Ikea_uzatvara_svoju_jedinu_tovaren_v_USA_a_presuva_vyrobu_do_Europy

Ikea uzatvára svoju jedinú továreň na výrobu nábytku v USA.

Švédska spoločnosť v decembri tohto roka ukončí výrobu vo svojom závode v Danville, v štáte Virgínia. Operácie sa presunú do Európy, vďaka čomu môže spoločnosť znížiť náklady.

Bert Eades vo vyhlásení uviedol: “Vyvinuli sme všetko úsilie na zlepšenie a udržanie konkurencieschopnosti tohto závodu, ale bohužiaľ nie je dosahovaná správna úroveň nákladov na to, aby sme pokračovali vo výrobe v meste Danville.”

Továreň v Danville, ktorá bolo spustenou v roku 2008, zamestnáva 300 pracovníkov. V závode sa vyrábajú drevené výrobky, vrátane políc a skladovacích jednotiek.

Ikea v odôvodnení svojho rozhodnutia poukázala na ceny surovín, ktoré sú v Spojených štátoch vyššie než v Európe. Ikea prevádzkuje závody v európskych krajinách vrátane Poľska, Ruska a Švédska.

Demokratický Senátor Tim Kaine z Virgínie, na sociálnej siete Twitter v roku 2018 poznamenal, že pracovníci v závode mesta Danville sa obávali, ako zavedenie taríf ovplyvní náklady. Kaine poznamenal, že tento závod dováža veľký objem surovín.

Vzhľadom k tomu, Kaine navštívil závod, keď administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa uložila tarify na dovoz drevotrieskových dosiek z Číny, čo predstavuje dôležitý materiál spoločnosti Ikea.

Spoločnosť Ikea dnes poznamenala, že rozhodnutie o zatvorení továrne nesúvisí s tarifami. Poznamenala, že drevotrieskové dosky používané v tomto závode sa nakupujú od amerických dodávateľov.

Ikea vlastní výrobné závody v deviatich krajinách a zamestnáva približne 20 000 ľudí.

Nedávno nastal posun v maloobchodnej stratégii spoločnosti Ikea, aby sa prispôsobila rastu online nakupovania, čo viedlo k znižovaniu počtu pracovných miest v iných častiach podniku.

Súvisiace:
Nová aplikácia rozšírenej reality od spoločnosti Ikea
Prečo Ikea otvára malý obchod v New Yorku

Spoločnosť investovala do miest vyzdvihnutia online objednávok a digitálnych centier a v roku 2017 kúpila platformu – TaskRabbit, s ktorou chce zákazníkom poskytovať flexibilnú ponuku služieb za dostupné ceny, ako je napríklad montáž nábytku. Taktiež vo veľkých mestách zrealizovala otvorenie menších obchodov, s cieľom prilákať mladších zákazníkov.

Švédska holdingová spoločnosť Ingka Group, ktorá vlastní a prevádzkuje väčšinu obchodov značky Ikea, v minulom roku uviedla, že do piatich rokov prepustí okolo 7500 zamestnancov, čo predstavuje 5% celosvetovej pracovnej sily, a postaví 30 menších obchodov vo veľkých mestách po celom svete.

Spoločnosť uviedla, že v dôsledku tejto zmeny by mohla v konečnom dôsledku vytvoriť 11 500 pracovných miest.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, Yahoo

Facebook komentár