Bill Gates a Jeff Bezos.

Bill Gates a Jeff Bezos.

Agentúra Bloomberg monitoruje majetok 2 800 miliardárov. Z nich 145 má hodnotu najmenej 10 miliárd dolárov, čo z nich robí “deka” miliardárov. Aktuálne svet má dvoch “centi” miliardárov súčasne.

Spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft – Bill Gates, ktorý v minulosti dlhé obdobie zastával pozíciu najbohatšieho človeka na svete, opäť prekonal hranicu 100 miliárd dolárov, čím sa dostal do exkluzívneho klubu, spoločne s Jeffom Bezosom zo spoločnosti Amazon.com (podľa indexu miliardárov od agentúry známom ako Bloomberg Billionaires Index).

Gatesov majetok, aktuálne o hodnote 100 miliárd dolárov, nedosiahol takú hodnotu od rozmachu technológií, kedy Bezos začínal svoju cestu do rebríčka svetového bohatstva. Majetok zakladateľa spoločnosti Amazon má aktuálne hodnotu 145,6 miliárd dolárov, pričom v tomto roku navýšil svoj majetok zhruba o 20,7 miliárd dolárov, zatiaľ čo Gates za celý rok 2018 navýšil majetok o 9,5 miliardy dolárov.

Súvisiace:
Bill Gates: “Zaplatil som daň 10 miliárd a mali by sme platiť viac”
Aktuálny majetok Jeffa Bezosa? 150 miliárd dolárov

Tieto dva majetky poukazujú na prehlbujúci sa rozdiel v bohatstve v USA, kde tí, ktorí majú najväčší kapitál, zhromažďujú bohatstvo najrýchlejšie. Jedná sa taktiež o celosvetový trend. Francúz Bernard Arnault má majetok o hodnote 86,2 miliárd dolárov, čo predstavuje približne 3% hospodárstva jeho krajiny. Čistá hodnota najbohatšieho španiela – Amancia Ortegu predstavuje 5 percent hrubého domáceho produktu svojho národa. A potom je tu Bidzina Ivanishvili, ktorý má majetok o hodnote zhruba tretiny Gruzínskeho HDP.

Megalománske majetky Gatesa a Bezosa však nemusia trvať dlho. Gates daroval viac ako 35 miliárd dolárov nadácii “Bill & Melinda Gates Foundation” a poznamenal, že sa chce vzdať minimálne polovici svojho majetku. Medzičasom Bezos môže prísť o časť majetku z iného dôvodu: on a jeho manželka Mackenzie sa rozvádzajú.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár