Rusko-denne-stoji-vojna-na-Ukrajine-odhadovanych-$900-mil

Keďže Rusko pokračuje vo svojej invázii na Ukrajinu, ťažkej dani, ktorú si ruská ekonomika vyžiadala, bude cítiť ešte roky.

Ruská invázia je teraz v treťom mesiaci a udržanie vojenskej ofenzívy si každým dňom vyžaduje približne 900 miliónov dolárov, ako poznamenal Sean Spoonts, šéfredaktor SOFREP, čo je médium zamerané na vojenské správy.

Podľa odhadu SOFREP túto vysokú cenu zohráva niekoľko faktorov. To zahŕňa vyplatenie ruských vojakov, ktorí bojujú na Ukrajine; poskytovanie munície, nábojov a rakiet; a náklady na opravu strateného alebo poškodeného vojenského vybavenia. Rusko musí podľa Spoontsa zaplatiť aj za tisíce špeciálnych zbraní a riadených striel, ktoré boli vypálené počas vojny a ktoré stoja približne 1,5 milióna dolárov za kus.

Súvisiace: Invázia Ruska už poškodila až 30 % ukrajinskej infraštruktúry

Mnohí verili, že Rusko čoskoro po invázii rýchlo porazí Ukrajinu, vzhľadom na jeho vojenskú prevahu. Rusko však doteraz nezaznamenalo veľa vojenských úspechov. Silám sa nepodarilo prevziať kontrolu nad hlavným mestom Kyjev a mali problémy aj v iných veľkých mestách. Tlačový tajomník Pentagonu – John Kirby poukázal na to, že každý krok ruských síl vždy čelil silnému odporu Ukrajincov.

Kirby ďalej poznamenal: “Všetko, čo vám môžem povedať, je, že Rusi nedosiahli taký pokrok na Donbase a na juhu, o ktorom si myslíme, že chceli dosiahnuť. Veríme, že za svojimi plánmi zaostávajú.”

Neúspechy Ruska sú pre Putina veľmi nákladné ako finančne, tak aj z hľadiska strát na životoch, hoci Kremeľ váha so zverejnením údajov o vojenských obetiach. Štúdia zverejnená dva týždne po Putinovom vyhlásení zistila, že priame straty z vojny stáli Rusko približne 7 miliárd dolárov.

Správa agentúry CNBC zo 14. marca uviedla, že ekonomické sankcie uvalené na krajinu v dôsledku ich invázie mali na krajinu zničujúce dopady, ktoré budú pravdepodobne pociťovať ruskí občania v priebehu nasledujúcich desaťročí.

Podľa informácií agentúry CNBC by sa ruská ekonomika mohla prepadnúť dozadu až o 30 rokov, keďže ruský rubeľ skolaboval, pričom niektorí veria, že životná úroveň Ruska by sa mohla na najbližších päť rokov znížiť.

Inštitút pre medzinárodné financie, finančný think-tank zastupujúci firmy vo viac ako 70 krajinách, uvádza, že hrubý domáci produkt (HDP) Ruska v priebehu tohto roka pravdepodobne prepadne o 15 percent (uvádza Business Insider).

Ukrajina v apríli zasadila Rusku ťažký úder aj potopením ruskej vojnovej lode a vlajkovej lode námorníctva, čo podľa časopisu Forbes na Ukrajine bolo s odhadovanou stratou 750 miliónov dolárov.

Publikácia v apríli informovala, že Ukrajina od začiatku vojny zničila viac ako 5000 kusov ruského vybavenia, ale že Moskva bola zďaleka najdrahším cieľom.

Súvisiace:
Ohromujúce náklady na Putinovu vojnu na Ukrajine
Vojnové dlhopisy, NFT a kryptomeny: Ako Ukrajina financuje svoju obranu

Napriek obrovským nákladom na zbrane, podľa Kirbyho existujú dôkazy, že ruské sily nezasiahli svoje zamýšľané ciele, cez presne navádzané strely. Povedal, že zodpovedných môže byť množstvo faktorov, vrátane možnej nekompetentnosti v mene riadiacich technikov.

Ukrajina taktiež čelí ťažkým ekonomickým vplyvom v dôsledku ruskej invázie. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že náprava škôd na ekonomike a infraštruktúre krajiny si vyžiada stovky miliárd dolárov, ako informoval denník The Wall Street Journal, ktorý ju minulý týždeň odhadol na 600 miliárd dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NewsWeek

Facebook komentár