BlackRock-Vojna-Ruska-na-Ukrajine-ukoncuje-globalizaciu

Larry Fink, ktorý je generálnym riaditeľom a predsedom najväčšieho svetového správcu aktív – skupiny BlackRock, povedal, že ruská invázia na Ukrajinu zmenila svetový poriadok, ktorý bol zavedený od konca studenej vojny.

Fink vo svojom liste akcionárom pre rok 2022, uviedol: „Invázia Ruska na Ukrajinu ukončila globalizáciu, ktorú sme zažili za posledné tri desaťročia,“ … „Mnohé komunity a ľudia sa z toho dôvodu cítili izolovaní a pozerali dovnútra. Som presvedčený, že to viedlo k zhoršeniu polarizácie a prinieslo extrémistické správanie, ktoré dnes vidíme v celej spoločnosti.“

Súvisiace: Kompletný zoznam spoločností, ktoré sa z Ruska sťahujú

Podľa jeho slov, už pandémia koronavírusu “dala tieto kolesá do pohybu.“

Na začiatku pandémie mali krajiny problémy so zabezpečením zúfalo potrebných osobných ochranných prostriedkov vyrobených v Číne. Keď sa ekonomiky znovu otvorili a dopyt prudko vzrástol, prekážky v dodávateľskom reťazci posunuli infláciu na vyššiu úroveň, ktorá nebola zaznamenaná v priebehu posledných desaťročí. Nedostatok polovodičových čipov v minulom roku sužoval najmä priemyselné odvetvia, od výrobcov automobilov až po technologické spoločnosti.

A teraz, ruský útok na Ukrajinu, po ktorom nasledovali rýchle západné sankcie a množstvo odchodov spoločností, viedli k narušeniu medzinárodných exportných trhov. Cena ropy Brent, ktorá je celosvetovou referenčnou hodnotou, v čase obáv kupujúcich ohľadom ponukových šokov, sa začiatkom marca vyšplhala nad 139 dolárov za barel, hoci jej hodnota už odvtedy klesla.

Finkov list prišiel mesiac po ruskej invázii na Ukrajinu, keď vedúci politickí predstavitelia z Moskvy začali bombardovanie miest po celej krajine a zabíjali civilistov, ktorí nemohli uniknúť. USA a ich spojenci uvalili na Rusko bezprecedentné sankcie a poskytli Ukrajine vojenskú pomoc.

Fink, ktorého firma dohliada na viac ako 10 biliónov dolárov, povedal, že národy a vlády sa spojili a voči Rusku spustili „ekonomickú vojnu“. Povedal, že skupina BlackRock taktiež podnikla kroky na pozastavenie nákupu akýchkoľvek ruských cenných papierov vo svojich aktívnych alebo indexových portfóliách.

Fink ďalej uviedol: „Počas posledných týždňov som diskutoval s nespočetnými zainteresovanými stranami, vrátane našich klientov a zamestnancov, ktorí sa všetci snažia pochopiť, čo by sa dalo urobiť, aby sa zabránilo smerovaniu kapitálu do Ruska.“

Fink poznamenal, že začiatkom 90. rokov, keď sa svet vymanil zo studenej vojny, Rusko bolo privítané v globálnom finančnom systéme a získalo prístup ku globálnym kapitálovým trhom. Rozšírenie globalizácie urýchlilo medzinárodný obchod, celosvetové kapitálové trhy zažívali rozmach a ekonomický rast sa navyšoval.

To bolo podľa Finka práve vtedy, keď pred 34 rokmi bola založená spoločnosť BlackRock a firma nesmierne profitovala z nárastu globalizácie a rastu kapitálových trhov, čo vyvolalo potrebu technologicky riadenej správy aktív.

Fink ďalej poznamenal: „Zostávam dlhodobo presvedčený o výhodách globalizácie a sile celosvetových kapitálových trhov. Prístup ku globálnemu kapitálu umožňuje spoločnostiam financovať rast, krajinám zvýšiť ekonomický rozvoj a väčšiemu počtu ľudí zažiť finančný blahobyt.“

Generálny riaditeľ uviedol, že skupina BlackRock je odhodlaná monitorovať priame a nepriame dopady krízy a jej cieľom je pochopiť, ako sa orientovať v tomto novom investičnom prostredí.

Súvisiace:
USA varujú Čínu pred celosvetovým odporom
Vojna priniesla rekordné ceny pšenice. Objavujú sa ďalšie problémy

Fink uviedol: „Peniaze, ktoré spravujeme, patria našim klientom. A aby sme im mohli slúžiť, pracujeme na tom, aby sme pochopili, ako zmeny po celom svete ovplyvnia ich investičné výsledky.“

Zatiaľ čo Fink predpokladá, že spotreba uhlia sa môže v priebehu budúceho roka zvýšiť, keďže sa Európa a Ázia budú snažiť odvyknúť si od ruskej ropy a zemného plynu, stúpajúce ceny energie pravdepodobne urobia obnoviteľné zdroje konkurencieschopnejšími.

Fink nakoniec napísal: “Z dlhodobého hľadiska verím, že nedávne udalosti skutočne urýchlia posun k ekologickejším zdrojom energie, v mnohých častiach sveta.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, CNN

Facebook komentár