20 veľkých bánk počas tohto roka zaznamenalo straty z ceny akcií, kde vymazali jednu štvrtinu ich spoločného trhovej hodnoty.

Veľké banky dosahujú stratu o rozsahu takmer pol bilióna dolárov.

Od začiatku roka 2016, 20 najväčších bánk sveta stratilo už štvrtinu svojho kombinovanej trhovej hodnoty. Podľa údajov spoločnosti FactSet sa dokopy jedná o zhruba 465 miliárd dolárov.

Súvisiace: Ako centrálne banky v roku 2014 zachránil svet (akciové trhy)

Avšak na vine nie je samotný Brexit. Je pravda, že akcie bánk prudko poklesli, pretože Veľká Británia počas minulého mesiaca zahlasovala za opustenie Európskej únie. Ale straty z hodnoty dosahovali už od začiatku roka, kedy skupina faktorov – čínska ekonomika, stratégie amerických úrokových sadzieb, ceny ropy mali jednoznačné vplyvy na trhy.

V stávke je už viac ako hrdosť. Ostré poklesy cien akcií budú oveľa zložitejšie a drahšie, keďže banky sa budú musieť snažiť o navýšenie kapitálu. Vďaka tomu si môžu zlepšiť situácie vo svojej súvahe. Avšak s predajom cien akcií to bude omnoho náročnejšie.

Rovnako tento zaznamenaný výrazný pokles trhovej hodnoty pomôže rozmnožiť nečinnosť vedenia bánk. Bude vidno aj, že manažéri bánk sa budú chcieť snažiť odpredať svoje podiely pri každom menšom náznaku rastu, keďže očakávajú, že ich akcie budú klesať aj naďalej.

Zamestnanci tým dostanú menšie odmeny. Kompenzačné balíčky, ktoré obsahujú akcie a opcie sa môžu stať oveľa menej atraktívnymi.

Súvisiace: Banky by mohli prísť o mladé talenty, ako sú nespokojní s bonusmi

Ak chcete získať predstavu o závažnosti vplyvu pre banky, denník The Wall Street Journal skúmal najväčšie banky USA, Veľkej Británie, Švajčiarska, niektoré z najväčších bánk v Európe, rovnako ako aj najväčšie banky v Číne a Japonsku.

Táto skupina zahŕňala mená bánk: JP Morgan Chase & Co., Wells Fargo & Co., Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs Group, Morgan Stanley, Royal Bank of Scotland, HSBC Holdings, Barclays, Standard Chartered, UBS, Credit Suisse Group, BNP Paribas, Credit Agricole, Société Générale, UniCredit, Deutsche Bank, Banco Santander, Industrial and Commercial Bank of China Ltd. a Mitsubishi UFJ Financial Group.

Zdroj: The Wall Street Journal

Facebook komentár