Bill_Gates_Vlada_nemoze_zamavat_prutikom_a_ekonomika_je_zrazu_taka_aka_bola

Spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft a miliardár Bill Gates vo štvrtok vyhlásili, že federálna vláda nebude schopná “opraviť“ ekonomiku, ktorá bola cez cez noc vrhnutá do stredu pandémie koronavírusu.

Gates pre CNBC poznamenal: „Nikto by si nemal myslieť, že vláda môže zamávať prútikom a ekonomika bude zrazu na tom podobne, aká bola predtým, než to celé prepuklo,“ … „Čaká na zázračného terapeuta, ktorý má vyše 95 percentnú úspešnosť liečby alebo hneď príde so širokým použitím vakcíny.“

Filantrop tiež uviedol, že krajina by sa mohla začať znovu otvárať už do konca mája. Poznamenáva, že USA budú musieť nájsť spôsob, ako obnoviť normálny každodenný život bez vakcíny, aby vedeli bojovať proti COVID-19.

Gates poznamenal, že účinná liečba tohto ochorenia by mohla byť pripravená o štyri až šesť mesiacov, ale pripraviť funkčnú vakcínu môže trvať až 18 mesiacov.

Súvisiace: “USA sú už v recesii”: 45 ekonómov

Gates poznamenal: „Existujú tzv. RNA vakcíny od firiem ako Moderna, CureVac a ďalšie, ktoré sme v roku 2015 označili za veľmi sľubné pre pandémie a pre ďalšie využitie. Takže ak všetko pôjde dokonale s prístupom RNA, mohli by sme túto pandémiu skutočne poraziť za spomínaných 18 mesiacov.“

Počas prvého aprílového týždňa, približne 6,6 milióna Američanov požiadalo o dávky v nezamestnanosti. Za posledné tri týždne takmer 17 miliónov ľudí podalo počiatočné žiadosti o dávky nezamestnanosť v dôsledku hospodárskeho poklesu zapríčineného prepuknutím choroby, čo zvýšilo mieru nezamestnanosti v krajine na 10 percent.

V priebehu minulého mesiaca Gates odstúpil z predstavenstva spoločnosti Microsoft, aby viac času mohol venovať charite, a nadácii Bill a Melinda Gatesovej. Prostredníctvom nadácie sa Gates zaviazal bojovať proti pandémii v rozsahu 100 miliónov dolárov. Financoval súpravy na testovanie koronavírusov, ktoré môžu ľudia používať doma, a povedal, že pomôže zaplatiť za továrne, ktoré by mali produkovať prípadnú vakcínu.

Bill Gates však zároveň poznamenal, že je ochotný prísť o miliardy, aby našiel vakcínu proti koronavírusu.

Krajina a svet nemôžu čakať na obvyklú časovú os uvedenia vakcíny z výskumu a vývoja do hromadnej výroby a tak subjekty ako je jeho nadácia budú musieť namiesto toho poskytnúť financovanie siedmim „najsľubnejším“ očkovacím látkam, na ktorých sa pracuje, hoci nakoniec bude skutočne nasadené len jedna alebo dve.

Gates vysvetlil: „Aby sme sa dostali k najlepšej možnosti,“ … „musíme pracovať na bezpečnosti a efektívnosti s cieľom zároveň vybudovať aj výrobu“ súčasne, aby sme urýchlili časovú os – čo podľa neho predstavuje nasadenie približne za 18 mesiacov. Tento proces však povedie k tomu, že „niekoľko miliárd dolárov“ bude investovaných do vakcín, ktoré nikdy neuvidia denné svetlo.

„Pár miliárd… za to stojí,“ povedal Gates, ale je zrejmé, že jeho majetok to príliš nezasiahne, ale je ucihodné, že spáli toľko peňazí na tak dôležitom projekte.

V súčasnosti tak niekoľko rôznych farmaceutických spoločností pracuje na vývoji vakcíny proti koronavírusom a filantropi, ako je Gates a ďalší miliardári, do tejto oblasti smerujú rozsiahle finančné zdroje, aby sa vakcína čo najskôr stala realitou.

Súvisiace: EÚ má záchranný balík pre korona-krízu. Ale ako bude financovaný?

Gates, ktorý sa podľa časopisu Forbes môže pochváliť čistou hodnotou majetku na úrovni 103,4 miliárd dolárov (čo z neho robí druhého najbohatšieho človeka na svete) je jedným z najhlasnejších kritikov reakcie USA na pandémiu COVID-19, ktorá spustošila domácu ekonomiku a zastavila väčšinu svetovej obchodnej a osobnej činnosti.

Nadácia Billa a Melinda Gatesových na pandémiu a testovanie zatiaľ venovala 100 miliónov dolárov. Gates patrí medzi skupinu miliardárskych filantropov, ktorí uviedli, že rozdajú najmenej polovicu svojho majetku charitatívnym organizáciám v súlade s prísľubom The Giving Pledge.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheHill, CNBC

Facebook komentár