Ako_pouzivat_5_z_najlepsich_platforiem_pre_obchodovanie_na_burze

Máte záujem investovať, ale neviete, z ktorého konca začať? Naučiť sa investovať pomocou webstránok, ktoré Vám umožňujú obchodovať na burze z pohodlia Vášho domova, je ľahšie ako kedykoľvek predtým. Výskumný tím portálu Reviews.com sa rozhodol preskúmať možnosti na trhu a odhaliť najlepšie investičné platformy pre začiatočníkov a rovnako aj skúsených investorov. Po hĺbkovej analýze finančnej scény dali odborníci dohromady nasledujúci zoznam investičných portálov, pomocou ktorých môže začať investovať ktokoľvek.

Kritériá najlepších webstránok pre obchodovanie s akciami

Pre online burzových maklérov nastali ťažké časy. Hráči ostali z veľkej časti rovnakí, ale výška provízií zaznamenala výrazný pokles a na trhu prebehlo niekoľko zásadných akvizícií (finančná spoločnosť E*Trade odkúpila online maklérsku firmu OptionsHouse, spoločnosti TD Ameritrade a Scottrade sa zlúčili, investičná organizácia Ally Invest v súčasnosti funguje pod spoločnosťou Ally Bank). Konkurencia v tejto oblasti je neľútostná.

To znamená, že neexistuje jediná najlepšia online maklérska služba. Každá z nich má svoje silné a slabé stránky. Naším poslaním je upozorniť Vás na konkrétne výhody a nevýhody jednotlivých portálov a pomôcť Vám nájsť ten najvhodnejší pre Váš štýl investovania.

Súvisiace: Krutá pravda o sporení a investovaní: 12 faktov pre každého investora

Každý obchodník na burze by sa mal v prvom rade zaujímať o cenu a poplatky spojené s investovaním. Tomuto faktoru teda venujeme zvýšenú pozornosť, pričom porovnávame investičné náklady v rámci každej z uvedených online služieb. Niektoré z poplatkov, ktoré sme analyzovali, zahŕňajú:

Poplatky za transakciu: Poplatky predstavujú zvyčajne najväčšiu položku medzi investičnými nákladmi investora. Priemerná výška poplatku za transakciu v roku 2016 dosahovala približne 8 dolárov. Začiatkom roka 2017 však došlo k poklesu provízií viacerých sprostredkovateľov, vrátane maklérskych spoločností ako Fidelity, E * Trade a TD Ameritrade. Mnohé z nich si aktuálne účtujú za svoje služby iba $4,95. Jedná sa o rekordne nízku úroveň poplatkov, ktorou sa doteraz vyznačoval iba veľmi malý počet maklérov ako napríklad Ally Invest či OptionsHouse. Bez ohľadu na cenu je však kľúčovým činiteľom transparentnosť. Pri prieskume online maklérskych portálov sme sa zameriavali na ocenenie služieb, ktoré je vhodné pre dlhodobé investovanie.

Minimálny zostatok na účte: Nie je nič príjemné, keď vidíte, že sa Vaša finančná rezerva zmenšuje v dôsledku nepriaznivého vývoja trhu či zlej investičnej stratégii. Je snáď ešte horšie, keď Vám kazí plány minimálny zostatok na investičnom účte, ktorý vyžaduje Váš maklér.

Poplatky za údaje, výskum a nástroje: Všetky najlepšie online stránky, ktoré umožňujú obchodovanie na burze cenných papierov, ponúkajú analýzu rôznych trhových údajov. Patrí medzi ne napríklad sledovanie vývoja cien v reálnom čase, edukačné zdroje a analytické nástroje, ktoré sú vstavané priamo do ich platforiem. Spoločnosti ako Fidelity či TD Ameritrade vynikajú tým, že ponúkajú podobné služby úplne bezplatne.

Dodatočné náklady: Existuje veľa maklérov, ktorí Vám síce ponúkajú poradenstvo finančných odborníkov 24 hodín denne, ale nezmieňujú sa o tom, že tieto služby sú spojené s dodatočnými poplatkami. Napríklad realizovanie obchodu cez telefón môže zvýšiť sprostredkovateľský poplatok z $8 až na $25 a viac. Niektoré platformy ponúkajú bezplatné vzdelávanie v oblasti sofistikovaných stratégií, medzi ktoré patria opcie a kontrakty futures, ale vyžadujú členstvo zahŕňajúce ročné poplatky. Okrem samotných nákladov sme hodnotili aj vzdelávacie prostriedky, analytické metódy a nástroje a rôzne možnosti využitia daných platforiem. Naši odborní užívatelia otestovali každú maklérsku službu a posúdili špecifické prvky, ktoré ponúka. Taktiež sme zohľadnili hodnotenie investičných magazínov, medzi ktoré patria napríklad Barron’s a Kiplinger.

Portál Reviews.com vybral po vykonaní prieskumu nasledujúce investičné portály:

Ideálny pre lacné obchodovanie: Ally Invest

Ako_pouzivat_5_z_najlepsich_platforiem_pre_obchodovanie_na_burze_Ally_invest

Portál spoločnosti Ally Invest je na čele trhu vďaka nízkym poplatkom a je vhodný pre rôzne skupiny investorov – od jedincov s obzvlášť vysokou hodnotou majetku až po začiatočníkov zameraných na dlhodobé investovanie. Mnohí online makléri znižovali v roku 2017 svoje provízie, aby si dokázali udržať konkurencieschopnosť s paušálnou sadzbou portálu Ally Invest vo výške $4,95. Tento sprostredkovateľ si však aj naďalej udržuje výhodu vďaka nulovému vyžadovanému zostatku na účte a atraktívnou zľavou pre aktívnych investorov. Užívatelia, ktorí počas jedného kvartálu uzavrú aspoň 30 obchodov, prípadne majú na investičnom účte uložených viac než $100 000, môžu obchodovať s poplatkami vo výške iba $3,95. Je pravdou, že vo finančnom svete sa dajú nájsť aj lacnejšie služby – mobilná aplikácia spoločnosti Robinhood poskytuje obchodovanie s akciami a ETF bez akýchkoľvek sprostredkovateľských poplatkov. Platforma Ally Invest však ponúka vysoko kvalitné analytické nástroje a zároveň Vám umožňuje prístup k jej online sieti obchodníkov.

Najlepší pre začiatočníkov: E*Trade

Ako_pouzivat_5_z_najlepsich_platforiem_pre_obchodovanie_na_burze_E_trade

Ak hľadáte platformu, s ktorou je jednoduché zoznámiť sa a ponúka nekonečný priestor na osobný rozvoj, odporúčame Vám E*Trade. Vzdelávacie centrum portálu je preplnené edukačnými videami, hodnotnými článkami a webovými seminármi, ktoré Vás budú sprevádzať základmi investovania. V priebehu Vašej ďalšej investičnej kariéry sa budete držať v obraze vďaka analýzam, správam a komentárom tímu analytikov trhu. Bezplatne si dokonca môžete rezervovať stretnutie s poradcom priamo na pobočke spoločnosti a zamestnanci Vám poskytnú radu aj prostredníctvom online chatu či 24-hodinovej telefonickej podpory. Ak budete mať postupom času v pláne rozšíriť svoje investičné portfóliu, E*Trade Vám umožní investovať do jednoduchých fondov ale aj agresívne obchodovať s akciami a opciami na trhu.

Najlepšia platforma: TD Ameritrade

Ako_pouzivat_5_z_najlepsich_platforiem_pre_obchodovanie_na_burze_TD_ameritrade

Maklérska spoločnosť TD Ameritrade ponúka dve prvotriedne platformy určené pre dva druhy investorov. Služba Trade Architect je vhodná pre začiatočníkov a užívateľov, ktorí preferujú zjednodušené a edukačné rozhranie. To ich bude sprevádzať procesom vykonávania investícií a načrtne im možné stratégie. Služba Thinkorswim je na druhej strane zameraná na pokročilých investorov. Pravidelne získava rôzne pochvaly a ocenenia a ponúka kvalitné nástroje a služby, vrátane analytických údajov, informácií o vývoji trhu v reálnom čase, tabuliek a technických štúdií. Obe platformy sú bezplatné pre držiteľov účtu v spoločnosti TD Ameritrade, ktorý zahŕňa výhodný poplatok vo výške $6,95.

Najlepší pre aktívnych investorov: OptionsHouse

Ako_pouzivat_5_z_najlepsich_platforiem_pre_obchodovanie_na_burze_optionhouse

OptionsHouse je špičkovou platformou so zameraním na opcie a je jednoznačnou voľbou pre aktívnych investorov. Rovnako ako Ally Invest, dlhodobo sa vyznačuje nízkymi sprostredkovateľskými poplatkami, pričom provízie predstavujú iba $4,95 (plus 0,50$ za každú opčnú zmluvu). Na rozdiel od mnohých iných maklérov, nevyžaduje žiadny minimálny zostatok na investičnom účte či poplatky za nečinnosť. Výhodou tejto platformy je tiež efektívne a intuitívne rozhranie a množstvo inteligentných nástrojov. Neposkytuje síce obchodovanie na menovom trhu a má obmedzené ponuky bez provízií a transakčných poplatkov. V roku 2016 však túto spoločnosť odkúpil portál E*Trade, čo by malo prispieť k odstráneniu prípadných nedostatkov, keďže obe maklérske firmy budú pokračovať vo vzájomnej fúzii.

Súvisiace: Mladí ľudia sa riadia tradičným pravidlom investovania

Najlepší výskum a nástroje: Fidelity

Ako_pouzivat_5_z_najlepsich_platforiem_pre_obchodovanie_na_burze_fidelity

Broker Fidelity je populárna vďaka veľkému množstvu a kvalite výskumu zameraného na investovanie. Je ideálnou pre svojpomocného investora, ktorý sa usiluje o plné využitie svojho potenciálu. Portál uvádza výsledky výskumu od viac než 20 analytických organizácií a nie je tak žiadnym prekvapením, že v roku 2016 získal ocenenie za najlepšiu online maklérsku službu od magazínov Barron’s a Kiplinger. Fidelity v súčasnosti nevykazuje žiadne známky spomaľovania. Platforma začiatkom roka 2017 znížila svoje provízie z $7,95 na $4,95, čo je znamením, že sa chce stať ešte väčším hráčom na scéne bežných investorov. A to aj napriek tomu, že v minulosti poskytovala služby najmä výnimočne bohatým užívateľom. Ešte stále vyhradzuje niektoré zo svojich nástrojov a funkcií pre aktívnych obchodníkov s vysokým objemom majetku, no zdá sa, že úspech portálu Fidelity bude v budúcnosti jednoznačne narastať.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MarketWatch, WSJ

Facebook komentár