Investori, ktorí chcú investovať do ropy v r. 2013 by sa mali sústrediť na najnovší vývoj z Arktídy.

Faktom je, že krajiny sa predbiehajú v tom aby si mohli uchmatnúť kúsok z toho, čo by mohlo byť posledným hranicou ropy…

S roztápaním ľadu v Arktíde sa stáva dostupnejším plyn a ropa, ktoré sa nachádzajú pod morom.

Stratég Global Energy Dr. Kent Moors nedávno vysvetľoval hľadanie ropy a zemného plynu v Arktíde.

Hovoril o rokoch práce pri hodnotení nerastných zdrojov geologickým prieskumom za polárnym kruhom, inštitútom USA. Štúdia odhalila, že 84% celkovej neobjavenej ropy a zemného plynu na našej planéte sa nachádza za Severným polárnym kruhom, zväčša v plytkých moriach pri pobreží v troch obrovských zásobárňach.

Toto naštartovalo šialenú naháňačku medzi národmi s teritóriami v tejto oblasti planéty. Tie krajiny sú: Spojené Štáty, Kanada, Rusko, Nórsko, Švédsko, Fínsko, Island a Dánsko (Grónsko).

Predtým ospalá Arktická Rada pozostávajúca z národov uvedených vyššie, bola pôvodne určená na podporu spolupráce medzi národmi, ktoré majú svoje záujmy v Arktíde. Ale kvôli obrovskému záujmu o energetické bohatstvo, ktoré leží v Arktíde, bola nedávno Rada nútená udeliť štatút “pozorovateľ” šiestim krajinám vrátane po energii hladnej Číne a Indie.

Arktická ropa očividne priťahuje pozornosť energetických spoločností a politických vedení vo svete – a mala by byť aj na radare investorov, ktorí rozmýšľajú ako investovať do ropy v r. 2013.

Ako investovať do novej ropnej “zlatej horúčky”

Pôvodný príchod do Arktídy bol podobný zlatým horúčkam v minulosti.

V r. 2008 BP zaplatila prehnaných 1,2 miliárd dolárov za licencie na prieskum len približne 6000 štvorcových kilometrov v kanadskom Beaufortovom mori. V tejto oblasti by sa malo nachádzať zhruba 5 miliárd barelov ropného ekvivalentu.

Lehota na predkladanie ponúk síce skončila, ale prieskum týchto oblastí rýchlo pokračuje.

Minulý rok výskumná spoločnosť Chatham House v správe odhadovala, že investície energetických spoločností v Arktíde by mohli prekročiť 100 miliárd dolárov počas nasledujúcej dekády.

Toto je veľa peňazí dokonca aj pre ropné spoločnosti.

Spoločnosti konajú takto preto, lebo štúdie Medzinárodnej agentúry pre energiu a Nórsky štatistický úrad ukazujú, že barel ropy vyťaženej z Arktídy bude stáť medzi $35 a $40, čo je konkurencieschopné hlbokomorskej rope.

A pre tých, ktorí chcú vedieť, ako investovať do Arktickej ropy, sú tu firmy, ktoré prichádzajú do tejto oblasti vrátane ruského Rosneftu, nórskeho Statoilu a Kráľovského holandského Shellu.

Zatiaľ len málo spoločností uchmatlo tieto najsľubnejšie regióny…

Ako investovať v najsľubnejšom Arktickom regióne

Snáď najsľubnejšou oblasťou Arktídy je domáci trávnik Statoilu. Nachádza sa tu výbežok Severného ľadového oceána, ktorý sa nazýva Barentsovo more, ktoré je väčšinou bez ľadu.

Nórska časť Barentsovho mora (spoločná s Ruskom) podľa odhadov obsahuje minimálne 6 miliárd barelov ropného ekvivalentu.

Jarand Rystad z Rystad Energy (energetické poradenstvo) povedal pre Bloomberg, že vyhliadky Barentsovho mora sú “enormne vzrušujúce.”

Tento rok tam bude uskutočnených 12 vrtov, čo sa rovná počtu všetkých vrtov za posledné dva roky. Celkové náklady by mali byť približne 1,8 miliárd dolárov podľa energetickej poradenskej firmy Wood Mackenzie.

Ako sa očakávalo, Statoil je tu silne zainteresovaný. Ale rovnako je aj taliansky Eni, francúzsky Total a Rosneft.

Statoil objavil Skrugard a Havis polia v Barentsovom mori, o ktorých sa predpokladá že obsahujú medzi 400 a 600 miliónov barelov ropy. Očakáva sa, že ropa z týchto polí začne tiecť v r. 2018. Spoločnosť tiež dúfa, že zbohatne s jej Apollo vrtom v hraničnej Hoop oblasti Barentsovho mora.

Ruská časť Barentsovho mora je zväčša nepreskúmaná. Rosneft sa spája so Statoilom, Eni a Total na hľadanie ropy.

Každý kto chce úplný príbeh ako investovať do arktickej ropy musí investovať aj do environmentálnych otázok. Vŕtanie v Barentsovom mori pred rokmi bolo isto ťažké s ťažkým prístupom, kvôli nestálym environmentálnym podmienkam.

Preto, mnoho ďalších regiónov zatiaľ nevykazuje profit. Spoločnosti skúšajúce vŕtať v hlbších  vodách kanadského Beaufortovho mora čelia každý rok krátkemu obdobiu, počas ktorého musia vŕtať počas neustále sa pohybujúcich ľadových krýh. Nočnou morou je aj logistika v týchto odľahlých regiónoch sveta.

Ropné spoločnosti ako je Shell a ConocoPhillips musia zvonu prehodnotiť svoje plány s arktickou ropou kvôli požiadavkám predpisov.

Konečné environmentálne predpisy ešte nie sú stanovené. Avšak z hľadiska životného prostredia dáva zmysel postupovať v Arktíde opatrne. Studené vody tam neobsahujú miliardy ropu konzumujúcich mikróbov, ktoré boli tak užitočné počas úniku ropy BP v mexickom zálive.

Ale nakoniec sa dostanú aj do Barentsovho mora. Reuters oznámil, že viceprezident Statoilu, pre prieskum v Nórsku Gro Haatvedt, povedal v interview k vŕtaniu na Havis a Skrugard poliach, ” Sme si absolútne istí, že budeme úspešní.”

Pred dvadsiatimi rokmi by bola táto myšlienka považovaná za smiešnu.

Preložil: Jan Chupac

Zdroj: WSJ

Facebook komentár