Zhruba 25 rokov po páde komunizmu, hlavné mesto Českej republiky – Praha sa stalo obľúbenou destináciou nákupov pre bohatých jednotlivcov Ruska a Číny.
Parížska ulica je luxusnou nákupnou štvrťou v centre hlavného mesta, keďže sídli na okraji turistickej židovskej štvrti a zároveň sa stala ekvivalentom londýnskej Bond Street. S týmto vyjadrením prišla vedúca divízie pre strednú a východnú Európu maloobchodnej skupiny pre komerčné nehnuteľnosti JLL, Beatrice Moutonová, ktorá sídli v Prahe.
Moutonová ďalej poznamenala: “Zaistenie obchodných priestorov v Parížskej ulici sa stáva čoraz drahšie a keďže dopyt stále rastie nie je ľahké tu nájsť priestor.
Súvisiace: Investovanie do whisky prináša obrovské výnosy
“Vidíme, že mnohí maloobchodníci vykonávajú rozširovanie ich obchodov, naposledy značka Louis Vuitton. Samozrejme už vlastnili menší obchod na rohu Parížskej a pred dvomi týždňami otvoril druhý obchod, ktorý je oveľa väčší, o rozlohe takmer až 800 štvorcových metrov.”
V posledných rokoch na tejto ulici značky ako Cartier, Burberry, Christian Dior rozšírili ich predajne a luxusný výrobca koženého tovaru Tod’s otvoril svoj obchod nedávno a výrobca lyžiarskeho oblečenia značky Moncler plánuje čo najskôr na tejto adrese otvoriť svoj obchod.
Poďla TripAdvisor, na základe miliónov názorov od cestovateľov z celého sveta je Praha aj vďaka “bohémskej atmosfére” piatou najlepšou destináciou na svete. Praha sa stala aj šiestym najnavštevovanejším mestom v Európe a má najnižšiu mieru nezamestnanosti spomedzi stredoeurópskych hlavných miest – podľa dát spoločnosti Cushman & Wakefield.
V rokoch 2000 až 2013 sa počet zahraničných turistov, ktorí navštívia Prahu pre voľný čas a podnikanie zdvojnásobil a v roku 2013 dosiahol 4,75 miliónov dolárov – podľa JLL. Vstup Českej republiky do EÚ v roku 2004 takisto posilnil pražský turistický priemysel, keďže len v tomto roku sa počet hostí zvýšil o takmer 28 percent.
Podľa Michala Sotáka zo spoločnosti Cushman & Wakefield v Českej republike: “Tento príliv návštevníkov má za následok nárast výdavkov v posledných piatich rokoch, za pomoci zmeny turistov – keďže ju v súčasnosti menej navštevujú západní európski cestovatelia a viac je v Prahe vidno ruských a ázijských návštevníkov.”
Čínska stredná trieda si v Prahe našla cestu spomedzi ázijských turistov. Podľa údajov JLL, na základe informácií získaných od predajcov, ktorí tvoria zhruba 15 až 30 percent klientely Parížskej ulice: “Turisti z Číny, majú najväčší záujem o módu, české sklo, hodinky a šperky.
Maloobchodníci si všimli zvýšený dopyt a reagovali tým, že najímajú predavačov, ktorí vedia hovoriť po čínsky.
Ruskí turisti boli druhou najväčšou skupinou návštevníkov Prahy a v minulom roku mali najväčší podiel výdavkov na celkovom počte spomedzi krajín mimo EÚ, keďže tvorili 50 percent všetkých príjmov.
Podľa posledných údajov Global Blue – priemerné výdavky turistov z Ruska v Prahe, v roku 2013 boli na úrovni 6771 českých korún (306 amerických dolárov), v porovnaní s priemerným výdavkami čínskych turistov, ktorí míňajú okolo 15 000 korún (678 dolárov).
Súvisiace: USA bude TOP destináciou pre čínskych turistov
S viac než 13 miliónmi zahraničnými prenocovaniami (ročne), sa podľa Cushman & Wakefield Praha stala najnavštevovanejším hlavným mestom v strednej Európe, čo znamená, že jej miestny trh cestovného ruchu je väčšií, než Berlínu alebo Viedni a má väčšiu silu, ako kombinované objemy v Budapešti, Varšave a Bratislave.
Spoločnosť MasterCard odhaduje sa, že turisti ktorí v roku 2014 navštívia Prahu minú 3,8 miliárd dolárov a správy od maloobchodníkov ukazujú, že nie je vidno žiadne známky toho, že by ich sila poľavovala.
Moutonová ďalej poznamenala: “Držíme sa prilákania veľkých mien, ale zatiaľ nemôžeme povedať, kto to je, ale stále existuje ich veľký počet.”
Dodala: “Zatiaľ ešte nekonkurujeme Rusku, ale rozhodne Madridu a ďalším európskym metropolám.”
Zdroj: Reuters, WSJ
Facebook komentár