjanmarsko za najlepšiu investičnú príležitosť na svete, so Severnou Kóreou nezaostávajúcou ďaleko za ňou. Jeho presné slová boli: “Pravdepodobne najlepšia investičná príležitosť na svete práve teraz je Mjanmarsko. V roku 1962 bolo Mjanmarsko najbohatšou krajinou v Ázii. V roku 1962 sa uzavreli a teraz je najchudobnejšou krajinou v Ázii. Vidím obrovské príležitosti, pretože sa teraz otvárajú. Je to, ako keď sa Čína otvorila v roku 1978. Vtedy sa tiež objavili obrovské príležitosti. Rovnaké to je teraz aj v Barme podľa môjho názoru. V Severnej Kórei očakávam podobný vývoj/pokroky. “

Obe krajiny sú ťažko prístupné. Mjanmarsku nie sú k dispozícii žiadne ETF a samozrejme ani Severnej Kórei. Ako sme informovali v apríli, jeden zo spôsobov, ako sa dostať do Mjanmarska je cez Thajsko. “Thajsko je najväčším vývozným trhom Mjanmarska a druhým najväčším dovozným trhom, ktorý s očakávaným uvoľnením dovozných obmedzení ešte viac naberie na význame, na postupne voľnejšom Mjanmarskom trhu.”


Spôsob, ako investovať v Thajsku, je cez MSCI Thailand Investable Market Index Fund (THD). Ten vám umožní nepriamo profitovať z Mjanmarska a priamo profitovať z obchodného vzťahu Thajska s Mjanmarskom.

Ďalším spôsobom, ako získať prístup k Mjanmarsku je prostredníctvom investícií do celého regiónu, známeho ako Združenie krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN). Vytvorený bol 8. augusta 1967 ako Združenie národov juhovýchodnej Ázie- je to geopolitická a ekonomická organizácia desiatich krajín nachádzajúcich sa v juhovýchodnej Ázii. Pôvodní členovia sú Indonézia, Malajzia, Filipíny, Singapur a Thajsko. Neskôr sa pripojili ďalšie krajiny, Brunej, Mjanmarsko (Barma), Kambodža, Laos a Vietnam.

Príležitostí v regióne je veľa a Mjanmarsko ich určite bude schopné využiť. Kým sa stane dostupnejšie, musíme sa uspokojiť s investíciami v celom regióne alebo v konkrétnej krajine ako Thajsko. Tu je niekoľko faktov týkajúcich sa regiónu ASEAN:

  • Podľa Financial Times, v roku 2015 očakávajú ekonómovia v regióne ASEAN strednú triedu pozostávajúcu z 300 miliónov ľudí, ktorá bude ťahať spotrebu a hospodársky rast smerom hore.
  • Svetová federácia búrz uvádza, že krajiny ASEAN majú väčší trh ako India, Brazília a Rusko dokopy – to je burzová kapitalizácia vo výške zhruba 2,09 biliónov dolárov.
  • China Daily uvádza, že v roku 2011 región ASEAN predstihol Japonsko ako tretieho najväčšieho obchodného partnera Číny. Obchod vzrástol o 24% na 362,3 miliardy dolárov v roku 2011 a očakáva sa, že prekročí 500 miliárd dolárov v roku 2015. Očakáva sa, že región ASEAN sa stane najvačším obchodným partnerom Číny.


Vzhľadom na všetky tieto informácie a proklamácie pána Rogersa, že Mjanmarsko je “najlepšia investičná príležitosť na svete”, vám navrhujem sa pozrieť na Global X FTSE ASEAN 40 ETF (Asea). “Global X FTSE ASEAN 40 ETF sa snaží poskytovať investičné výsledky, ktoré zodpovedajú všeobecne cene a výnosovosti pred odrátaním poplatkov a výdavkov z FTSE / ASEAN 40 Index.” Tento fond je skvelý spôsob, ako investovať v regióne ASEAN, ale má svoje nedostatky. Investuje iba do pôvodných piatich členov: Singapur, Thajsko, Indonézia, Filipíny a Malajzia. Rovnako ako pri THD, aj tu budete dostávať nepriame výhody z Mjanmarska. Ale nateraz jeto dobré tak, ako sa len dá.

Ak sú predpovede správne a Mjanmarsku sa podarí úspešne pokračovať na svojej ceste smerom k voľnému obchodu a kapitalistickému rastu, očakávam, že Asea a ďalšie fondy budú rásť a budú rozširovať svoje krajiny diverzifikácie ešte cielenejšie. V konečnom dôsledku je zrejmé, že akýkoľvek investor, ktorý hľadá budúci rast, potrebuje expozíciu v regióne ASEAN. Myslím, že pán Rogers môže mať pravdu o Mjanmarsku.

Preložil: Peter Wachter

Zdroj: Emerging Money

Facebook komentár