Ak sa Vám niečo páči poprosím kliknúť na “páči sa mi to”, alebo FB “like” aby sme mali od Vás odozvu (a taktiež Nás to vedie k pokračovaniu Našej tzv neziskovej “práce”)…Čím viac klikov na “páči sa mi to”, alebo FB “like”, tým nám pomôžete rozšíriť sa “ĎAKUJEME”

Čo dostanete ak zmiešate negatívne reálne úrokové sadzby so stimulačným prísunom peňazí globálnymi centrálnymi bankami? Výnimočne silný recept pre vyššie ceny zlata, ktoré by mohli vyhnať zlato do nepredstaviteľných výšok na úrovni 10 000 USD za uncu. Negatívne reálne úrokové sadzby a nárast silného prísunu peňazí sú dva kľúčové faktory toho, čo nazývam Obchod Strachu.

Negatívne reálne úrokové  sadzby sa objavujú, keď miera inflácie, alebo index spotrebiteľských cien, je väčšia ako súčasná úroková miera. Rýchly výpočet krajín G-7 a E-7 ukazuje, že väčšina z nich má negatívne úrokové sadzby.

Spomedzi rozvinutých krajín G-7, najhoršie sú na tom britskí občania s úrokovými sadzbami vo Veľkej Británii držiacimi sa na negatívnych 4,5 %. Americkým investorom sa nedarí oveľa lepšie so sadzbami 3,25% a FED zaručil, že zostanú nezmenené. Spomedzi krajín G-7 má jedine Japonsko pozitívnu reálnu úrokovú mieru a aj táto je sotva nad nulou.

Naopak, najľudnatejšie národy, ktoré tvoria E-7 majú väčšinou pozitívne reálne úrokové  sadzby. Avšak, najväčšie ekonomické sily v skupine, Čína a India, majú negatívne reálne úrokové sadzby na úrovni okolo negatívnych 2%. 

V Grafe: Najväčšie krajiny sveta majú negatívne reálne úrokové miery

Jednoducho povedané, investori v tých krajinách, ktorí uložili svoje úspory v peňažných a nízko výnosových investíciách, ako sú cenné papiere americkej vlády, fondy a peňažné fondy v USA v skutočnosti strácajú peniaze v dôsledku inflácie. 

Pre každého investora to je ťažké, ale ak ste centrálnou bankou krajiny a miliónmi dolárov v rezervách, môže to byť katastrofické. Z toho dôvodu centrálne banky na celom svete tohto roku hľadali ochranu diverzifikáciou ich devízových/valutových rezerv na zlaté tehly.

Andrej Kryučenkov zo spoločnosti VTB Capital tento týždeň povedal pre Wall Street: „Centrálne banky diverzifikovali a vystupňvalo sa to na hranicu, ktorú nikto neočakával.“ Posledné odhady očakávajú, že svetové centrálne banky v roku 2011 nakúpia okolo 475 – 500 ton zlata.

Toto množstvo kapitálu tečúceho do zlata má potenciál v roku 2012 vytlačiť jeho ceny. John Mendelson zo spoločnosti ISI Group predpokladá, že ceny zlata počas prvých šiestich mesiacov roku 2012 dosiahnu cenu 2,200 USD za uncu.

Zatiaľ čo sa zdá,  že reálne úrokové miery v najbližšej budúcnosti zostanú v červených číslach, mnoho z týchto krajín tlačí rekordné množstvá „zelených“ s nápomocnými monetárnymi opatreniami.

Riaditeľ výskumu spločnonosti U.S. Global, John Derrick, hovorí, že centrálne banky na celom svete upriamili pozornosť na stimuláciu rastu. Počnúc brazílskym znížením úrokovej sadzby koncom augusta až po zníženie Európskej Centrálnej Banky tento týždeň; podľa spoločnosti ISI Group bolo vykonaných 40 uvoľňujúcich opatrení.

John tvrdí, že to takisto znamená, že v roku 2012 pravdepodobne uvidíme viac kvantitatívnych uvoľnení. Centrálna Banka Anglicka už začala kvantitatívne uvoľňovanie and viacero expertov je presvedčených, že Európska Centrálna Banka a Federálny Rezervný Systém ju budú nasledovať.

Bloomberg oznamuje, že globálna peňažná zásoba (M2) „bude rásť najviac v roku 2012“. Tabuľka ukazuje, že medziročné zmeny v globálnej zásobe peňazí postupne rastú od polovice roka 2010. 

V Grafe: 1998-2011 Globálna zásoba peňazí  je na najvyššej úrovni za poslednú dekádu

Dôvod, prečo globálne centrálne banky prepli tlačiarenské stroje na plné obrátky je jednoduchý: potrebujú peniaze. Môj dlhoročný priateľ Frank Giustra nám pripomenul túto novú realitu vo svojom článku pre Vancouver Sun minulý týždeň. Frank píše:

„Hlavným dôvodom je, že pre záchranu Európy a pre financovanie špirálovitého amerického dlhu a budúcich nekrytých záväzkov je potrebných desať triliónov. TIETO NEEXISTUJÚ. Musia byť vytvorené tlačením peňazí v masívnych množstvách a aj napriek celej rétorike, ktorú budete počuť proti takýmto opatreniam, nakoniec je to cesta najmenšieho odporu. Tlačenie peňazí je neviditeľnou daňou z úspor, je oveľa jednoduchšie na zavedenie ako napríklad zvýšenie daní alebo úspora na službách a príspevkoch.“ 

Tým, že banky tlačia viac peňazí a zvyšujú ich množstvo, meny devalvujú. Zatiaľ čo v minulosti mohla jedna mena devalvovať v porovnaní s inými menami, tento krát je tu globálna konkurenčná devalvácia ako prebytočná likvidita vložená do systému. Historicky, takýto prebytok likvidity sa dostal k rizikovejším aktívam, napr. akciám a komoditám.

Zlato má vo všeobecnosti výhody z tohto letu k rizikovejším aktívam, keďže mnoho investorov ho vníma ako uchovávateľa hodnoty. Tabuľka ukazuje prepojenosť medzi zlatom a nárastom množstva peňazí vo svete.

V Grafe: Zlato v súčasnej dobe vystupuje ako uchovávateľ hodnoty (1998-2011 Cena zlata vs Kombinovaná menová zásova M2 v amerických dolároch)

Avšak tento obrázok nehovorí  celý príbeh. Aj keď cena zlata sledovala rovnakú  stúpajúcu tendenciu ako množstvo peňazí počas posledných 14 rokov, nebolo schopné udržať tempo s nárastom M2 (globálneho množstva peňazí), tvrdí Bloomberg Precious Metal Mining Team.

V skutočnosti, ak by bolo globálne množstvo peňazí kryté zlatom, ceny zlata by boli oveľa vyššie, tvrdí Bloomberg. Žltá krivka ukazuje ako by bolo zlato vyššie ako 5.000 USD za trójsku uncu ak by bola len polovica globálneho množstva peňazí krytá zlatom. Ak by bolo celkové množstvo peňazí vo svete kryté zlatom, cena jednej trójskej unce by musela vzrásť nad 10.000 USD.

V Grafe: Súčasné hodnoty M2 znamenajú, že ceny zlata by mohli byť oveľa vyššie
1997-2011
 Predpokladané ceny zlata, pokiaľ polovica globálnych peňazí bude krytá zlatom vs. Predpokladané ceny zlata, pokiaľ všetky globálne peniaze budú kryté zlatom vs. Súčasná Cená zlata)

Samozrejme, je nepravdepodobné,  že sa to stane ale slúži to ako užitočná ilustrácia pre miznúcu hodnotu svetových fiat mien.

Frank pripomenul čitateľom, že touto cestou sme už išli. Hovorí: „Keď veľké  národnosti dozrievajú a príliš sa rozpínajú, vrátia sa na cestu najmenšieho odporu: požičať si a/alebo vytlačiť peniaze. Všetky to urobili a všetky zlyhali; tentokrát to tiež nebude inak.“

Historicky z tohto typu udalostí ťažilo zlato.

Zdroj: U.S. Global Investors

Facebook komentár