S odhadovaným majetkom o hodnote $62 miliárd je Warren Buffett najbohatším človekom na zemi. Keď začal v roku 1962 nakupovať akcie spoločnosti Berkshire Hathaway, ich hodnota bola $7.50. Dnes je Warren, 78, jej predseda a riaditeľ a 1 akcia triedy A má dnes hodnotu $119 000. Jeho ohromujúci úspech pripisuje niekoľkým  kľúčovým stratégiám , o ktoré sa podelil so spisovateľkou Alece Schroeder. Tá strávila stovky hodín rozhovorov s Mudrcom z Obamy pre jeho novú autobiografiu The Snowball. Tu je pár jeho tajomstiev – a ako by ste ich mohli využiť.

1. Svoje zisky reinvestujte: Ak prvý krát zarobíte na akciovom trhu, môžete byť pokúšaný peniaze hneď minúť. Nerobte to. Radšej ich znovu investujte. Warren Buffett sa tomu naučil veľmi skoro. Keď spolu s kamarátom kúpili do jedného holičstva pinball automat. S peniazmi, ktoré zarobili, kúpili ďalších 7 automatov pre ďalšie holičstvá. Keď tento podnik predali, zvykol Warren nakúpiť akcie na rozbeh ďalšieho malého biznisu. Vo veku 26 rokov odhaduje, že v prepočte na dnešné peniaze zarobil $1.4 milióna. Aj malá suma sa môže zmeniť na veľkú.

2. Buďte ochotní byť iní: Nerozhodujte sa na základe toho, čo každý hovorí alebo robí. Keď Warren Buffett začal v roku 1956 manažovať peniaze niekoľkých investorov, nazývali ho čudákom. Pracoval v Omahe, nie na Wall Street, a odmietol povedať svojim rodičom kam dáva ich peniaze. Ľudia predpokladali, že skrachuje, ale keď svoje partnerstvo o 14 rokov neskôr uzavrel, malo hodnotu $100 miliónov. Namiesto toho, aby nasledoval dav, hľadal podhodnotené investície a každoročne výrazne porážal trh. Pre Warrena je priemer to, čo robí každý. Aby ste boli nad priemerom je potrebné zmerať sa a posúdiť podľa vlastných štandardov a nie slov.

3. Nikdy si necucajte palec: Už vopred si pripravte informácie, ktoré potrebujete na rozhodovanie a požiadajte priateľa, či známeho, aby sa uistil, že termín stihnete. Warren sa pýši rýchlim rozhodovaním a konaním. Každé nepotrebné posedávanie a rozmýšľanie volá „cucanie palca.“ Keď mu je ponúkaný biznis alebo investícia, hovorí, „nepoviem nič, pokiaľ mi nedáte cenu.“ Ihneď im odpovedá.

4. Pred začiatkom si ujasnite dohodu: Vaša vyjednávacia páka je vždy najlepšia pred začatím práce – čiže vtedy, keď máte čo ponúknuť a druhá strana to chce. Warren sa to naučil ešte ako dieťa, keď ho jeho starý otec najal spolu s kamarátom na odhŕňanie snehu spred jeho obchodu so zeleninou. Chlapci sa 5 hodín oháňali lopatami, až kým si prvý krát mohli oddýchnuť. Nakoniec im starý otec dal menej ako 90 centov na rozdelenie. Warren bol zhrozený, že za takú drinu zarobil len pár centov za hodinu. Vždy si dohodnite špecifiká dohody vpred – dokonca aj so svojimi priateľmi a známymi.

5. Sledujte malé výdavky: Warren investuje do biznisu, riadenom manažérmi, ktorí sú posadnutí eliminovaním čo i najmenších výdavkov. Raz získal spoločnosť, kde si jej majiteľ rátal rolky toaletného papiera, aby zistil, či bol podvádzaný (bol). Obdivoval priateľa za to, že namaľoval iba tú časť svojej kancelárskej budovy, ktorá bola smerom k ceste. Každá jedna maličkosť vám ušetrí a urobí profit – a vás honorár pôjde omnoho vyššie.

6. Obmedzte svoje pôžičky: Život na kreditkách a pôžičkách vás bohatým nespraví. Warren Buffet si nikdy nepožičal veľké množstvo peňazí – nie na investovanie, ani na hypotéku. Dostal mnoho listov od ľudí, ktorí si mysleli, že ich pôžičky boli zvládnuteľné, ale časom ich dlh pohltil. Jeho rada: Vyjednajte s veriteľmi toľko, koľko môžete platiť. Keď ste nezadlžený, začnite pracovať na šetrení peňazí, ktoré môžete investovať.

7. Buďte vytrvalí: S húževnatosťou a dôvtipom môžete vyhrať aj nad zbehlejším súperom. Warren kúpil v roku 1983 Nebraska Furniture Mart, pretože sa mu páčil spôsob, akým ho jeho zakladateľka, Rose Blumkin, riadila. Je jedným z najväčších obchodov s nábytkom v Severnej Amerike, ktorý táto ruská imigrantka postavila zo záložne. Jej stratégiou bolo predaj pod cenu veľkých vecí a bola neľútostným vyjednávačom. Warren v nej videl stelesnenú neochvejnú odvahu, ktorá robí z každého outsidera víťaza.

8. Naučte sa, kedy prestať: Raz, keď bol Warren ešte teenager, išiel sa pozrieť na závody. Stavil si a prehral. Aby získal svoju prehru späť, stavil si na ďalší závod. Opäť prehral a už nemal nič. Cítil sa hrozne – premárnil takmer týždenný zisk. Odvtedy túto chybu už nezopakoval. Naučte sa, kedy je dosť a nenechajte úzkosť, aby vám radila to skúsiť znova.

9. Posúďte riziko: V roku 1995 bol zamestnávateľ Warrenovho syna Howie-ho, obvinený FBI z fixovania ceny. Warren svojmu synovi poradil, aby si predstavil najhorší scenár, ak by ostal v spoločnosti. Jeho syn si rýchlo uvedomil, že risk ďaleko presahuje potenciálne zisky a na druhý deň dal výpoveď. Pýtaním sa „a čo teraz?“ vám môže pomôcť uvidieť možné následky, keď bojujete s rozhodovaním – a môže vám ukázať ten správny výber.

10: Naučte sa, čo úspech naozaj znamená: Napriek jeho bohatstvu, Warren svoj úspech nemeria dolármi. V roku 2006 sľúbil darovať takmer celý svoj majetok charite, najmä Bill a Melinda Gates Foundation. V žiadnom prípade nechce svoje monumenty – haly či budovy Warrena Buffetta. „Poznám mnoho bohatých ľudí, čo nechávajú po sebe menovať nemocničné krídla. Pravdou však je, že ich nikto nemá rád. Keď sa dostanete do môjho veku, tak meriate úspech tým, koľko ľudí, ktorých chcete aby vás milovali, vás skutočne miluje. To je najlepší test toho, ako dobre ste svoj život žili.“

Zdroj: WarrenBuffett

Facebook komentár