Revolut

Revolut tento rok získala v kole financovania až 800 miliónov dolárov.

Investori z oblasti rizikového kapitálu v roku 2021 do startupov (začínajúcich podnikov) po celom svete investovali viac ako 675 miliárd dolárov, čím sa zdvojnásobili predchádzajúce historické maximum z roku 2020, ako vyplýva z údajov zverejnených na konci tohto týždňa, spoločnosťou Dealroom a britskou propagačnou agentúrou London & Partners.

Napriek pandémii počet takzvaných „jednorožcov“ v minulom roku prudko stúpal, pričom približne 133 startupov v oblasti San Francisca – Bay Area zaznamenalo, že ich hodnota sa vyšplhala na viac ako 1 miliardu dolárov (jednorožec), po ktorých nasledovalo 69 takýchto firiem z New Yorku, 21 z americkej oblasti Greater Boston, 20 v Londýne, 16 v indickom Bengalúre a 15 v Berlíne.

Nárast počtu jednorožcov bol doplnený o počet tzv. “megakôl“ – počiatočných kôl financovanie s hodnotou nad 100 miliónov dolárov.

Tie v niektorých mestách dramaticky vzrástli, pričom Londýn zaznamenal 3,4-násobný nárast. Len v Londýne sa v priebehu minulého roka podľa dát spoločnosti Dealroom uskutočnilo 64 týchto megakôl, pričom v roku 2020 ich bolo 19. Fintech aplikácia Revolut získala 800 miliónov dolárov v sérii E, zatiaľ čo konkurenčný Monzo získal viac ako 600 miliónov dolárov v dvoch kolách. Inde, online platforma Hopin, prostredníctvom dvoch kôl v roku 2021 získala 850 miliónov dolárov.

Celkovo v minulom roku start-upy v hlavnom meste Spojeného kráľovstva získali od firiem z oblasti rizikového kapitálu 25,5 miliardy dolárov, v porovnaní s 11,2 miliardy dolárov v roku 2020, a v súčasnosti sa v Londýne nachádza 75 jednorožcov, s nedávnymi prírastkami hodnoty vrátane aplikácie mobilného bankovníctva Starling Bank a start-upu v oblasti technologickej poisťovne – Marshmallow.

Laura Citron, generálna riaditeľka spoločnosti London & Partners, vo vyhlásení uviedla, že Londýn sa aktuálne stal reálnym vyspelým celosvetovým centrom pre kapitál technologických spoločností.

Ďalej poznamenala: „Toto mesto zároveň dosahuje veľké navýšenia hodnoty v oblasti financovania nachádzajúce sa v neskoršej fáze, kde sú každý mesiac vytvárané takmer dve nové jednorožcové spoločnosti a masívne kolá financovania a odchody,“ … “Tieto údaje ukazujú, že Londýn nie je len skvelým miestom pre podnikateľov na začatie podnikania, ale aj na ich rozvoj v celosvetovom meradle.”

Firmy rizikového kapitálu v Londýne v roku 2021 vytvorili nové fondy v objeme 9,9 miliardy dolárov, čo predstavuje 35 % všetkých európskych fondov z oblasti rizikového kapitálu. Index Ventures, Balderton Capital a 83North – tie všetky uzavreli veľké nové fondy, zatiaľ čo známe americké spoločnosti z oblasti rizikového kapitálu vrátane Lightspeed a General Catalyst v tomto meste zriadili svoje kancelárie.

Európa vs. USA a Čína

Londýn a zvyšok Európy však ešte nevyprodukovali žiadne technologické firmy, ktoré by sa veľkosťou rovnali veľkostiam firiem ako Alphabet, Apple, Amazon, Meta alebo Microsoft v USA alebo Alibaba a Tencent v Číne.

Najväčšou európskou technologickou firmou podľa trhovej kapitalizácie je výrobca strojov na výrobu čipov ASML, ktorého hodnota sa odhaduje na viac ako 300 miliárd dolárov. Medzitým v USA je niekoľko spoločností ocenených na viac ako 1 bilión dolárov a Apple začiatkom tohto mesiaca nakrátko zaznamenal, že jeho trhová hodnota sa vyšplhala na viac ako 3 bilióny dolárov. Americké a ázijské technologické giganty skutočne získali mnohé z najsľubnejších európskych spoločností vrátane laboratória umelej inteligencie DeepMind a dizajnéra čipov Arm.

Investori z oblasti rizikového kapitálu v roku 2021 do amerických start-upov napumpovali 328,8 miliardy dolárov a 61,8 miliardy dolárov do čínskych start-upov, zatiaľ čo do britských start-upov investovali len 39,8 miliardy dolárov. Investície rizikového kapitálu v Spojenom kráľovstve a Európe však rastú rýchlejšie, ako v USA a Číne.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár