Velke_peniaze_potecu_z_dohody_Trumpa_a_Saudskej_Arabie_2016

Donald Trump získal časť finančných prostriedkov z plánu japonského technologického konglomerátu, ktorý tak má v úmysle investovať v Amerike až 50 miliárd amerických dolárov.

Je pravda, že Masayoshi Son, ktorý je miliardárom, zakladateľom a CEO spoločnosti SoftBank počas tohto týždňa sľúbil investovať v amerických startupoch obrovské sumy. Ale to je len časť príbehu.

V skutočnosti, však zo Saudskej vlády potečie omnoho väčší balík finančných prostriedkov.

V rozhovore pre Wall Street Journal, Son v októbri uviedol, že zdroje investícií budú v hodnote 100 miliárd dolárov a SoftBank v októbri so Saudskou Arábiou spustí aj investičný fond.

Tento fond, s názvom SoftBank Vision je súčasťou plánu Saudskej Arábie aby sa na rope stala menej závislou.

SoftBank tieto správy odmietla komentovať a saudskí predstavitelia neboli k dispozícii.

Napriek tomu, základná štruktúra SoftBank Vision je jasná. Vedúci predstaviteľ stratégií pre oblasť financií v SoftBank – Rajeev Misra tento fond so sídlom v Londýne povedie, avšak japonská spoločnosť bude mať menšinový podiel.

Saudská Arábia má najväčší podiel

SoftBank v priebehu nasledujúcich piatich rokov prisľúbila poskytnúť 25 miliárd. Saudská Arábia chce za rovnaké obdobie do svojho Verejného investičného fondu (Public Investment Fund) prispieť až 45 miliardami dolárov.

PIF bol založený v roku 1971. Jeho hlavným cieľom je spravovať investície saudskej vládu vo firmách doma, ale aj v zahraničí. Zástupca korunného princa – Mohammed bin Salman, ktorý od marca 2015 bol jeho vedúcim predstaviteľom, prehodnotil svoje investičné stratégie, na podporu diverzifikácie zo sektora ropy.

Ďalší podporovatelia SoftBank Vision čoskoro budú predstavený. Vo svojom prejave v Indii počas minulého týždňa, Son povedal, že s investormi o zostávajúcich 30 miliardách hovoril. Povedal, že fond tento cieľ už prekročil.

Saudská Arábia v posledných mesiacoch vykonala niekoľko veľkých technologických stávok. V júni kúpila podiel v najhodnotnejšom startupe sveta – Uber za 3,5 miliardy dolárov (najväčší podiel od jedného investora) a počas minulého mesiaca naliala 500 miliónov dolárov do startupu so sídlom v Rijáde – Noon.com, ktorý chce byť Amazonom zo Stredného východu.

Súvisiace:
SoftBank a Saudská Arábia vytvárajú investičný fond o $ 100 miliardách
Saudská Arábia a developer Burj Khalifa idú konkurovať Amazonu

Vzťahy medzi USA a Saudskou Arábiou sa v poslednej dobe zhoršili z dôvodu nového zákona, ktorý obetiam z 9/11 umožňuje žalovať Kráľovstvo.

Začiatkom tohto roka Saudskí úradníci vyjadrili obavy, že ich majetok v Amerike by ako výsledok mohol čeliť zhabaniu. Avšak nateraz sa okolnosti zmenili. Guvernér saudskej centrálnej banky počas minulého mesiaca povedal, že saudské investície by mali naďalej využívať suverénnu imunitu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN, MSN

Facebook komentár