USA, Rusko a Čína sú najväčším svetovými vývozcami zbraní. Získali najväčšie podiely z rastúceho koláča: Globálny obchod so zbraňami je v rokoch 2010 až 2014 o 16% väčší , ako tomu bolo v rokoch 2005-2009.

Najmä Čína zaznamenala rozsiahli nárast podiel na svetovom vývoze. Stala sa tretím najväčším vývozcom na svete, keďže  predstavuje 5% z obchodu so zbraňami v rokoch 2010-2014. Pre porovnanie v rokoch 2005-2009 Čína predala až 3% podiel na svetových zbraniach.

Súvisiace: 10 najneuveriteľnejších systémov zbraní používaných ruskou armádou

Podľa Štokholmského medzinárodného inštitútu však Čína stále zaostáva za vývozcom zbraní USA a Ruskom. Keďže Washington predal 31% všetkých svetových zbraní počas obdobia rokov 2010 až 2014, zatiaľ čo Moskva tvorí 27% svetového obchodu.

Tieto krajiny majú zákazníkov po celom svete. Táto mapa ukazuje, kde títo traja najväčší vývozcovia počas roka 2014 predávali:

Takže v celosvetovom obchod so zbraňami dominuje USA, Rusko, Čína, čím si držia určitú geopolitickú nadvládu. Ako sa dalo očakávať, krajiny NATO, s výnimkou prerusky orientovaných krajín – ako Maďarsko a Mexiko a niektorých východoázijskych krajíny – takmer všetky kupovali zbrane od USA.

Rovnako tak, bývalé stredoázijské sovietskej republiky získali zakúpené zbrane výhradne z Moskvy, s podivnou výnimkou Uzbekistanu.

Súvisiace: Americká vojenská dominancia v jednom ohromujúcom grafe

Všeobecne platí, že Čína a Rusko sú ochotnejšie než USA posielať zbrane do krajín s nízkym stupňom ľudských práv. Angola, Irán a Sudán všetci kúpil zbrane z Ruska a Číny. Čína taktiež využíva svoj obchod so zbraňami, aby si vytvorila vplyv v subsaharskej Afrike, kde prahne po ich prírodných zdrojoch a rastúcom trhu práce a trhu spotrebiteľov. Čína poslala zbrane do 9-tich sub-saharských krajín a bol jedinou z prvých troch, ktorá poslala zbrane do Južného Sudánu, krajiny s bohatými zásobami ropy, kde prebiehajú občianske vojny.

V období rokov 2010 až 2014, Ázie a Oceánia boli veľkými príjemcami dovozu zbraní, keďže predstavovali 48% celosvetových zbrojárskych nákupov. 

Zdroj: Stockholm International Peace Research Institute

Facebook komentár