Niektoré z posledných titulkov v novinách vyzerajú hrozivo.

„Návrh o zdravotnej starostlivosti  odhalil skrytú daň na transakcie vzácnych kovov.“

„Kongres začal s predvolaniami kvôli zlatu“

Keď som písal knihu Precious Metals Investing for Dummies (Investovanie do Vzácnych Kovov pre Ťuťmákov), zahrnul som do nej aj kapitolu o zaobchádzaní s niektorými kovmi ako so „strategickými surovinami“, čo si získalo veľkú pozornosť a angažovanosť vlády USA aj zahraničných vlád. Zlato určite spadá do kategórie „strategických surovín“. Ropa je ďalší príklad „strategickej suroviny“.

Čo tým myslím, keď napíšem „strategická surovina“? Je to surovina, ktorá presahuje hranice ekonomík. Väčšina „vecí“ určite má svoju ekonomickú hodnotu. Obilniny, meď, zinok, drevo a tisíce ďalších užitočných surovín, majú taktiež ekonomickú hodnotu. Ale niektoré suroviny – ako napríklad zlato, ropa a dokonca aj striebro – sú náchylné mať vyšší profil a sú viac prepletené s osudmi vlád. Tieto suroviny majú tendenciu byť „strategickými“, lebo ak má krajina tejto suroviny dostatok, dáva jej to veľkú výhodu pri interakcii s ostatnými krajinami. Zatiaľ čo krajina konkuruje ostatným krajinám na medzinárodnej scéne, niektoré suroviny získavajú na hodnote, vďaka určitým podmienkam a udalostiam.

Dobrý príklad pre to, o čom tu hovorím, je ropa. Počas neskorých sedemdesiatych rokov minulého storočia, zasiahla západ energetická kríza. USA a ostatné krajiny zostali výhradne závislé na dovoze cudzej ropy. Rozhodujúci podiel ropnej produkcie zostal Saudskej Arábii a ďalším členom Oil Producing & Exporting Countries (OPEC – Ropu Produkujúce a Exportujúce Krajiny). OPEC získal veľmi rýchlo silu na medzinárodnej scéne. Ropa bola aj predtým veľmi významná surovina, ale „strategická surovina“ sa z nej stala, keď  sa začala používať na špekulácie a ovplyvňovanie podmienok a udalostí mimo združenia OPEC, vo svete.

Myslím si, že ropa je stále strategická surovina a že o niekoľko málo rokov opäť získa na sile. Momentálne sa zlato dostáva do pozície, kedy je široko uznávané ako strategická surovina.

Nepochopte ma zle… Myslím si, že zlato bolo počas histórie vždy na popredných miestach a bolo uznávané ako strategická surovina, ale niekedy žiari z tohto miesta na svet ešte silnejšie. Prečo?

Vo všeobecnosti, vlády – a hlavne centrálne banky – vidia zlato v negatívnom svetle. A niekedy vidia zlato ako hrozbu. V dnešnom svete je zlato skutočne hrozbou pre mnohých vo svete vlád. To nás privádza späť k titulkom z novín na začiatku tohto článku.

Pre mnoho vlád (vrátane tej USA) je zlato „konkurentom“ ich zvolenej národnej meny. To sa im nepáči a to je aj dôvod prečo v histórii existuje toľko prípadov, kedy vlády hľadali spôsob ako vytlačiť zlato do zabudnutia alebo ho zakázali alebo zbavili zákonnej platnosti.

Dobrým príkladom je Zimbabwe. Pred niekoľkými rokmi zakázala vláda v tejto krajine obyvateľom vlastniť zlato. Toto sa udialo v čase, keď prebiehala hyper-inflácia ich meny do zabudnutia. Vo svojej podstate šlo o to, aby obyvatelia nemohli vlastniť niečo, čo si udržuje trvalú hodnotu… boli prinútení obchodovať v mene, ktorá strácala hodnotu doslova každý deň (dokonca aj každú hodinu!)

Takmer s určitosťou uvidíme viac anti-zlato akcií od vlád po celom svete, keďže väčšina vlád je zaneprázdnených rozširovaním peňažnej zásoby, aby sa vyrovnali (podľa ich logiky) s rastúcim dlhom a fiškálnymi(rozpočtovými) problémami. Je to akoby sa vlády chovali ako skazené rozmaznané decko hovoriac: „Keď sa nebudeš hrať s našimi hračkami (fiat meny – nekryté peniaze), tak ti vezmeme to, čo máš ty (zlato)“.

Práve v tejto chvíli sa mnoho občanov obracia na zlato, lebo zlato je ten spôsob ako diverzifikovať svoje aktíva v dobe, keď „papierové aktíva“ ako sú dlhopisy, akcie, hypotéky a …áno…národné meny… sa spájajú s čoraz väčšími obavami. Ale ak vláda neoprávnene zasiahne do sveta drahých kovov, čo spravíme?

Body na zváženie:

 

  • Nakupujte zlato. Ale diverzifikujte (rozložte riziko) pri jeho nákupe. Zožeňte si nejaké nerazené zlato (ako napríklad zlatý orol, alebo zlaté javorové listy), ale teraz by mohla byť aj dobrá príležitosť na kúpu nejakých numizmatických mincí. Prečo? Pretože moderné vlády zvyknú nechávať zberateľov na pokoji a zvyčajne sa zameriavajú na nerazené zlato a zlaté prúty.
  • Rozhodne by som odporúčal, aby ste sa zoznámili s prácami niektorých hodnoverných profesionálov ako David Morgan, Jay Taylor, James Turk, Roger Wiegand, Peter Grandich, Jeff Christian, James Dines, Howard Ruff a mnoho ďalších, ktorí prispievajú na tieto a súvisiace stránky. Ich nahliadnutia do podstaty vecí a poradenstvo sú skvelé.
  • Obyčajne sa veľmi zdráham spomenúť numizmatické mince, lebo pri ich kúpe JE POTREBNÁ väčšia miera pozornosti. Keď kupujete numizmatickú mincu, tak musíte mať prehľad vo veciach ako autentickosť, stav, vzácnosť a ďalšie. Organizácie ako American Numismatic Association (Americká Numizmatická Spoločnosť) môžu poskytnúť potrebné vedenie.
  • A na koniec, prosím dajte o svojich postojoch vedieť vašim zástupcom v kongrese. Američania i ľudia z iných krajín by mali mať možnosť kupovať a predávať zlato, striebro a iné drahé kovy s minimálnym rušením od politikov a byrokracie. Píšte im…volajte im…navštívte ich…  Dajte im vedieť, že drahé kovy sú dôležitou časťou schopnosti človeka prosperovať v čase finančnej neistoty a chaosu.

Zdroj: ProsperityNetwork

Facebook komentár