Americké technologické firmy sedí na masívnej hromade hotovosti.

Len päť amerických technologických spoločností – Apple, Microsoft, Google, Cisco Systems a Oracle na konci roka 2014 dosahovali ich hotovostné rezervy vo výške 430,3 miliardy amerických dolárov, avšak drvivá väčšina z nich je v zámorí. S touto informáciou prišla nová správa ratingovej agentúry Moody’s Investors Service.

Za posledných päť rokov, technologický sektor ako celok tvoril až 56% podiel z celkového nárastu v oblasti podnikovej hotovosti. Apple s úrovňou 178 miliárd dolárov je držiteľom väčšieho množstva zelených bankoviek, ako mnohých celých priemyselných odvetví.

Súvisiace: Apple má v hotovosti šokujúcich 178 miliárd dolárov. Čo s nimi?

A tento trend sa bude pravdepodobne urýchľovať.

Analytici agentúry Moody’s v správe ďalej napísali: “Aj napriek väčšej návratnosti kapitálu pre akcionárom očakávame, že koncentrácia hotovosti v technologickom sektore v priebehu budúceho roka bude dosahovať omnoho vyššie úrovne.”

To preto, že väčšina peňazí je držaná v zámorí. Namiesto toho, aby ju priniesli späť do USA, mnoho firiem si vybralo možnosť, aby ich peniaze zarobené v cudzine boli mimo dosahu strýčka Sama a jej 35% sadzba dane z repatriácie hotovosti.

Približne 90% z celkovej držbe hotovosti firiem Apple, Microsoft, Cisco a Oracle je v zámorí. Google medzitým udržuje tento pomer na úrovni 60%, z jeho 64 miliárd dolárov v hotovosti. Tieto spoločnosti tak nemajú v záujme priniesť peniaze domov a reinvestovať ich, čím by nemuseli platiť žiadnu daň.

S riešením tohto problému prichádza aj niekoľko politikov vo Washingtone, z ktorých mnohí majú sklon ponúkať spoločnostiam daňové jednorazové prázdniny, v snahe nalákať priniesť peniaze domov.

Moody’s uviedla, že pokrok v tejto otázke pre túto chvíľu je nepravdepodobný.

Analytici napísali: “V tejto fáze v politického cyklu a silných rozdielov na oboch stranách uličky vo Washingtone, neočakávame daňovú reformu, ktorá by výzvala firmy, aby priniesli svoju hotovosť zozámoria.”

Súvisiace: Apple si vzal pôžičku $ 6,5 mld. aj keď sedí na hotovosti $ 178 miliárd

Tu je rozpis 430 miliárdy dolárov vo forme hotovosti:

Apple má v hotovosti 178 miliárd dolárov – 89% v zámorí

Microsoft: 90,2 miliardy dolárov – 91% v zámorí

Google: 64,4 miliardy dolárov – 60% v zámorí

Cisco: 53 miliárd dolárov – 94% v zámorí

Oracle: 44,7 miliardy dolárov – 90% v zámorí

Zdroj: Moody’s Investors Service

Facebook komentár