Jeff Bezos a Bill Gates.

Jeff Bezos a Bill Gates.

Bill Gates je späť na vrchole.

V piatok Gates podľa indexu miliardárom, známom ako Bloomberg Billionaires Index prekonal generálneho riaditeľa Amazonu – Jeffa Bezosa, aby získala späť ocenenie najbohatšej osoby na svete s čistou hodnotou majetku na úrovni 110 miliárd dolárov.

Je to po prvýkrát za dva roky, čo spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft dostal na najvyššie miesto. Minulý mesiac sa nakrátko dostal na vrchnú pozíciu Bezos po tom, čo Amazon oznámil, že zisk jeho firmy za tri mesiace končiace v septembri oproti predchádzajúcemu roku klesol takmer o 28%. Ale Gatesove zotrvanie na vrchole bolo krátkodobé.

Bill Gates získal vedenie, pretože tento rok vzrástli akcie spoločnosti Microsoft takmer o 48%, čo pomohlo zvýšiť hodnotu jeho podielu v spoločnosti. V októbri spoločnosť Microsoft porazila Amazon v získaní zmluvy s Pentagonom ohľadom cloud computingu v hodnote 10 miliárd dolárov a do pretekov ohľadom bohatstva Gates/Bezos to tak znamenalo ďalšiu ranu.

Súvisiace:
Bezos za rok zarobil $81 840. Stále je najbohatším na svete
MacKenzie Bezosová sa stane 4. najbohatšou ženou sveta

Bezos, ktorý v tomto roku vyplatil značnú časť svojho podielu v spoločnosti Amazon po rozvode, ktorý nastal po 25 rokoch s manželkou MacKenzie Bezosovou, sa aktuálne nachádza na druhom mieste s čistým majetkom vo výške 108,7 miliárd dolárov.

Gates nedávno komentoval svoje bohatstvo v reakcii na daň z majetku, ktorú navrhli niektorí demokratickí politickí kandidáti vrátane senátorky Elizabeth Warrenovej.

Povedal, že už zaplatil viac ako 10 miliárd dolárov na daniach a až tak by nevadilo keby zaplatil až 20 miliárd dolárov. Avšak ak by musel zaplatiť 100 miliárd dolárov, prinútilo by ho to začať „využívať trochu matematiky, aby mu aj niečo zostalo“.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN

Facebook komentár