Dobrý šéf má vynikajúce organizačné schopnosti. Dobrý šéf má schopnosť robiť správne rozhodnutia. Dobrý šéf zariadi, aby boli vždy hotové najdôležitejšie úlohy.

Výnimočný šéf robí, okrem horeuvedeného, ešte oveľa viac. Dbá o svoju firmu a zákazníkov, predajcov a dodávateľov. Ale čo je najdôležitejšie, naozaj veľmi mu záleží na ľuďoch, ktorí pre neho pracujú.

( Toto je ďalší ČLÁNOK NAŠHO NOVÉHO PROJEKTU S NÁZVOM MotivacnyWeb.sk, ktorý je zatiaľ pre Vás Prístupný Na Facebooku )

Preto každý výnimočný šéf poskytuje každému zamestnancovi:

1. Samostatnosť a nezávislosť

Dobrá spoločnosť je postavená na neustálom vylepšovaní procesov a postupov. Avšak, nie každá úloha sa musí vykonávať podľa osvedčených postupov alebo prístupov mikro-managementu (hovorím o tebe, výroba).

Pocit spolupatričnosti a spokojnosť úzko súvisia so samostatnosťou a nezávislosťou. Záleží mi na tom, ak je niečo „moje“. Takisto mi záleží na veciach, ktorých som súčasťou a som oprávnený robiť, čo považujem za správne.

Plus, sloboda plodí inovácie – dokonca aj pozície, ktoré sú značne procesne orientované, majú priestor pre niekoľko rôznych postupov (stále hovorím o tebe, výroba).

A preto – dajte svojim zamestnancom samostatnosť a nezávislosť kedykoľvek je to možné, aby mohli pracovať tak, ako sa im pracuje najlepšie. Ak im to umožníte, takmer vždy nájdu cestu ako si robiť svoju prácu lepšie, dokonca lepšie ako ste si dokázali predstaviť.

2. Jasné očakávania

Tak ako každá práca vyžaduje určitý stupeň slobody a voľnosti, vyžaduje tiež základné informácie o tom, ako by sa mali riešiť konkrétne situácie.

Kritizujte zamestnanca za to, že dnes ponúkol zľavu rozzúrenému zákazníkovi, zatiaľ čo ešte včera to bol bežný postup a spôsobíte, že si nebude vedieť ani môcť robiť svoju prácu. Veľmi málo vecí je tak stresujúcich, ako nevedieť, čo sa od vás očakáva zo dňa na deň.

Ak zmení štandard alebo smernicu výnimočný šéf, najskôr tieto zmeny prediskutuje, a ak to nie je možné, nechá si čas na to, aby vysvetlil, prečo urobil zmeny, ktoré urobil, a čo očakáva, že prinesie táto zmena v budúcnosti.

3. Zmysluplné ciele

Takmer každý je súťaživý. Najlepší zamestnanci sú často veľmi súťaživí – hlavne sami so sebou. Zmysluplné ciele môžu priniesť cieľavedomosť a trochu zmyslu aj do tých najstereotypnejších úloh.

Plus, ciele znamenajú zábavu. Bez zmysluplného cieľa je práca iba práca.

A tú nemá rád nikto.

4. Pocit skutočnej užitočnosti

Každý je rád súčasťou niečoho väčšieho. Každý má rád ten pocit tímovej práce a esprit de corps (ducha jednoty pozn. prekl.), ktorý vytvára z niekoľkých jednotlivcov skutočný tím.

Medzi najlepšie poslania týmu patria tie, ktoré majú skutočný dopad na zákazníkov. Ukážte svojim zamestnancom, čo chcete dosiahnuť pre váš biznis, vašich zákazníkov a tiež pre vašu komunitu.

Cítiť, že je niekto skutočne užitočný začína tým, že vie na čom mu záleží a čo je ešte dôležitejšie, že vie aj prečo.

5. Príležitosti navrhnúť zlepšenie postupov

Zamestnanci, ktorí sú zainteresovaní, majú nápady. Zoberte im príležitosť niečo navrhnúť, alebo okamžite prehliadajte ich nápady bez toho, aby ste sa nad nimi zamysleli a oni postupne stratia záujem niečo vymýšľať.

Výborný vedúci sa preto snaží čo najviac uľahčiť podávanie návrhov od zamestnancov. Zaujíma sa, pýta sa a podporuje zamestnancov v tom, aby navrhovali nové spôsoby ako niečo robiť. Ak nápad nie je uskutočniteľný, výnimočný šéf vždy trpezlivo vysvetlí prečo.

Výnimočný šéf vie, že zamestnancovi, ktorý navrhuje zlepšenia, naozaj záleží na firme v ktorej pracuje. Preto sa stará o to, aby títo zamestnanci vedeli, že ich návrhy sú cenené a vážené.

6. Skutočný pocit spojenia

Každý zamestnanec pracuje v prvom rade kvôli tomu, aby zarobil peniaze (inak by odišiel robiť ako dobrovoľník), ale každý pracovník chce pracovať pre viac ako iba výplatnú pásku: Chce robiť s ľuďmi a pre ľudí, ktorých rešpektuje a uznáva – a samozrejme pre ľudí ktorí rešpektujú a uznávajú jeho.

Preto je milé slovo, krátky rozhovor o rodine alebo nezáväzná konverzácia o tom, či zamestnanec nepotrebuje nejakú pomoc oveľa dôležitejšia, ako spoločné mítingy a formálne hodnotenia.

Skutočný pocit spojenia je osobný. Výborný šéf je preto pripravený ukázať, že si váži človeka, nie iba pracovníka.

7. Istotu stálosti v názoroch

Väčšina ľudí sa nesťažuje na šéfa, ktorý je prísny, náročný a dáva na počkanie spätnú väzbu (ktorá samozrejme nie je vždy pozitívna), pokiaľ sa správa ku každému zamestnancovi férovo.

(Výborný šéf jedná s každým zamestnancom odlišne, no taktiež férovo. Medzitým je obrovský rozdiel.)

Výnimočný vedúci vie, že najlepšia cesta ako ukázať svojim zamestnancom, že je konzistentný, tkvie v komunikácii: Čím viac pracovníkov bude vedieť, prečo bolo rozhodnuté práve tak ako bolo, tým zriedkavejšie si budú myslieť, že s nimi nezaobchádzate férovo, alebo niekoho uprednostňujete.

8. Kritiku v súkromí

Žiadny zamestnanec nie je dokonalý. Každý preto potrebuje a takisto si zaslúži konštruktívnu spätnú väzbu. Dobrý šéf mu takúto spätnú väzbu dá.

Skvelý šéf mu ju dá v súkromí.

9. Pochvalu pred ostatnými

Každý pracovník, aj ten ktorý nie je najlepší, vykoná raz za čas niečo výborne. Každý si preto zaslúži pochvalu a uznanie. Je ľahké nájsť najlepších, pretože tí robia skvelé veci takmer denne. (Možno to, že si ich stále všímame z nich robí najlepších zamestnancov – skvelá myšlienka na premýšľanie).

Možno sa budete musieť viac snažiť, aby ste v priemernom zamestnancovi objavili niečo, čo robí skvelo, ale to je v poriadku. Niekoľko slov ocenenia, hlavne toho verejného, môže s priemerného pracanta urobiť jedného z najlepších.

10. Šancu na zmysluplnú budúcnosť

Každé zamestnanie by malo poskytovať potenciál kariérneho rastu. Výnimočný šéf si dá tú prácu a snaží sa rozvinúť zamestnancov a pripraviť im pôdu, kde v budúcnosti verí, že pristanú – i keď by to mala byť práca pre inú spoločnosť.

Možno vás teraz napadla otázka – ako môžem ako šéf vedieť, čo môj zamestnanec chce robiť v budúcnosti? No tak sa ho spýtajte.

Zamestnanci sa totiž začnú zaujímať o vašu firmu až vtedy, keď im ukážete, že vy sa zaujímate o nich. Jedna z najlepších ciest je ukázať, že aj keď vám záleží na budúcnosti spoločnosti, takisto vám záleží na budúcnosti vašich zamestnancov.

Preložil: Jakub Rumanovský

( Ak by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CEO.com

Facebook komentár