Neznámy užívateľ na Quora napísal túto vystrú odpoveď na otázku: „Stojí za to zbohatnúť?“ Aj keď nemôžeme potvrdiť identitu užívateľa, odpoveď určite stojí za to.

V mojej dvadsiatke som zarobil 15 miliónov dolárov po tom, čo som predal technologický startup. Rozprával som sa o tejto otázke s veľa ľuďmi  a rozmýšľal som dlho nad tým, ako mám ostať rovnakou osobou akou som bol pred tým, než som zarobil peniaze.

Tu je moja odpoveď: Byť bohatý je lepšie než nebyť bohatý, ale nie je to také dobré ako si predstavujete že je.

Odpoveď prečo je trochu viac komplikovaná.

Po prvé, jednou z mála skutočných vecí, ktoré vám bohatstvo dá je, že sa už viac nemusíte obávať o peniaze. Stále budú náklady, ktoré si nemôžete dovoliť (a budete si priať, aby ste mohli), ale väčšina výdavkov môže byť zaplatená bez rozmýšľania koľko to stojí. To je bezpochyby jednoznačne lepšie.

No s bohatstvom sú spojené aj nevýhody. Prvá vec, ktorá vám pri čítaní môže napadnúť je „nesťažuj sa, nemáš prečo“. Toto je jednou z nevýhod. Nemáte dovolené sa nikdy na nič sťažovať. Odkedy si väčšina ľudí predstavuje pod pojmom byť bohatý nirvánu, už viac nesmiete mať žiadne ľudské potreby alebo frustrácie na verejnosti. Predsa ste stále ľudská bytosť, ale väčšina ľudí s vami tak nezaobchádza.

Tu je druhá nevýhoda. Väčšina ľudí od vás niečo chce a môže byť ťažké zistiť, či je k vám niekto milý lebo vás má rád, alebo je milý kvôli vašim peniazom. Ak ešte nie ste ženatý, veľa šťastia pri zisťovaní (a/alebo vždy pri pochybnostiach) či partner ľúbi vás alebo vaše peniaze.

Potom tu máte priateľov a rodinu. Dúfajme, že váš vzťah nezatrpkne, môže sa ale stať ťažším. Rodina aj priatelia môžu sa môžu stať zvláštnymi a začať vás brať odlišne. Môžu prísť a poprosiť vás o pôžičku (zlý nápad: ak dávate, vždy dávajte zadarmo). Jedným bežným problémom je, že si necenia darčeky na Vianoce tak ako niekedy zvykli a môžu mať nereálne očakávania aký veľký by mal darček byť a potom sú sklamaní, keď nesplníte ich nereálne očakávania. Musíte začať brať rozhodnutia za vašich rodičov o tom čo je a čo nie je drahé, a úprimne, je to trápne.

Sčítajte všetko vyššie a možno začnete cítiť určitý pocit izolácie.

Niekedy len tak v noci ležíte na posteli, uvažovaním nad tým, či ste urobili správne investičné rozhodnutia, či môžete všetko stratiť. Poznáte ten pocit keď stojíte na vrchu vysokej budovy, kedy by ste mohli prísť o rozum a skočiť? Niekedy sa obávate, že môžete stratiť rozum a všetko minúť.

Ďalšia vec, ktorú potrebujete vedieť o peniazoch je toto: všetky veci, ktoré si predstavujete, že by ste si kúpili, sú pre vás hodnotné, pretože si ich nemôžete dovoliť (alebo musíte pracovať naozaj tvrdo, aby ste si ich mohli kúpiť). Možno máte vyhliadnuté nové Audi – keď si ho už môžete ľahko dovoliť, už pre vás viac toľko neznamená.

Všetko je relatívne, a vy ste k tomu len viac či menej bezmocní.  Áno, prvý mesiac keď jazdíte v Audi, chodíte do luxusnej reštaurácie si to naozaj užívate. Ale potom si na to zvyknete. A potom sa tešíte na ďalšiu vec, luxusnejšiu. A problémom je, že ste si znova nastavili svoje očakávania, a všetko pod ich hranicou už vás viac tak nepoteší.

Toto sa deje každému. Dobrí ľudia si môžu udržať perspektívu, aktívne sa snažiť a zostať pri zemi. Horší ľudia sa sťažujú a dopúšťajú sa všeobecných činov hlúposti. Ale zapamätajte si toto: tiež by sa vám to stalo, aj keď si myslíte, že nie. Pre tento krát mi budete musieť veriť.

Väčšina ľudí má ilúziu, že keby mali viac peňazí, ich život by bol lepší a oni by boli šťastnejší. Potom zbohatnú, to sa nestane a môže ich to doviesť do vážnej životnej krízy.

Či ste bohatí alebo nie, urobte svoj život taký, aký chcete aby bol a nepoužívajte peniaze ako výhovorku. Choďte tam, zapájajte sa, buďte aktívny, prenasledujte svoju vášeň a urobte rozdiel.

Preložil: Marián Bednarčík

Zdroj: Quora

Facebook komentár