Vyznamna_investicna_destinacia_pre_investorov_z_USA_Svajciarsko

Zatiaľ čo minuloročná daňová reforma bola čiastočne zameraná na vrátenie amerických peňazí späť zo zahraničia, v roku 2017 bol taktiež zaznamenaný veľký rast v amerických investícií smerujúcich do zahraničia.

Najväčší nový príjemca: Švajčiarsko.

Podľa ročnej štatistiky uverejnenej v pondelok Úradom pre ekonomickú analýzu celková suma amerických peňazí investovaných do zahraničia v roku 2017 sa navýšila o 427 miliárd dolárov, čo predstavuje 7,6%. Väčšina tohto nárastu sa dostala do Európy a 63 miliárd dolárov do Švajčiarska, čo prinieslo americké kumulatívne investície do krajiny v hodnote približne 250 miliárd dolárov.

Tento objem zahŕňa investície do zahraničných podnikov, ktoré tvoria viac ako 10% hlasovacích práv. To nezahŕňa americké peniaze uložené na švajčiarskych bankových účtoch, ktoré v roku 2017 podľa Švajčiarskej národnej banky predstavovali úroveň 168 miliárd dolárov.

Oliver Hohermuth, ktorý stojí v čele pobočky švajčiarskeho investičného poradcu Reyl Overseas v Dallase, uviedol, že od amerických investorov zaznamenal nárast záujmu ohľadom investičných príležitosti vo Švajčiarsku.

Hohermuth ďalej uvádza: “Myslím, že Američania túto krajinu nedávno znovuobjavili,” … “Je to dobrý spôsob, ako diverzifikovať a byť trochu viac oddelený od vysokej volatility, ktorú sme na americkom trhu mohli vidieť v priebehu posledných rokov.”

Vyznamna_investicna_destinacia_pre_investorov_z_USA_Svajciarsko_graf

Podľa Hohermutha, švajčiarske priemyselné spoločnosti na rozvíjajúcich sa trhoch rýchlo expandujú a poskytujú atraktívny investičný nástroj pre bohatých Američanov. Zároveň je presvedčený, že zákon o dodržiavaní daňových predpisov v prípade zahraničných účtov z roku 2010 a následný zákrok amerického ministerstva spravodlivosti zlepšili transparentnosť v notoricky tajomnom švajčiarskom bankovom sektore a americkým spoločnostiam a jednotlivcom umožnili investovať do Švajčiarska bez toho, aby mohli čeliť niečomu nečakanému.

Hohermuth ďalej poznamenal: “Aktuálne už vo Švajčiarsku nie je možné skryť žiadne peniaze,” … “Dnes každý vie, že všetko musí byť všetko transparentné.”

Tento vzťah dokonca funguje oboma smermi. Švajčiarsko taktiež v priebehu rokov svoje investície do Spojených štátoch zvýšilo a aktuálne vlastnia americké aktíva o objeme 309 miliárd dolárov.

Hoci Švajčiarsko v priebehu minulého roka zaznamenalo najväčší nárast investícií z USA, stále sa jedná o celkovo pomerne malého hráča. Najväčšou destináciou pre americký kapitál je Holandsko, po ktorom nasleduje Spojené kráľovstvo a Luxembursko. Získavať peniaze z USA sa v posledných piatich rokoch darilo aj Írsku, kde boli presúvané do tejto krajiny najmä z dôvodu nízkej sadzby dane z príjmov právnických osôb.

Zhruba polovica americkej investičnej pozície je umiestnená v holdingových spoločnostiach, ktoré môžu vlastniť akcie mnohých rôznych firiem. Druhý najväčší podiel amerických investícií smeruje k výrobným spoločnostiam.

V priebehu rokov, priame americké zahraničné investície rástli oveľa rýchlejšie ako medzinárodné investície v Spojených štátoch a v súčasnosti dosahujú okolo 6 biliónov dolárov. Tento trend sa môže v roku 2018 spomaliť, ak americké spoločnosti využijú novú nižšiu sadzbu dane z príjmov v domovskej krajine.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: The Wall Street Journal, Reuters

Facebook komentár