Bill Gates.

Bill Gates.

Bill Gates – druhý najbohatší človek na svete s aktuálnym stavom majetku (podľa časopisu Forbes) na hodnote 108,8 miliárd dolárov, poznamenal, že jeho extrémne bohatstvo nie je spravodlivé.

Gates v blogovom príspevku napísal: “Rozdielnosť medzi hornými a dolnými príjmami v Spojených štátoch počas roka 2019 bola omnoho väčšia ako pred 50 rokmi.” (Podľa Giniho indexu z U.S. Census Bureau je americká nerovnosť v príjmoch na najvyššej úrovni za desaťročia.)

“Niekoľko ľudí skončí s veľkým množstvom majetku za prácu, (ako som dostal ja) čím boli neprimerane odmenení, zatiaľ čo mnoho ďalších, ktorí pracovali rovnako ťažko, dostanú omnoho omnoho menej.”

Gates uviedol, že vláda USA by mala pre vyriešenie tohto problému zvýšiť dane, ktoré by mohli ovplyvniť len bohatých.

Súvisiace: Oxfam: Najbohatšie 1% sveta má viac ako dvojnásobok bohatstva ako 6,9 miliárd ľudí

„Som za daňový systém, v ktorom, ak máte viac peňazí, platíte vyššie percento daní. Myslím si, že bohatí by mali platiť viac, ako aktuálne platia a to vrátane Melindy a mňa,“ napísal Gates s odkazom na svoju manželku.

Konkrétne uviedol, že by mala existovať vyššia daň z kapitálových výnosov (daň z peňazí získaných z investícií), ktorá neprimerane obohacuje najmä bohatých. Žiadny z najbohatších ľudí na svete nezískal majetok len prostredníctvom plateného zamestnania a preto Gates verí, že vláda „by mala presunúť väčší podiel daňového zaťaženia na kapitál“, namiesto práce.

Napísal: “Nevidím žiadny dôvod uprednostňovať bohatstvo pred prácou tak, ako to robíme v súčasnosti.” Jedná sa o „najjasnejší dôkaz, ktorý mi ukazuje, že systém nie je fér.“

Milionár a podnikateľ z oblasti technológií, ako aj investor Mark Cuban tiež zdôraznil, že rozdiel medzi triedou investorov a platenou prácou je dôležitým faktorom rozdielov v bohatstve.

Cuban v rozhovore pre Recode Decode v máji poznamenal: “Ak bude niekto platený iba od hodiny, vždy tu tento rozdiel bude,” … “A rozdiel príjmoch sa bude rozširovať a rozširovať.”

Zatiaľ čo Cuban označil platenie daní za „vlastenecké“, navrhuje tiež, aby zakladatelia a vlastníci distribuovali akcie spoločnosti zamestnancom, čím ich zaradia do triedy investorov.

„My ako podnikatelia musíme vytvoriť miesto, aby sme dali priestor všetkým, ktorí pre nás pracujú. Bodka. Koniec príbehu. Žiadne výnimky, pretože to je jediný spôsob, ako ľudia vedia získať väčší druh majetku.“

Cuban poznamenal, že tak urobil len pomocou služby online vysielania Broadcast.com, ktorú Cuban spolu-zakladal a predal spoločnosti Yahoo v roku 1999 za takmer 6 miliárd dolárov vo forme akcií. Cuban po predaji uviedol: „V čase predaja sa 300 z 330 zamestnancov spoločnosti Broadcast.com stalo milionármi.“

Gates v uverejnenom blogovom príspevku počas minulého týždňa uviedol, že USA by mali mať vyššiu daň z nehnuteľností, ktorá by mala vplyv na bohatých.

Gates poznamenal: „Dynastický systém, v ktorom môžete svojim deťom odovzdávať obrovské majetky, nie je pre nikoho dobrý; nová generácia neskončí s rovnakou motiváciou usilovne pracovať a prispievania k ekonomike.“

Gates povedal, že je to jeden z dôvodov, prečo spoluzakladal “The Giving Pledge“ s Warrenom Buffettom (ktorý tiež povedal, že bohatí by mali platiť vyššie dane ). Tento prísľub vyzýva miliardárov, aby sa zaviazali rozdať väčšinu svojich peňazí na charitu, a tak sa zaviazali Gates aj Buffett.

Buffett v The New York Times v roku 2011 napísal: „Viem, že mnohí z mega-bohatých a z veľkej časti sú to veľmi slušní ľudia, milujú Ameriku a oceňujú príležitosť, ktorú im táto krajina poskytla. Mnohí sa pripojili k prísľubu, že väčšinu svojho majetku venujú filantropii.“

Súvisiace: Bill Gates: “Zaplatil som daň 10 miliárd a mali by sme platiť viac”

Buffett dodal: “Väčšine ľudí by nevadilo platiť viac daní, najmä ak toľko ich spoluobčanov skutočne trpí,” … „S mojimi priateľmi sme dostatočne dlho mali na svojej strane Kongres, ktorý bol priateľský k miliardárom. Je načase, aby naša vláda zvážila spoločnú obeť.“

Podľa Gatesa je v zásade potrebné, aby sa do spoločnosti investovalo mimoriadne bohatstvo, či už prostredníctvom daní alebo filantropie.

Gates v svojom blogovom príspevku počas tohto roka napísal: “Melinda a ja veríme, že hnacou silou pokroku je najvyšší účel bohatstva,” … “Naše bohatstvo prichádza s povinnosťou vrátiť to spoločnosti a v roku 2020 sme sa zaviazali pokračovať v plnení tejto povinnosti: prostredníctvom našich daní, prostredníctvom našej nadácie a prostredníctvom osobných darov.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár