Facebook

je konečne obchodovateľný. Ako včera debutoval na cene $38 za akciu, mal hodnotu $104 miliárd a po otvorení trhu bol garantovaný jeho prudký rast. 

To znamená, že  Facebook (FB) – 8 ročná spoločnosť – má väčšiu hodnotu, ako niektoré z najväčších a najúspešnejších spoločností sveta, ktoré fungujú dekády.

Dokonca aj niektoré  z najväčších technologických firiem zo Silicon Valley za ním zaostali.

Tu je pár z tých najzaujímavejších:

  • Hewlett-Packard, jeden z najväčších výrobcov počítačov, je menší ako Facebook. Má hodnotu $44 miliárd – menej, ako polovica zo $105 miliardovej hodnoty Facebooku. HP chystá prepustiť 30 000 zamestnancov.
  • Facebook je 4x väčší ako Dell, ďalší počítačový a serverový supergigant. Dell má trhovú hodnotu $26 miliárd. Stále sa pokúša nájsť svoju cestu do post-počítačovej éry.
  • Je väčší ako Salesforce.com, spoločnosť, ktorá je viac-menej zodpovedná za cloud computing revolúciu. Salesforce má hodnotu asi len $20 miliárd – a z času na čas končia ich stážisti ako vysoko oceňovaní úradníci.
  • Starbucks, kaviarenský reťazec, ktorý vidíte doslova na každom rohu. Jeho hodnota je okolo $40 miliárd – čo je menej ako polovica hodnota FB. Starbucks historky poznáme všetci.
  • The New York Times, jeden z najprestížnejších vydavateľov sveta je v porovnaní s Facebookom len otrusinka. Zdieľanie je na internete pravdepodobne 105-násobne hodnotnejšie, ako kvalitný obsah. The New York Times má hodnotu necelú 1 miliardu dolárov. Nejakí ľudia od nich plánujú aj odísť.  
  • Target, obrovský big-box retailer, podobný Walmartu, má ani nie polovičnú hodnotu z Facebooku. Target má trhovú hodnotu $37 miliárd. Target tento týždeň v skutočnosti zvýšila svoju hodnotu.
  • FB vytlačil Amazon, najväčšieho retailera na svete. Hodnota Amazonu je $100 miliárd, pričom Facebook je na tom len o kúsok lepšie. Ich Kindle projektu sa zatiaľ moc nedarí.
  • Disney má 4/5 hodnotu spoločnosti Facebook. Majiteľ ESPN a kopu ďalších majetkov má hodnotu $80 miliárd. Rovio by mohlo čoskoro dobehnúť Disney.
  • Facebook má dvojnásobnú hodnotu spoločnosti eBay. eBay je ohodnotená na $50 miliárd.
  • Facebook = Nokia x 10. Nokia, jeden z najväčších výrobcov mobilných telefónov sveta, má hodnotu $10 miliárd. Nokia Lumia 900 je v skutočnosti veľmi pekný telefón.

Nie je sa čomu čudovať.  Facebook mení svet technológií a tiež platí svojim inžinierom lepšie, ako hocikto iný v Silicon Valley – a tiež priťahuje najväčšie talenty.

FB však ešte stále nie je väčší, ako typické tech giganty: Google, Microsoft či Apple. Hodnota Microsoftu je $250 miliárd, pričom Google $204 miliárd a hodnota Apple je $500 miliárd.

Zdroj: SFGate

Facebook komentár