Bill Gates, Mark Zuckerberg a Jeff Bezos.

Bill Gates, Mark Zuckerberg a Jeff Bezos.

Zmena na poste legendárneho investora Warrena Buffetta: Mark Zuckerberg je aktuálne tretím najbohatším človekom na svete.

Podľa výpočtov agentúry Bloomberg, generálny riaditeľ spoločnosti Facebook v piatok dosiahol čistú hodnotu majetku na úrovni 81,6 miliárd dolárov. Tým sa o 373 miliónov dolárov dostal pred Buffetta, ktorý je legendárnym investorom a generálnym riaditeľom investičnej skupiny Berkshire Hathaway.

Zuckerberg sa dostal na tretie miesto zoznamu pod označením Bloomberg Billionaires Index, pretože akcie spoločnosti Facebook vzrástli o 2,4%. Akcie v tomto roku dosiahli zisk na úrovni 15%.

Po prvýkrát, medzi top 3 najbohatších ľudí patria jednotlivci z oblasti technologických spoločností. Podľa indexu agentúry Bloomberg, Jeff Bezos zo spoločnosti Amazon vlastní majetok o objeme 141 miliárd dolárov, nasledovaný zakladateľom spoločnosti Microsoft – Billom Gatesom.

Technologické akcie v tomto roku boli na nestálom trhu svetlým miestom. Akcie spoločnosti Netflix sa viac ako zdvojnásobili, Amazon získala 46%, Apple 11% a Google investorom zarobila 9%.

Lindsey Bellová, ktorá je analytičkou investičnej spoločnosti CFRA Research, minulý mesiac oznámila, že akcie v oblasti technológií pomôžu viesť ďalší rast trhu pre nasledujúci rok.

Buffett v oblasti technologických spoločnosti taktiež navyšuje svoje pozície. Spoločnosť Berkshire Hathaway v prvých troch mesiacoch roka nakúpila približne 75 miliónov akcií spoločnosti Apple, čím sa jej podiel o hodnote 165 miliónov akcií navýšil.

Súvisiace:
Mark Zuckerberg každým dňom života v priemere zarobil $ 6 mil.
Apple za 3 mesiace zarobila viac ako Amazon počas svojej histórie

S investíciami do oblasti technológií prišiel až neskôr. Buffett svoj prvý nákup akcií spoločnosti Apple oznámil pred dvoma rokmi. Aktuálne je Apple jednou z najväčších investícií v portfóliu holdingu Berkshire.

Buffett každým rokom na charitu daruje miliardy dolárov. Zuckerberg sa zaviazal poskytnúť na dobročinné účely 99% akcií jeho spoločnosti Facebook.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár