Na tieto slová som nedávno natrafil v článku istého Ambroseho Evansa Pritcharda, a zasiahli ma ako nejaký druh epifánie, následne som sa cítil trochu hlúpo, pretože všetko je úplne jasné. To, čo Ambrose napísal (a teraz si z neho nerobím srandu) bolo o eurozóne (EMÚ), kde povedal: Sever je konkurencieschopný. Juh je z 20% nadhodnotený. A uvedomil som si že to je všetko, čo potrebujete vedieť o eurozóne a o tom, prečo to padne. Alebo už padlo, aby som bol presnejší. Nepotrebujete žiadne ďalšie informácie. Až na to, že azda kúsok kontextu je potrebné objasniť.

Pred eurom a eurozónou, krajiny ako Grécko, Španielsko, Taliansko, Portugalsko by hospodárili o 20% alebo menej ako Nemecko alebo Holandsko. A bolo to celkom v poriadku, pretože periodicky, ich vlády a centrálne banky by preceňovali (znehodnocovali) ich menu menej oproti, napríklad, nemeckej marke ktorá by hospodárila na približne 20%.

Súvisiace: Šokujúce tvrdenie Deutsche Bank: „Kvantitatívne uvoľňovanie v Európe bude neefektívne“

Samozrejme, Nemecko k tomu malo odpor do takej miery, že pritvrdilo na svoje odvetvia aby konkurovalo gréckym a talianskym firmám. Čo môže byť, mimochodom, pre nich veľmi dobrý dôvod tlačiť eurozónu na pobrežie Stredozemného mora. Znehodnocovanie stále fungovalo mnoho rokov, aj keď, ako sme v súčasnosti objavili, bola to jediná vec ktorá mohla fungovať.

Dnes, keďže majú rovnakú menu, a znehodnocovanie je tak nemožné, a južná Európa podáva horší výkon ako sever, je možný iba jeden výsledok: juh je stále chudobnejší.  To je neodvrátiteľné. Ibaže by Grécko začalo produkovať viac ako Nemecko, a my všetci by sme začali jazdiť na pekelných autách, no takto to nebude.

Fatálnou chybou v modeli eurozóny je, že neexistuje žiadny spôsob, žiadna úniková klauzula, aby napravila zdedené rozdiely medzi severom a juhom. Okrem toho, pretože taký spôsob neexistuje, rozdiely musia byť a budú stále väčšie. Nenájdete tu žiadny druh stimulov ECB alebo EÚ, ktoré by to mohli napraviť.

Pokiaľ nezdania priamo Nemcov, Holanďanov a Fínov so spomenutým účelom odovzdania, čo práve vyťahujú na Grékov. To sa nestane. A ani nebolo v úmysle takúto vec robiť. Nemci chceli expandovať na distribučných trhoch, Gréci zase sľubovali, že zbohatnú automaticky ak sa pripoja k spoločnej mene.

Ani jedna strana si to nemyslela, ani v dlhšom ba dokonca ani v strednom časovom horizonte. Gréci sú celkovo prví kto túto cenu platí, no Nemci skončia s platením taktiež, bez ohľadu na to,  aké sa nájde riešenie rastúcim napätím a rozdielmi.

Všetko, čo niekto za niečo považoval bol len príliv ktorí odplavil všetky lode. Ale momentálne tam žiaden taký príliv nie je. Ekonomika nerastie, možno na niektorých trhoch (ale tie padnú tiež). A neboli spísané žiadne nariadenia alebo plány aby sa tak nestalo.

Súvisiace: Lotyšsko a euro: Spoznajte najnovší daňový raj Európskej Únie

Ambrosových 20% môžu veci podceňovať, alebo preceňovať ich. Nie je v tom žiaden iný rozdiel, možno iba načasovanie udalostí. A nie všetky južné národy budú nadhodnotené – a nedosiahnu požadované výsledky – silou Nemecka – rovnakým percentuálnym podielom. Ale to nevadí, a ani nebude.

Všetky krajiny ktoré vstúpili do EÚ v minulosti prijali veľké sumy peňazí na veci ako napríklad infraštruktúra. Ale tieto peniaze sa minulo dávno. Teraz sú na rovnakom výkonnom pomere, ako boli pred desaťročím, ak nie storočím.

Jediná vec, ktorá by mohla pomôcť južným krajinám Európy, by bola reštrukturalizácia dlhu v obrovskom rozsahu. Koniec koncov, sever by to považoval za dosť nákladné, za predpokladu žeby to dokonca mohlo dôjsť ku globálnemu finančnému systému, (pozrite sa na Argentínu).

Zaujímavé na tom je, že tu je otázka zodpovednosti. Sú iba Gréci zodpovedný za ich dlhy, alebo je to celá eurozóna, vzhľadom k tomu že zdieľajú spoločnú menu? Toto sú problémy, ktoré by mali byť vyriešené v časoch hojnosti; v horších časoch bude extrémne ťažké, ak nie nemožné ich vyriešiť.

Severní Európania považujú svoj životný štýl ohrozovaný z mnohých strán v prebiehajúcej kríze, a nebudú akceptovať ďalšie obmedzenie v podobe záchrany Grécka. Dokonca aj keby 50% a viac mladých Grékov nemalo prácu a viac ako 40% gréckych detí vyrastalo v chudobe. Takto im slovíčko únia nebolo vysvetlené. A keby bolo, nesúhlasili by s tým.

Súvisiace: Taliansko – Kam sa cez noc vyvážajú celé továrne?

Fakt, že Brusel prilákal značnú pochybnú odrodu politikov a byrokratov rozhodne nepomohol, a stále nepomáha. Ale to nie je základný problém. Základom je, že nikdy neexistoval mechanizmus na zosúladenie 20% rozdielu, čo znamená že sa rýchlo dostaneme k hranici 30% a viac. Nikto s tým nedokáže urobiť nič, okrem opustenia únie.

EÚ bola založená na ideáloch a mieri. Ale ak niekto niečo urobí, skoro, bude to zdrojom horkých a krvavých bojov. Lepšie je prebrať sa teraz (a nemyslím tým vedenie, oni budú pokračovať dokonca). V matematike sú veci, ktoré jednoducho nedávajú zmysel. Toto je jedna z nich.

Preložil: Tomáš Jacko

Zdroj: TheAutomaticEarth

Facebook komentár