Trump_sa_nemeckym_automobilkam_vyhrazal_ze_ich_predaje_v_zastavi_USA_2017

Nemecká publikácia časopisu Der Spiegel uviedla, že americký prezident Donald Trump počas stretnutia s európskymi predstaviteľmi v Bruseli vo štvrtok pohrozil, že zastaví predaje nemeckých automobilov v USA.

Trump podľa Der Spiegelu povedal, že v USA zastaví predaje nemeckých výrobcov o rozsahu “miliónov automobilov” a označil Nemcov zo “škodlivých.”

Spiegel uviedol, že sa dozvedel o komentároch Trumpa od účastníkov stretnutia.

Agentúra Reuters v tom čase informovala, že sa Trump vyhrážal tým, že v januári uvalí na nemecké automobily náročnú daň z dovozu vo výške 35%.

Podobné vyhlásenie vydal pred mesiacom minister financií USA – Steven Mnuchin, ktorý počas zasadania Medzinárodného menového fondu vyzval na zníženie nemeckého importu.

Podľa správy agentúry Reuters BMW má výrobné závody v Spartanburgu, v štáte Južnej Karolíny, kde produkuje svoje vozidlá X3, X4, X5 a X6. Zhruba 65% automobilov vyrábaných v továrni Južnej Karolíny, spoločnosti BMW vyváža do zahraničia.

Volkswagen má továreň v meste Chattanooga, v štáte Tennessee a Mercedes-Benz v Tuscaloose, v Alabame.

Súvisiace:
Buffett: “Pozor na Trumpov rozpočtový trik”
Guvernér ECB Trumpovi: “Nie sme menový manipulátor”

Americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi tek nevadí len nemecký obchodný prebytok, ale aj dovoz automobilov do USA.

Trump následne dodal, že zníženie deficitu obchodnej bilancie USA je pre neho veľkou prioritou počas stretnutia s predsedom Rady EÚ – Donaldom Tuskom a predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom. Ten sa naopak Nemecka pred Trumpom zastával. Trumpovi odpovedal: “Voľný obchod je dobrá vec pre všetkých.”

Donald Trump taktiež zdôraznil, že nemecký prebytok je vzhľadom k ostatným štátom, ktoré majú obchodné deficity, nespravodlivý. Európska únia za to Nemecko opakovane kritizuje. Problém priznal aj šéf spolkových financií Wolfgang Schäuble.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, DerSpiegel

Facebook komentár