Jason je podnikateľ, ktorého poznám dlhé roky. Dnes si vyšiel na ranč, aby oslávil predaj svojej spoločnosti a popremýšlal o svojich ďalších krokoch. Vzhľadom k tomu, že nebol zo Silocon Valley, rozhodol sa čas strávený tu využiť na budovanie kontaktov s investormi a výkonnými pracovníkmi. Denne dostávam stovky emailov, ale drvivá väčšina je typu “Chcem, aby ste okomentovali moje nápady” alebo “Chcem sa Vám pozrieť do hlavy”. Emaily, ktorým venujem pozornosť dôkladne filtrujem, ale keď sa pokúšal so mnou nadviazať stretnutie Jason, bol som veľmi zvedavý, nakoľko je celkom dobrý v networkingu. “Och, opýtal som sa ich, či s nimi môžem na káve prebrať moje nápady.”…píše mi.

( Toto je ďalší ČLÁNOK NAŠHO NOVÉHO PROJEKTU S NÁZVOM MotivacnyWeb.sk, ktorý je zatiaľ pre Vás Prístupný Na Facebooku )

Uvedomil som si, že veľa podnikateľov nievie, ako správne požiadať o stretnutie ludí, ktorí sú prísliš zaťažení.

Dokonalý svet

V Silicone Valley platí kultúra “odplaty predom”, kedy sa snažíme si navzájom pomôcť bez nároku na revanš. Je to zvyk, ktorý sa objavil v 60-tych rokoch v polovodičovom priemysle, kedy si konkurenti navzájom pomáhali riešiť chyby pri výrobe čipov. V sedemdesiatych rokoch zvyk pokračoval vznikom Homebrew Computer Club, a pokračuje dodnes. Odkedy učím, mám tendenciu uprednostňovať na mojom zozname stretnutí aktuálnych študentov, potom ex-študentov, ďalej reprezentantov investičných spoločností ktorých som pozval, a potom všetkých ostatných. Aj napriek zoznamu, ale hlavne vďaka stovkám bývalých študentov, mám viac pozvaní na stretnutie ako reálne dokážem prijať. (Myslel som, že jeden z mojich filtrov, ktorý by mal znížiť počet stretnutí je ich organizovanie na ranči pri pobreží vzdialenom asi hodinu cesty od Standfordu, ale ani to nepomáha.)

Tak som prišiel s metódou, ako vytriediť tých, ktorých chcem na stretnutie vziať a tých, ktorých nie.

Čo viete ponúknuť?

Nie som investor a určite sa nechystám stretnúť s podnikateľmi kôli obchodom. Mávam tieto stretnutia, pretože niekto niečo odomňa žiada – môj čas – a myslia si, že by som im vedel poradiť. Keby som mal nekonečne veľa času, pristúpil by som na každé takéto “kávové” stretnutie. Ale nemám. Takže teraz sa zameriavam na stretnutia s novým filtrom: Kto sa mi chce niečím revanšovať.

Nie peniazmi. Ani akciami. Ale ponukou, že ma naučí niečo, čo ja neviem.

Žiadostí o stretnutie, ktoré poskočili na vrchol môjho zoznamu je len pár od veľmi múdrych podnikateľov, ktorí povedia: “Chcem sa s Vami stretnúť na káve a pre ohodnotenie mojich nápadov a za odplatu Vám prezradím všetko čo sme sa dozvedeli o XXX.”

Táto ponuka naučiť ma niečo, mení agendu mojich stretnutí z jednoduchých, kedy vy sa učíte odo mňa, na komplexné, kedy sa učíme obaja navzájom.

Má to aj iný dôsledok pre tých, ktorí ma požiadajú o stretnutie – núti ich to premýšlať o tom, čo vedia a o tom, čo sa naučili – a či to aj vedia vysvetliť ostatným ľuďom spôsobom, ktorý je pre oboch zaujímavý a spolusúvisiaci.

Irónia – je to objavenie zákazníka

Zatiaľ čo tento článok môže vyzerať ako “ako sa dostať na stretnie so Steavom”, iróniou je, že “žiadosť o komplexné stretnutie” je spôsob, akým učíme podnikateľov zabezpečiť si schôdzku, na ktorej odhalia potreby budúceho zákazníka; nie len žiadať o jeho čas, ale namiesto toho zdielať to, čo vedia o technológii, trhu alebo priemysle.

Zvýši to vaše šance pri žiadaní o čas niekoho, kto je veľmi zaneprázdnený – či už sú to investori pre váš startup, výkonní riaditelia, alebo podnikatelia na dôchodku.

Čo sme sa naučili:

  • Pozvanie na kávu je prosba o láskavosť.
  • Zdielanie vedomostí je zložitá hra.
  • Skúste to, vaše šance na “kávu” sa zvýšia.
  • A vaše stretnutia budú produktívnejšie.

Preložil: Michal Polák

( Ak by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )

Zdroj: HelpGuide

Facebook komentár