Zisky_automobilky_BMW_klesli_o_78%_

Akcie spoločnosti BMW po dnešnom vyhlásení výsledkov vo Frankfurte klesli o 1% po tom, ako spoločnosť zaznamenala prudký pokles ziskov a vyčlenil prostriedky na zaplatenie potenciálnej pokuty vrámci porušenia antitrustovej politiky EÚ.

Zisk nemeckej automobilky za prvý štvrťrok klesol o 78% na 589 miliónov eur (660 miliónov dolárov) a jej automobilová divízia vykázala stratu.

Spoločnosť uviedla, že vyčlenila 1,4 miliardy eur (1,6 miliardy dolárov) na zaplatenie pokút vyplývajúcich z vyšetrovania EÚ ohľadom toho, či sa nemeckí výrobcovia automobilov podieľajú na pozastavení invovácií ohľadom technológií pre zníženie škodlivých emisií vozidiel.

BMW obvinenia poprela a tvrdí, že bude spochybňovať akékoľvek udelenie pokuty.

Automobilka varovala, že obchodné podmienky zostanú vo zvyšku roka volatilné, pričom sa budú odvolávať na neistotu v súvislosti s Brexitom a medzinárodnými obchodnými politikami.

Investície do nových technológií a rastúce náklady na dodržiavanie prísnejších právnych predpisov o emisiách oxidu uhličitého budú mať pravdepodobne tlmiaci vplyv na príjmy.

BMW uviedla, že výdavky na nehnuteľnosti a továrne v prvom štvrťroku vyskočili o 36 percent na 999 miliónov eur, keď BMW pripravuje svoje továrne na uvedenie nových vozidiel, ako sú vozidlá Radu 3, tak aj na produkciu elektrických a hybridných vozidiel novej generácie.

Aby sa automobilka BMW vyrovnala s aktuálnym tlakom, v marci oznámila plán úspor o hodnote 12 miliárd eur, kde chce obmedziť výrobu modelov a vykonať zníženie času v oblasti vývoja.

Súvisiace:
Elektrické vozidlá budúcnosti by mohli byť dobíjané za 15 minút
BMW a Daimler spolupracujú na vývoji samoriadiacich technológií

Zatiaľ čo v druhej polovici roka by sa mala situácia zlepšiť predajom nových športových úžitkových vozidiel Radu 3 a X7, avšak napätie v oblasti obchodu bude opäť stúpať. Generálny riaditeľ Harald Krueger poznamenal, že objednávky modelu X7 prevyšovali všetky očakávania.

Spoločnosť tiež spolupracuje so spoločnosťou Daimler na autonómnej technológií a tieto dve spoločnosti spojili svoje služby v oblasti mobility na začiatku tohto roka. Hoci o ďalších plánoch spolupráce prišlo k rôznym špekuláciám, Krueger poznamenal, že vzájomné vlastnenie podielov nebude možné.

Krueger poznamenal: „Zameriavame sa na súčasné projekty, služby mobility a autonómnu jazdu, ale akýkoľvek druh prepojenia vlastníckych podielov môžem s konečnou platnosťou vylúčiť.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN

Facebook komentár