Deutsche Bank za rok 2015 vykázala obrovskú stratu v hodnote € 6,8 mld ($ 7,4 mld, £ 5,1 mld,), čo jej jej prvá ročná strata od roku 2008.

Po správach z Deutsche Bank dokonca dozorná rada potvrdila, že vedúcim predstaviteľom tohto nemeckého veriteľa za rok 2015 nebudú vyplatené žiadne bonusy.

Deutsche Bank vo štvrtok ráno potvrdila tieto informácie, keďže vo štvrtom štvrťroku minulého roka dosiahla stratu pred zdanením vo výške 1,15 miliardy eur, v porovnaní s čistým ziskom vo výške 323 miliónov eur v podobnom kvartály o rok skôr.

Súvisiace: Deutsche Bank má plán, ako sa zmeniť do Goldman Sachs

Tieto straty boli hlavne dosiahnuté zo súdnych sporov okolo poplatkov za dané obdobie, ktoré boli v hodnote 1,2 miliardy eur. To so sebou prinieslo celkové náklady na vedenie sporov vo výške 5,2 miliardy eur, z 2 miliárd eur v roku 2014.

Ale investori túto obrovskú stratu očakávali.

Minulý týždeň Deutsche Bank varovala trhy, že má pred sebou čistú stratu za celý rok vo výške okolo 6,7 miliardy eur.

Avšak náklady na reštrukturalizáciu, túto čistú stratu banky navýšili nad prognózou, pretože iba vo štvrtom štvrťroku minulého roka za vyplatenie odstupného (keďže sa rozhodla uzavrieť niekoľko maloobchodných bankových pobočiek) uhradila 800 miliónov eur. O ďalších 100 miliónov eur prišla z dôvodu vyčlenenia divízie Postbank.

John Cryan, ktorý je generálnym riaditeľom Deutsche Bank poznamenal: “V roku 2015 sme urobili značný pokrok v napĺňaní našej stratégie. Pre potrebné rozhodnutia sme v druhej polovici roka dosiahli čisté straty, čo malo vplyv na celo-ročný výsledok.”

“Zameriavame sa na rok 2016 a naďalej tvrdo pracujeme, aby sme naše staré problémy dali do poriadku. Reštrukturalizácia našej pracovnej sily a investícií bude pokračovať aj v priebehu celého roka.”

“Vieme, že obdobie reštrukturalizácie môže byť náročné. Som však presvedčený, že tým pokračujeme k realizácii našej disciplinovanej stratégií a môžeme a nakoniec pretransformujeme Deutsche Bank na silnejšiu a efektívnejšiu inštitúciu.”

Príjmy za celý rok vzrástli o 5% na 33,5 miliardy eur, aj keď príjmy v štvrtom štvrťroku medziročne prepadli o 15% na 6,6 mld. eur.

Súvisiace: Aktuálne: HDP Nemecka vs. Celkové expozície v derivátoch banky Deutsche Bank

Deutsche Bank zverejní svoje konečné účtovné výsledky až 11. marca.

Neskôr dokonca Cryan novinárom na tlačovej konferencii potvrdil, že dozorná rada Deutsche Bank prijala rozhodnutie, že vedenie nedostane žiadne bonusy.

Cryan, podľa agentúry Reuters a Financial Times, ktoré boli na konferencii povedal: “V rámci celkovej výkonnosti banky v minulom roku, kedy rada prišla s týmto rozhodnutím … a ja toto rozhodnutie rešpektujem.”

1-ročný graf vývoja akcií Deutche Bank na burze Xextra:

Zdroj: Reuters, FinancialTimes

Facebook komentár