USA_mina_na_obranu_viac_nez_ktorakolvek_ina_krajina_top

Prezident Trump chce navýšiť vojenské výdavky USA.

Je pravdepodobné, že k tomuto kroku nájde podporu. Rozpočet obrany bol v posledných rokoch obmedzovaný a mnoho zákonodarcov z oboch strán bolo znepokojených, vojenskou pripravenosťou krajiny.

Ale aj s cez mierne obmedzenia, Spojené štáty stále míňajú oveľa viac na obranu, ako ktorákoľvek iná krajina na svete – v skutočnosti viac, ako mnoho iných krajín dohromady.

Podľa Štokholmského medzinárodného ústavu pre výskum mieru: “V roku 2015, USA dosahovala 36% podiel všetkých vojenských výdavkov po celom svete.”

To je zhruba toľko, čo minulo dohromady nasledujúcich osem krajín: Čína (13%), Saudská Arábia (5,2%), Rusko (4%), Veľká Británia (3,3%), India (3,1%), Francúzsko (3%), Japonsko (2,4%) a Nemecko (2,4%). (Analýza nezahŕňa krajiny, ktoré nezverejňujú žiadne oficiálne údaje.)

Súvisiace: Predaje zbraní v Rusku stúpajú, zatiaľ čo v USA klesajú

Trump aktuálne navrhuje zvýšenie amerických výdavkov na obranu v budúcom roku o 54 miliárd dolárov. To je nárast o 10%, voči hornej hranici výdavkov na obranu, ktoré boli uložené rozpočtovou dohodou, ktorú Kongres schválil pred šiestimi rokmi.

Ak jeho návrh schvália zákonodarcovia, zatlačia budúco-ročný americký rozpočet na obranu, až na úroveň 603 miliárd dolárov. Táto suma však nezahŕňa žiadne ďalšie výdavky na obranu o ktoré prezident požiada prostredníctvom doplnkových požiadaviek v priebehu roka, na pokrytie pohotovostnej aktivity, núdzové situácie a zmierňovanie následkov katastrof v zámorí. Typicky sa ročne jedná o ďalších 60 – 70 miliárd dolárov, vo forme federálnych výdavkov.

Takže ak to zhrnieme a Kongres schváli žiadosť prezidenta, spolu s jeho očakávanými požiadavkami, obrana by mohla zodpovedať za zhruba 16% podiel, čo podľa odhadu poradného orgánu Kongresu (Congressional Budget Office, CBO), ak federálny rozpočet v roku 2018 bude na úrovni 4 biliónov dolárov.

USA_mina_na_obranu_viac_nez_ktorakolvek_ina_krajina_2017

V rovnakej dobe, Trump požiadal Kongres aby zaplatil za jeho vojenské navýšenie nákladov, znížením federálneho rozpočtu z iných oblastí, o 54 miliárd dolárov.

To bude ťažká úloha, keďže prezident už vylúčil škrty v oblasti sociálneho zabezpečenia a Medicare, ktoré predstavujú viac ako 40% ročných výdavkov.

V dôsledku toho z škrty z veľkej miery budú pravdepodobne musieť pochádzať z domácich programov, mimo obrany. Medzi ne patrí všetko od vzdelávania, cez potravinové lístky, lekársky výskum a technologické granty. Trump taktiež očakáva, že navrhne zmeny, ktoré by mali účinne znižovať federálne výdavky na Medicaid (program zdravotnej starostlivosti, ktorý pomáha rodinám s nízkym príjmom).

Súvisiace: Mapa: Kde 3 najväčší vývozcovia zbraní posielajú svoje zbrane

Niektoré z týchto škrtov by mohli byť v mnohých programoch závažné, aj keď tieto škrty, napríklad z obrany, boli predmetom znižovania v uplynulých rokoch. Do tej miery, nejaké nové obmedzenia pochádzajú z programov, ktoré položia základy pre budúcnosť – napríklad, pokiaľ ide o inovácie a vzdelanie, úsporu energií alebo prevencií pred zahraničnými krízami.

Prezidentove navrhované zvýšenie výdavkov na obranu je len časť, z jeho plného návrhu rozpočtu pre rok 2018, ktorý by pre Kongres mal byť pripravený až v máji. V tomto bode Kongres bude diskutovať o častiach, ktoré by sa mali prijať.

Ale jedna vec je pravdepodobná: “rozsiahly počet bojov pozdĺž cesty.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: FoxNews, Reuters

Facebook komentár