Preco-Rusko-kazdym-dnom-na-zemnom-plyne-spali-miliony-dolarov-top

Rusko podľa mnohých analytikov každým dňom, neďaleko svojich hraníc s Fínskom spáli zemný plyn v odhadovanej hodnote 10 miliónov dolárov, hoci hrozí, že obmedzí vývoz do Nemecka a ďalších krajín, čím uvrhne Európu do zimnej energetickej krízy.

Štátny plynárenský gigant Gazprom podľa analýzy úrovne tepla a satelitných údajov spoločnosti Rystad Energy „spáli“ približne 4,34 milióna kubických metrov plynu denne v novej továrni na skvapalnený zemný plyn (LNG).

To sa rovná 1,6 miliardám kubických metrov ročne, alebo asi 0,5 % dopytu po zemnom plyne v rámci európskeho bloku, a v hodnote asi 10 miliónov dolárov denne na základe spotovej ceny plynu v Európe. O analýze spoločnosti Rystad prvýkrát informovala stanica BBC.

Toto spaľovanie v závode skupiny Gazprom – Portovaya predstavuje “environmentálnu katastrofu”, ako poznamenali predstavitelia spoločnosti Rystad, pričom každý deň sa tak vypustí do ovzdušia okolo 9000 ton oxidu uhličitého. To je rovnaké množstvo emisií, ktoré za celý rok vyprodukuje viac ako 1 100 priemerných amerických domácností.

Súvisiace: Saudská Arábia zdvojnásobila dovoz vykurovacieho oleja z Ruska

Závod sa nachádza v blízkosti kompresorovej stanice na začiatku plynovodu Nord Stream 1, ktorá predstavuje jednu z hlavných tepien Ruska, prepravujúcich zemný plyn do Európskej únie.

Rystad uviedla, že Rusko spaľuje plyn, ktorý by sa inak vyvážal do Európy cez plynovod, ktorý zvyčajne predstavuje viac ako tretinu európskeho dovozu plynu, ale jeho toky sa znížili len na 20 % podiel v rámci bežných minulých hodnôt.

Ruská štátna energetická spoločnosť Gazprom na žiadosť o komentár neodpovedala.

Rystad ďalej uvádza, že celkovo sa vývoz plynu do Európy z Ruska v tomto roku, v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2021 zatiaľ znížil o 77 %. Údaje Medzinárodnej energetickej agentúry ukazujú, že v minulom roku sa Moskva podieľala na 45 % podielu, v rámci celkového dovozu zemného plynu do Európskej únie.

Blok sa snaží odstaviť od potreby dovozu ruského plynu, z dôvodu invázie na Ukrajinu pred šiestimi mesiacmi. Snaží sa čo najskôr zabezpečiť napĺňanie svojich zásob, znižovaní dopytu a zabezpečovaní alternatívnych zdrojov energie , aby počas tejto zimy nemuselo prísť k prídelu energií.

Prečo teda Rusko posiela časť svojho vzácneho plynu len tak do ovzdušia? Mohlo by to byť súčasťou bežných operácií, alebo by to mohlo byť tzv. signálom pre Európu.

Rystad vo svojej poznámke uviedla: “Šľahujúci plameň je dobre viditeľný, čo možno naznačuje, že plyn je pripravený a čaká na to, aby mohol prúdiť do Európy, ak sa obnovia priateľské politické vzťahy.”

Rutinný postup?

Satelitné snímky ukazujú vzplanutie plynu v zariadení Portovaya, v Rusku, z konca augusta 2022.

Satelitné snímky ukazujú vzplanutie plynu v zariadení Portovaya, v Rusku, z konca augusta 2022.

Podľa vyjadrení spoločnosti Rystad, zariadenie LNG v Portovaya má byť otvorené koncom tohto roka a spaľovanie sa často vyskytuje, ako súčasť rutinného testovania bezpečnosti nových elektrární.

Dodala: “Pravdepodobný rozsah a trvanie tohto nepretržitého horiaceho obdobia predstavuje docela extrém na to, aby to bolo jediné vysvetlenie.”

“Takéto pálenie sa nikdy v histórii nestalo,” uviedol Zongqiang Luo, ktorý je hlavným analytik pre oblasť zemného plynu a LNG vo firme Rystade, s odkazom na úrovne sálavého tepla zisteného v oblasti.

Dodal: “Pre zariadenie na skvapalňovanie zemného plynu Portovaya je tento druh horenia veľmi rozsiahly.”

Henning Gloystein, riaditeľ divízie Energy, Climate and Resources v spoločnosti Eurasia Group, poznamenal, že Rusko pravdepodobne spaľuje zemný plyn, ktorý vzniká ako vedľajší produkt pri ťažbe ropy.

“V normálnych časoch by sa veľká časť tohto plynu použila pre dodávku do potrubnej siete a predala by sa ďalej do Európy. Keďže Rusko prudko obmedzilo dodávky do Európy, plyn pôvodne smeroval do ruských domácich zásobníkov. Tie sú teraz pravdepodobne plné, takže plyn nemá kam ísť, preto je spálený.“

Prevádzkové problémy?

Rusko môže čeliť viacerým problémom.

Mark Davis, generálny riaditeľ spoločnosti Capterio, ktorá radí energetickým spoločnostiam, ako spaľovať plyn, povedal, že táto prax je v Rusku bežná.

Ďalej uviedol: „Myslím si, že je to s najväčšou pravdepodobnosťou prevádzkový problém, s ktorým zápasí operátor Gazprom.“ Jedným z vysvetlení môže byť porucha zariadenia.

Toto miesto však vyvoláva otázniky. Gazprom pravdepodobne podľa vyjadrení spoločnosti Rystad prepraví plyn na veľkú vzdialenosť z plynového poľa Jamal do elektrárne Portovaya, aby nebol spálený bližšie k zdroju.

“Náklady na kompresiu a prepravu plynu z poľa Jamal do Baltského mora tiež pravdepodobne pôsobia Gazpromu zbytočné straty.”

Správa rozľahlej ruskej plynárenskej infraštruktúry je zložitá, takže výber miesta na spaľovanie zemného plynu môže byť spôsobenou slabou koordináciou medzi operátormi.

Odkaz pre Európu?

Rusko môže taktiež posielať odkazy Európe.

Davis ďalej uviedol: „Rusko možno robí poukazuje na politické správy a snaží sa Európe povedať: „Pozri, máme tento zemný plyn a my ho radšej spálime, keďže ste rozhodli, že nám sťažíte jeho uvedenie na trh.“

Rystad sa začal zaoberať horiacim plynom v zariadení Portovaya po tom, čo ľudia vo Fínsku v júli spozorovali veľké plamene.

Rusko je zapojené do konfliktu s Európou od chvíle, keď koncom februára napadlo Ukrajinu. Gazprom v posledných mesiacoch znížil prietoky cez Nord Stream 1 pre spor so Západom týkajúci sa chýbajúcej turbíny. Taktiež úplne prerušili dodávky do iných štátov EÚ pre svoje naliehanie, aby „nepriateľské“ krajiny platili za zemný plyn v rubľoch, a nie v eurách alebo dolároch.

Súvisiace: Rusko začína dodávať extra plyn do Maďarska: Budapešť

“Environmentálna katastrofa”

Okrem CO2, ktoré tento plameň uvoľňuje do atmosféry, pravdepodobne poškodzuje životné prostredie aj inými spôsobmi.

Davis poznamel, že vzplanutie pravdepodobne došlo aj k vyprodukovaniu sadze, ktoré sú obzvlášť deštruktívne pre arktickú oblasť. Veľká časť sadzí skončí na arktickom ľade a absorbuje viac tepla zo slnka, čím sa urýchli topenie ľadu.

Davis nakoniec poznamenal: “Takmer určite, toto spaľovanie nepracuje so 100% účinnosťou, a preto tiež uvoľňuje metán, ktorý je 80-krát účinnejší ako skleníkový plyn, než oxid uhličitý.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN

Facebook komentár