Warren Buffett zo spoločnosti Berkshire.

Warren Buffett zo spoločnosti Berkshire Hathaway.

Keď pandémia koronavírusov začala vplývať na trhy v priebehu roka 2020, spoločnosť Berkshire Hathaway od Warrena Buffetta spätne odkúpila rekordný objem akcií skupiny. Podľa výročného listu konglomerátu, ktorý bol vydaný v sobotu ráno, nákupná horúčka pokračovala až do začiatku roka 2021.

Počas štvrtého štvrťroku spoločnosť spätne odkúpila akcie spoločnosti Berkshire Hathaway zhruba za 9 miliárd dolárov, čím sa celkový odkup v roku 2020 zvýšil na rekordných 24,7 miliárd dolárov.

V jeho výročnom liste pre akcionárov uviedol: „Berkshire od konca roka odkúpila viac akcií a je pravdepodobné, že v budúcnosti ešte ďalej bude realizovať znižovanie počtu svojich akcií.“

Počas tretieho štvrťroka konglomerát odkúpil späť 9 miliárd dolárov zo svojich vlastných akcií, čo je nárast z 5,1 miliárd dolárov v druhom štvrťroku. Čísla sa porovnávajú s celkovou sumou 5 miliárd dolárov, ktorú spoločnosť vynaložila na spätné odkúpenie v celom roku 2019.

Buffett zdôraznil, že spoločnosť sa angažuje v programoch spätného výkupu akcií, iba ak je presvedčená, že akcie sa obchodujú pod ich skutočnou hodnotou.

Buffett vo výročnom liste, uviedol: “V žiadnom prípade si nemyslíme, že akcie spoločnosti Berkshire by sa mali spätne odkúpiť za každú cenu,” … „Zdôrazňujem túto stratégiu, pretože americkí riaditelia venujú viac finančných prostriedkov spoločnosti na spätné odkúpenie, keď ceny stúpnu, ako keď klesnú. Náš prístup je presne opačný.“

Súvisiace:
Miliardár Warren Buffett predáva akcie JPMorgan Chase a kupuje Verizon
Berkshire Hathaway Warrena Buffetta vykonala veľké stávky na Japonsko

Prevádzkový príjem spoločnosti Berkshire, na ktorý Buffett upriamuje pozornosť akcionárov, aby sa naň sústredil, v štvrtom štvrťroku dosiahol hodnotu 5,02 miliardy dolárov, čo predstavuje nárast zo 4,42 miliardy dolárov v rovnakom období minulého roka. Prevádzkový zisk za celý rok klesol o 9% na 21,922 miliárd dolárov, keďže pandémia zasiahla portfólio podnikov konglomerátu Berkshire Hathaway.

Čistý zisk spoločnosti, ktorý predstavuje veľké investície spoločnosti Berkshire na verejnom trhu, medziročne vyskočil o 23% na 35,835 miliárd dolárov. Za celý rok však čistý zisk klesol o 48% na 42,521 miliárd dolárov.

Akcie spoločnosti Berkshire Hathaway triedy A vo štvrtok dosiahli nové historické maximum, keď sa z minima dosiahnutého 23. marca odrazili o 52%. Za posledný rok akcie firmy Warrena Buffetta stúpli zhruba o 5%, čím prekonali 2% zisk všeobecného akciového indexu S&P 500.

Aj po rekordnom spätnom odkupe akcií spoločnosti Berkshire v roku 2020 má spoločnosť stále značný objem hotovosti na úrovni 138 miliárd dolárov. Tento údaj klesol zo 145,7 miliárd dolárov, dosiahnutých na konci tretieho štvrťroka.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár