Od plávajúcich solárnych fariem až po pouličné, ktoré uskladujú energiu. Práve tieto technologické koncepty by mohli drasticky zmeniť mestský život, urobiť tak mestá ešte viac chytrejšie, bezpečnejšie a účinnejšie.

Múdrejší odpadkový kôš

Manažovanie odpadkových košov môže byť pre mestá nočnou morou.

„Jedným z najväčších problémov pri zbere odpadu za pomoci kontajnerov  je vtedy keď sa preplní – je to pohroma,“ hovorí Brian Phillips výkonný viceprezident spoločnosti BigBelly Solar.

Ale BigBelly Solar kontajnery maximalizujú množstvo odpadkov koľko obsiahnu (za pomoci valcovacej techniky) a upozornia na vysypanie vtedy, keď je to potrebné (za pomoci senzorov a Wi-fi vo vnútri kontajnera).

Phillips vraví, že tieto inteligentné odpadkové koše zmenia frekvenciu zberov zo 14tich do týždňa na tri.

BigBelly Solar (vznikol pred 10 rokmi, ale tieto technologické senzory zabudoval až v roku 2009) má tieto inteligentné zberné koše vo viac ako 1 500 mestách v 46 krajinách – vo všetkom od obchodných reťazcov po nemocnice, či univerzity. Philadelphia má 1.100 BigBelly kontajnerov po celom meste, ktoré vedú k úspore zhruba 1 milión dolárov.

Súvisiace: Tieto nemecké potraviny našli spôsoby, ako eliminovať balenie potravín

Použitím krokov na výrobu energie

Zakaždým keď niekam idete tak plytváte s vynaloženou energiou, ktorú vytvárate vašou chôdzou pokiaľ ste náhodou neprešli po Pavegen dlaždiciach.

Pavegen Systems vznikol v roku 2009 ako start-up v Londýne a vytvoril technológiu, ktorá konvertuje kinetickú energiu z krokov do obnoviteľnej energie. Keď kráčate po Pavegen dlaždiciach tak váha osoby a jej pohyb generujú elektrický prúd, ktorý slúži na dobitie šťavy v telefónoch alebo osvetlenia.

Dlaždice sú vyrobené z recyklovateľnej gumy a je ich možné zabudovať do nového vývoja alebo do dovybavenia už existujúcich podláh.
Pavegen bol už použitý pri projektoch v 20tich rôznych krajinách vrátane olympijských hier v Londýne 2012, na Londýnskom letisku Heathrow, futbalovom štadióne Rio de Janeiro a vlakovej stanici v meste Saint Omer, Francúzko.

Súvisiace: Táto plávajúca plošina môže prefiltrovať plasty z našich znečistených oceánov

Čistením znečistených riek

Menením kontaminovaných vôd do plaveckých bazénov by mohlo byť realitou pre New York City a to konkrétne pre rieku Hudson všeobecne známou pre jej znečistenie.

+POOL filtre riečnej vody sú zabudované do stien bazénu a čistí ho systémom filtračných vrstiev.

+POOL testovalo jeho filtračný systém počas 5 mesiacov a tento rok aj v rieke Hudson. Senzor zaznamenal údaje o vode v bazéne rovnako ako aj množstvo zrážok, hĺbku aj teplotu. Tieto informácie boli verejne dostupné prostredníctvom Google Drive info tabule.

V Máji 2017 +POOL dúfa, že v olympijskej veľkosti bude +POOL bazén už súčasťou buď rieky Hudson alebo East River ( s prístupnou cestou bazénu s pevninou).

„Dúfame, že to bude slúžiť ako prototyp pre kúpanie v mestských oblastiach na celom svete,“ povedal Archie Coates IV, spoluzakladateľ +POOL.

Súvisiace: Dvaja bývalí manažéri McDonald vedú revolúciu v oblasti fast-foodov

Preprava potravín – Ekologicky šetrným spôsobom

Rýchla urbanizácia vyžaduje, aby boli potraviny dodávané do miest z vidieckych oblastí kde sa produkujú. Väčšina použitých kontajnerov na prepravu potravín sú neuveriteľne škodlivé ozónu kvôli ich syntetickým chladiacim mechanizmom.

Tak Carrier Corp vyvinula  NaturaLINE technológiu, ktorá opakovane využíva oxid uhličitý z atmosféry na chladenie výrobkov a liekov počas prepravy.

Existuje zhruba 275 000 syntetických chladiarenských prepravných kontajnerov používaných každý deň (celkovo je ich 1,1 milióna). Keby boli všetky nahradené chladiarenskými boxmi NaturaLINE, firma tvrdí, že to bude mať rovnaký efekt ako keby odstránili všetky vozidlá z Washington DC na jeden celý rok.

Súvisiace: Japonská stavebná spoločnosť plánuje podmorskú Atlantídu za $ 25 miliárd

Riešením kríz s parkovaním

Zabudnite na lietajúce autá, obyvatelia miest získajú viac zo skladacích automobilov.

Myšlienka skladania vozidiel nie je nová, ale ako sú mestské parkovacie miesta čoraz vzácnejšie (no najmä drahšie), tak to začína vyzerať sľubnejšie.

Mitchell Joachim študent doktorandského štúdia na MIT bol súčasťou výskumníkov, ktorí prišli s myšlienkou stohovateľných automobilov. Viac ako 10 rokov dúfal, že automobilový výrobcovia začnú vyrábať  práve autá ako sú oni. (On vybudoval opätovný návrat skladacích automobilom vo svojej firme Terreform One v Brooklynskom laboratóriu, ktoré experimentuje s inovatívnymi zelenými vozmi).

V ideálnom prípade budú autá vo vlastníctve mesta a budú používané rezidentmi pre každodenné dochádzanie a odľahčenie dopravnej zápchy. (V tom spočíval záujem vlád zo strany Španielska a Berlínu, ale k financovaniu už nedošlo).
Spomeňte si ako systém zdieľania bicyklov sa prepojil so systémom Zipcar.

„Až skončíte s jeho používaním, mali by ste ho nechať k dispozícii pre ostatných ľudí“, povedal Joachim.

Súvisiace:  Japonská firma postaví vesmírny výťah do roku 2050

Plávajúce solárne farmy

Solárne farmy zaberajú veľmi cennú plochu pôdy, preto francúzska spoločnosť Ciel & Terre vyvinula verziu, ktorá pláva na hladine vodných plôch.

Ciel & Terre príslušenstvo (ktoré drží solárne panely pokope), môže byť zakotvené od priemyselných rybníkov, priehrad po zavlažovacie nádrže.
Panely sú vyrobené z recyklovateľných materiálov, sú jednoducho inštalovateľné a vyrábajú obnoviteľnú energiu. Táto technológia je dokonca tak bezpečná, že by sa mohla použiť v pitných rezervoároch vody.

Súvisiace: Mníchov: 100% mesto z čistej energie?

Inteligentné križovatky

Tiež nenávidíte čakanie kým naskočí zelená? Ak sa ulice stanú inteligentnejšími, tak sa semaforom môžeme vyhnúť.

Aj za týmto projektom je tím z MIT Senseable City laboratória, ktoré práve dizajnuje ako by tieto inteligentné vozovky mali vyzerať. Prišli aj s interaktívnou hrou DriveWave, ktorá dá ľudom nahliadnuť do budúcnosti. Tip: Nebudú tam potrebovať žiadne semafory.

DriveWave debutoval v Septembri v Paríži. Konzoly ukazovali dve mestá: jedno s tradičnými križovatkami a druhé s futuristickými križovatkami. Návštevníci mohli ovládať tlačidlá na riadenie dopravy a sledovať tak ako odlišné systémy reagovali na jednotlivé vlny premávky. Obrazovky ukazovali tiež priemerné emisie a meškanie. Vizionárska verzia je navrhnutá tak, aby autá nikdy nestáli, čo eliminuje hlavné znečisťujúce látky ( vozidlá najviac znečisťujú ovzdušie pri akcelerácii po zastavení).

Carlo Ratti, riaditeľ Senseable City Lab sa domnieva, že akonáhle väčšina áut na cestách bude samo-riadená niečím podobným ako DriveWave tak práve to nahradí každodenné semafory. Niektorí ľudia tvrdia, že by sa tak mohlo stať tak do roku 2050.

Súvisiace: 3 spôsoby, ako Google pomáha svojim zamestnancov jesť zdravo

Elimináciou znečistenia vody

Odtok dažďovej vody je jedným z najviac znečistených látok na celom svete.

Zhruba 10 miliárd galónov dažďovej vody putuje cez kanalizačné systémy – kde pozdĺž celej cesty zachytí všetky baktérie a chemikálie– ešte predtým ako sa vlejú do okolitých vôd.

OptiRTC so sídlom v Brookline vyvinula technológiu, ktorá to pomôže zmierniť. Do existujúcich nádrží na dažďovú vodu pridali ventily a snímače, ktoré signalizujú ako sú nádrže plné. Real-time monitorovaním počasia ich pred búrkou automaticky vyprázdnia. (Zhromaždená dažďová voda sa často používa na zavlažovanie krajiny, ako je tomu tak v prípade Washingtonu DC Agentúra pre ochranu životného prostredia, ktorá buduje takéto nádrže s OptiRTC technológiou).

OptiRTC prináša „kontrolu trhov, ktoré neboli ešte historicky kontrolované“ povedal Marcus Quigley, riaditeľ spoločnosti Geosyntec (spoluzakladateľ spoločnosti OptiRTC).

Preložil:  Marek Kopriva

Zdroj: LATimes, CNN

Facebook komentár