Ak sa Vám niečo páči poprosím kliknúť na “páči sa mi to”, alebo FB a Twitter “like” aby sme mali od Vás odozvu (a taktiež Nás to vedie k pokračovaniu Našej tzv “práce”)…Čím viac klikov na na FB a Twitter “like”, tým nám pomôžete rozšíriť sa “ĎAKUJEME”

Neexistuje čistejšia forma marketingu ako marketing luxusnej značky: Toto je priemysel, kde vnímanie zákazníkov ženie úplne všetko. Jeden chybný  krok a pád z výšky môže byť rýchly a brutálny.

Luxusné produkty – šaty, kabelky, topánky a šperky – môžu byť dobre urobené, nie sú však ťažko urobiteľné. Celistvosť podnikania spočíva v presvedčení zákazníkov, že značka samotná stojí za to, aby sa preplatila.

Takže kto je v tom najlepší?

Každoročne robí spoločnosť Millward Brown výskum trhu a hodnotí 10 luxusných značiek po celom svete podľa „hodnoty ich značky.“ Berú sa do úvahy dolárové zárobky značky, potenciálne budúce zárobky a kvalita značky v mysli zákazníka, čím sa dostaneme k finálnej „hodnote značky,“ vyjadrenú v dolároch.

Dali sme dohromady informácie s popisom marketingového plánu pre každú značku: Teraz už viete, prečo nosíte značky, ktoré nosíte. Príbeh každej značky je doplnený o fantastickú fotku lojálneho zákazníka.
 

10. Burberry. Hodnota značky: 4 miliardy USD

 

Burberry príbeh je často tlmočený takto: Kedysi dávno to bola zatuchlá značka, ktorá vyrábala pršiplášte pre anglickú vyššiu triedu. Neskôr v 90. rokoch prišla na trh s celou škálou oblečení v kockovom Burberry štýle. Minuloročné zisky spoločnosti boli 1.9 miliardy libier. Spoločnosť aj naďalej rozširuje svoj sortiment, ponúka aj svoju vôňu ako aj kolekciu šiat Burberry Prorsum.

Spoločnosť sa tiež pýši svojim digitálnym marketingom. Ich stránka má funkciu „klikni a chatuj“ a obchody tiež majú iPady pre zákazníkov, ktorí si chcú vyberať prostredníctvom obrazovky.

Jedno upozornenie: Burberry vo svojej finančnej správe upozornilo na spomalenie čínskeho rastu.
 

9.Moet & Chandon, 4.2 miliardy USD

Podľa jej materskej spoločnosti LVMH kontroluje 1697 hektárov v oblasti Champagne vo Francúzsku. Jej značky šampanského včítane Moet & Chandon, Dom Perignon, Veuve Cliquot a Krug spolu tvoria 18.3% svetového trhu. S Moet je ťažké súťažiť – francúzska regulačná agentúra, ktorá ročne kontroluje miesta v Champagne obmedzuje ich produkciu.

Tým pádom je LVMH v podstate starým otcom tohto regiónu a konkurencia sem nemôže vstúpiť, pokiaľ spoločnosť nepredá. Ide o klasickú bariérnu situáciu, tvorenú vládnymi reguláciami. (Prosecco a Cava sú často rovnako kvalitné – ľudia však chcú oslavovať „s tým pravým orechovým.“)

Nie je prekvapením, že €1.8 miliardy ziskov LVMH pochádza zo šampanského.

8. Hennessy. 4.6 miliardy USD

Príbeh o Hennessy je celý o bariérach, ktoré viete postaviť pred konkurenciu po tom, ako ste si vytvorili dominantnú pozíciu na trhu – za predpokladu, že ste to spravili pred viac ako 100 rokmi. Hennessy patrí medzi najlepšie koňaky už od roku 1890 a v súčasnosti má 41.1% podielu na trhu. Koňakové oddelenie firmy LVMH, Diageo divízia zaznamenala minulý rok zisk €1.7 milióna. (Hodnota značky môže klesať, pretože klesá aj jej trhový podiel: pred 2 rokmi malo Hennessy viac ako 50% podiel predaných fliaš.)

Veľa šťastia pri hľadaní cestičky na tento trh. Hennessy vlastní 177 hektárov pestovateľského koňakového regiónu, pričom ho od roku 1999 zredukovali o 60 hektárov, pričom chceli, aby farmári vypestovali iný typ vínnych bobúl.
 

7. Cartier. 4.8 miliardy USD

Vo svete existujú  dva charakteristické boxy šperkov: Tiffanyho robin egg blue a Cartierovo červené so zlatým lemovaním. Cartier je jediným klenotníkom, ktorý sa nachádza na tomto zozname.

Spoločnosť vlastní  Richemont Group, ktorá okrem iného vlastní aj Van Cleef & Arples. Zisky ich spoločností sa minulý rok vyšplhali na €4.5 miliardy z 3.5 miliardy rok predtým. Tento masívny nárast je definovaný jediným slovom: Čína.

Takto to vysvetlil riaditeľ  Johann Rupert:

Nebudem tvrdiť,  že je to udržateľné. Netušíme, ako sa budú správať  meny.

…takže každý, kto sa opýta, ´tak čo si myslíte, ako to bude na budúci rok vyzerať?,´  radšej sa to ani nepýtajte, pretože vám neodpovieme. Nie, že by sme boli hanbliví. Nevieme to. Takisto nevieme, čo urobia meny a nevieme ani, či Čína bude aj naďalej nakupovať. Nevieme.

…Mám pocit, akoby som večeral na vrchole sopky. Ok? Tá sopka je Čína. Ráno si oblečieme svoje kravaty a hodinky, jedlo je skvelé, víno je skvelé, počasie je skvelé, ale nenahovárajme si nič. Niekde tu je sopka, či už to bude tento rok, za 10 rokov alebo 20 rokov. Vystavujeme sa Číne. Myslím, že budú viac cestovať. Prežijú. Myslím na všetky tieto veci a čo viac, hrá nám do kariet slabnúce euro.

6. Prada. 5.8 miliardy USD

 

Predaje Prady sa v 1. kvartály 2012 zvýšili o 42% a skupina zaznamenala €541.5 miliónov v celkových ziskoch. Veľká časť úspechu pochádza z jednej veci: masívna expanzia počtu jej obchodov. Otvorili ich v rozmedzí apríla 2011 a apríla 2012 až 65.

Millward Brown hovorí: „Prada vyšla na trh v júni 2011 na Hong-kongskej burze, čím zarobila €206 miliónov, Prada plánovala najbližšie 3 roky každoročne otvoriť 80 obchodov, len v Číne 30 obchodov. Väčšina z obchodov budú značkové obchody Prada, reflektujúce všeobecné trendy medzi luxusnými značkami, aby si presadila užšiu kontrolu tým, že sa presunie od licencovania a frenčajzingu. Značka má v súčasnosti celosvetovo viac ako 200 obchodov a má širokú veľkoobchodnú distribučnú sieť.

5. Gucci. 6.4 miliardy USD

Holdingová spoločnosť  s luxusným tovarom PPR vystrašila v prvom kvartály svojich investorov vyhlásením, že zisk Gucci sa vo štvrtom kvartály minulého roku spomalil. „Spomalenie“ je však relatívny termín. V roku 2011 predaje Gucci  boli €3.2 miliardy, o 18% vyššie ako v roku 2010. Asi o rovnaký diel stúpli aj v roku 2012. 56% predaja Gucci pochádza z kožených výrobkov.

Gucci plánuje redizajnovať svoje veľké obchody inštaláciou digitálnych video displejov.

Na rozdiel od iných luxusných značiek, ktoré operujú pod rúškom tajomstva, odkedy PPR v roku 2004 získala Gucci, idú na to presne opačne. Pre svoje značky si scentralizovali média (včítane značiek Puma a Volcom). A neustále kritizujú logistickú sieť medzi továrňami a obchodmi, ktoré vlastnia alebo kontrolujú.

4. Chanel. 6.7 miliardy USD

Po smrti Coco Chanel v roku 1970 sa značka zachránila tým, že orezala zoznam svojich predajných distribútorov Chanel No. 5 z 18 000 na 12 000 – a tým ho urobila ťažšie dostupným a teda aj viac žiadaným.

Chanel – a jej hlavný dizajnér Karl Lagerfeld – tvrdo pracoval, aby zachoval exkluzivitu (napríklad niektoré produkty sa nepredávajú online). Spoločnosť tento rok zaknihovala zisk €1.8 miliardy. V súčasnosti sa však značka opäť stáva masovejšou, napríklad s Coco Mademoiselle pre mladé ženy.

Ako aj ostatné  luxusné značky, aj Chanel otvoril nové obchody v Ázii a Lagerfeld sa sústreďuje najmä na Japonsko, kde majú obchod v dištrikte Ginza.

3. Rolex. 7.2 miliardy USD

Rolex sa spája najmä s jazdectvom, golfom, motorovými športmi, lyžovaním, tenisom a jachtingom. Podľa Luxury Institute sú všetky tieto aktivity uprednostňované najmä super bohatými ľuďmi a v skutočnosti je Rolex najpopulárnejší medzi „pentamilionármi“ alebo ľuďmi s hodnotou majetku presahujúcou 5 miliónov dolárov. Rolex sa najviac spolieha na tlačené reklamy a sponzoring tenistov, napríklad Roger Federer, Ana Ivanovic, Andy Roddick a Justine Henin, počas veľkých tenisových turnajoch má však aj reklamy na ESPN.

Od roku 2008 má  značka nové vedenie, kedy odišiel riaditeľ Patrick Heininger z „osobných dôvodov“ po tom, ako vyšlo najavo, že utopil 900 miliónov firemných dolárov v ponziho schéme Bernie Madoffa. Bol nahradený Brunom Meierom a ten potom v roku 2011 Riccardom Marinim, ktorý bol zodpovedný za Rolex Italia. Ich londýnska vlajková loď bola minulý rok predaná za 12.5 milióna libier.

2. Hermes. 19.2 miliardy USD

Generálny riaditeľ  Patrick Thomas varoval, že podľa prvokvartálnych výsledkov sa rast spomalil, pričom zahŕňali aj 22% nárast v predaji k celkovým €777 miliónom. Hermes si drží svoj manažment najmä v rámci svojej rodiny. V júni 2013 sa spojí Axel Dumas s Thomasom – Dumas je člen Hermes rodiny zo 6. generácie a v súčasnosti je výkonným riaditeľom.

Spoločnosť sa vidí ako strážca tvorivosti a zručnosti. Je však aj finančne disciplinovaná – predala svoj podiel Jean Paul Gaultierovi a expandovala aj do domácich potrieb. Reťaz má vo svete iba 328 obchodov.

Jej výročná  správa je trochu čudná. Svoje minuloročné pôsobenie popísala takto: „Hermes preklusal rokom 2011 s ľahkosťou koňa.“

1.Louis Vuitton. 25.9 miliardy USD

Stratégia Louis Vuitton je byť spájaní s celebritami. Ich nová kampaň zahŕňa napríklad Muhammada Aliho. Reklama, ktorá práve skončila obsahovala Angelinu Jolie, sediacu na lodi v Kambodži. Ďalšie hviezdy tejto značky patrí Mikhail Baryshnikov s Annie Leibovitz; Pelé s Diegom Maradonom a Zinedinom Zidanom; a Ali Hewson s Bonom. Riaditeľka spoločnosti Yves Carcelle verí, že LV je luxusná značka spojená najmä s cestovaním.

Jej materská spoločnosť  LVMH urobila v roku 2011 spolu €8.7 miliárd v predaji kožených výrobkov, rok predtým to bolo 7.5.Má prevádzkovú maržu 35%, ktorá sa v nedávnych rokoch zvyšovala po tom, ako v roku 1998 rozšírila zoznam svojich dodávateľov. LV kontroluje svoju distribúciu cez reťazec 1200 obchodov, ktoré vlastní.

Skutočný rast tejto značky však pochádza z Ázie, Japonska a Južnej Afriky. Predaje v Európe a USA stagnujú.


Zdroj: Millward Brown, BusinessInsider

Facebook komentár