Zlato_nemusi_byt_vzdy_bezpecnym_pristavom

  • Na rozdiel od všeobecného vnímania, zlato nemusí byť vždy bezpečný prístav.
  • História ceny ukazuje, prečo je to tak.
  • Mohli by sme byť na pokraji roky stúpajúceho trhu s kovmi.

Už takmer 7 rokov sa aktívne angažujem v on-line komunite v oblasti investovania. Vlastne, môj prvý verejný článok, týkajúci sa konkrétneho aktíva prišiel vtedy, keď som odhadol vrchol ceny zlata v lete v roku 2011, kedy väčšina bola presvedčená, že ľahko zdoláme cenovú hladinu 2 000 dolárov. Avšak, ja som odhadoval, že úroveň 1 915 dolárov môže byť vrchol tejto jazdy. A to aj napriek parabolickému rastu, ktorý sme vtedy zažili. Ako teraz vieme, zlato dosiahlo najvyššiu hodnotu 1 921 dolárov, zhruba mesiac po mojom odhade vrcholu.

Odvtedy som nielen napísal stovky verejných článkov, ale čítal som o možno viac ako päťkrát vyššej sume v súvislosti s rôznymi finančnými trhmi.

Súviace: Technológia blockchain pomôže sprehladniť trh zlata

Jedna vec, ktorá vždy bola v mojej mysli, je, že trh len zriedka robí to, čo väčšina očakáva. V skutočnosti väčšina stále verí, že zlato je bezpečný prístav proti volatilite na akciových trhoch. Zatiaľ čo som sa pokúšal rozptýliť túto predstavu skutočnými faktami z trhovej histórie, mnohí sa toho klamného faktu stále držia.

Počas môjho publikovania v priebehu posledných 7 rokov, jeden z ďalších omylov, na ktoré som bol upozornený je, že ak by zlato naozaj dosiahlo 5 000 dolárov alebo viac, potom by svet na tom bol pravdepodobne úplne hrozne. Mnohí však zašli až tak ďaleko, že tvrdili, že by asi nikto nechcel žiť vo svete, kde zlato má hodnotu 10 000 dolárov. Práve toto som to opäť videl v komentároch k článku, ktorý nedávno napísal Doug Eberhardt.

Pozrime sa teda na toto uvažovanie bližšie.

Vtedy, pred takmer dvadsiatimi rokmi, keď zlato stálo okolo 300 dolárov, mnohí hovorili, že by nechceli žiť v dobe, keď bude mať hodnotu 1 000 – 2 000 dolárov. Inými slovami, predpokladali, že výrazne vyššia cena zlata by naznačovala, že svet nie je v poriadku.

No, tí, čo sme prežili posledných 10 rokov, sme videli rast cien zlata z 300 dolárov až na takmer 2 000 dolárov. A so zlatom, ktoré má teraz hodnotu viac ako 4-násobne vyššiu než pred 20 rokmi, môžeme potvrdiť, že svet sa neskončil. Navyše, pre tých, ktorí skutočne dávali pozor, veľká časť rastu cien tohto drahého kovu v rokoch 2002 až 2011 bola sprevádzaná rastom na akciovom trhu v rokoch 2002-2007.

Keďže teraz sa pohybujeme okolo úrovne 1 300 dolárov, čo je stále viac ako štvornásobok, 300 dolárov dosiahnutých v roku 2002, nezdá sa mi, že by sa niekto sťažoval, že žijeme v zničujúcej dobe.

V konečnom dôsledku si myslím, že mnohí investori majú určité vízie, čo sa týka zlata. V skutočnosti si mnohí tieto vízie až úzkostlivo strážia. Keďže väčšina z týchto názorov je založená na úplne chybných záveroch, možno by sme sa mali jednoducho pozrieť na zlato ako na ďalšiu triedu aktív, namiesto toho, aby sme mu pripisovali nejaký nadmerne nafúknutý nesprávny pohľad vzťahujúci sa na obdobia, v ktorých žijeme.

Ak budete analyzovať, či sa zlatu bude dariť ako triede aktív, potom sa vám bude dariť s vašou investíciou. Ak vidíte zlato z emocionálnej perspektívy alebo perspektív, ktoré nie sú založené na skutočných faktoch, potom to pravdepodobne poškodí vašu návratnosť investícií v dlhodobom horizonte. Len si pamätajte, ako sa väčšina trhu pozerala na zlato v roku 2011 a boli si istí, že prekročí hranicu 2 000 dolárov. Pamätáte si, že v tej dobe si väčšina myslela, že vrátiť sa na 1 000 dolárov je jednoducho absurdné?

Súvisiace: Zlato tento rok prekoná akcie

Zatiaľ, čo stále trvám na tom, že sme na vrchole veľkého dlhoročného vzostupu na trhu s kovmi, neočakávam nevyhnutne, že svet sa skončí. Nie som ani ochotný prijať zažité perspektívy celého trhu, pretože keď sa väčšina na trhu domnieva, že sa niečo stane, zriedkakedy to tak dopadne. Zatiaľ čo očakávam ťažké časy v nastavení kapitálových trhov v nasledujúcich 20 rokoch, nemyslím si, že akciový trh sa vráti na minimá z roku 2009. Avšak, očakávam, že trh s kovmi sa v nasledujúcich desaťročiach výrazne zvýši.

Len niečo na premýšľanie.

Preložila: Patricia Hrúzová

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: ElliottWaveTrader

Facebook komentár