Goldman_Sachs_Bitcoin_by_mohol_byt_vhodnou_menou_pre_problemove_ekonomiky_2018

Spoločnosť Goldman Sachs uverejnila správu, v ktorej zdôrazňuje, že Bitcoin a ďalšie kryptomeny by mohli slúžiť ako alternatívne formy peňazí v problémových ekonomikách sveta.

Správa sa dostala na verejnosť počas tohto mesiaca a zostavili ju Zach Pandl a Charles Himmelberg, ktorí sú analytikmi investičnej banky Goldman Sachs. Tvrdia, že využívanie amerického dolára zahraničnými štátmi znamená, že vo svete existuje dopyt po uchovávateľovi hodnoty a nástroji výmeny, ktorý je použiteľný bez ohľadu na hranice jednotlivých národov.

Americký dolár doteraz uspokojivo spĺňal obe funkcie. Avšak nemusí byť tou ideálnou menou vo všetkých prípadoch. Analytici vysvetlili:

„Bitcoin (a kryptomeny vo všeobecnosti) môžu predstavovať vhodnú alternatívu predovšetkým v krajinách a oblastiach finančného systému, kde zaznamenávame nerovnomernú distribúciu tradičných peňažných služieb.“

Správa však zároveň priznáva, že kryptomeny v podobe, v akej ich poznáme v súčasnosti, nie sú nevyhnutne ideálnou možnosťou. Dôvodom je najmä skutočnosť, že trh s digitálnymi aktívami je aktuálne príliš často spájaný so špekuláciami a nadmerne volatilnými cenami.

Pandl a Himmelberg napísali: „Pracovali sme s predpokladom, že dlhodobé výnosy kryptomien by mali dosahovať rovnakú (alebo o niečo nižšiu) hodnotu ako rast celosvetového hospodárskeho výkonu. Malo by sa jednať o relatívne nízke jednociferné číslo.“

Autori správy dodali, že ak majú byť národné kryptomeny skutočne úspešnými, musia byť považované za aktívum podobné zlatu či inému cennému kovu.

Súvisiace: Bitcoinová mánia by mohla podporiť celosvetové úsilie o zosadenie dolára

Je pravdou, že žiadna svetová vláda zatiaľ neuviedla do obehu vlastnú digitálnu menu, mnohé z nich však už podnikli v tomto smere počiatočné kroky.

Za zmienku stojí Nicolas Maduro, ktorý je prezidentom Venezuely. V decembri totiž vyhlásil, že krajina má v pláne vytvoriť vlastnú kryptomenu a takýmto spôsobom podporiť svoju ekonomiku. Ďalší predstavitelia krajiny, vrátane opozičných zákonodarcov, sa však ostro ohradili proti takémuto nápadu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch

Facebook komentár